HAZAR’DA ELAZIĞ/DİYARBAKIR KÜLTÜR/SANAT BULUŞMASI(I)

Doğu Anadolu’muzun incisi, güzellik abidesi, görenlerin sevgilisi, şairlerin ilham perisi Hazar gölü, Fırat ve Dicle Havzasının buram buram kültür kokan iki şehrini, Elazığ ve Diyarbakır’ı bir araya getirmenin mutluluğunu yaşadı. Elazığ ve Sivrice Belediyelerinin katkıları; Ankara/ Elazığ Dernekler Birliği Federasyonu, Diyarbakır Turizm ve Musiki Derneği, Elazığ Musiki Konservatuarı Derneği, Sivriceliler Derneği ile Manas Gönül ve Kültür Evi’nin hazırlamış oldukları “Hazar’da Elazığ Diyarbakır Kültür ve Sanat Buluşması” programının 2.’si, 25 Eylül 2023 tarihinde katılımcıların Sivrice Belediye Başkanı Turgay Aydoğan’ı makamında ziyaretle başladı. Yüceliği ile insana güven veren Hazar Baba dağının eteklerinde günün her saatinde ayrı bir renge bürünerek şairlere ilham kaynağı olan Hazar Gölü’nün kıyısında devam etti.

Sunuculuğunu üstlendiğim bu faaliyette Fırat ve Dicle havzasının kültür ve sanat elçileri, kültür ve sanatta buluşmanın önemi üzerinde durdular. Birliğin, dirliğin, diriliğin ve kardeşliğin olmazsa olmazının bir milletin sahip olduğu kültür ve sanatının gelecek nesillere aktarılması olduğu gerçeği bu toplantı vesilesi ile bir defa daha vurgulandı. Toplantının açış konuşmalarında söz alan Ankara/Elazığ Dernekler Birliği Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Haşim Çakırbay, Fırat ve Dicle Havzalarının çok zengin bir kültüre sahip olduğunu bu zengin, mayası sevgi kokan kültürün genç kuşaklara aktarılmasının ülkenin geleceği açısından önemini belirtti. Çakırbay, “Eğer bir kültür havzasında o millete ait değerler, yaşanmıyorsa, yaşatılmıyorsa, yani bir millet düşündüğü gibi yaşamıyorsa o zaman yaşadığı gibi düşünmeye başlayan bir nesil oluşur. O nedenle kültür değerlerimizi yaşamalı, yaşatmalı ve gelecek nesillere aktarmalıyız.”dedi. Çakırbay, bu konuda eğitime büyük görevler düştüğünü eğitimin, bu milletin evlatlarını milletin öz değerleri ile bezeli olarak yetiştirmesinin önemini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Diyarbakır Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu: “Bir kültür şehrinden bir başka kültür şehrine geldik. Elazığ’a gelirken sevinçliydik. Kardeşlerimizin, can dostlarımızın şehrinde bulunmaktan mutluyuz.”,diye başladığı konuşmasını “Diyarbakır, bir kültür şehridir; ruhu olan bir şehirdir; ancak kötü tanıtmışlar. Bir şair ağabeyimiz var: Kadri Göral; “Burası Diyarbekir/ Zemini kayalık, iklimi serttir/İnsanları cesurdur, erkektir, merttir/ Bu şehri kötü tanıtan da felektir.”, diyor.“Bizler, bu algıyı değiştirecek ve feleğin çarkını bozacağız.”,diye konuşmasını sürdürdü.

İstanbul’dan Hazar’daki kültür buluşmasına katılan Sivriceli iş adamı Ahmet Akman, toplantının duygu dünyamıza, ülkemizin birlik ve beraberliğine katkısı olmasını dileyerek başladığı konuşmasını; “İnsan, Allah’ın yarattığı eşrefi mahlûkattır. Bu eşrefi mahlûkatı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği özünde var olan ve insanı faziletli kılan bu meziyetlerin tezahürüdür. Bu meziyetler, insanın doğruyu yanlıştan ayırabilme meziyeti; adaleti ve zulmü ayırabilme meziyeti, fayda ile zararı ayırabilme meziyeti, güzelle çirkini ayırabilme meziyeti, iyi ile kötüyü ayırabilme meziyeti… İnsan doğru ve yanlışı ayırma meziyetinden ilimler ortaya çıkar. Adalet ve zulmü ayırma meziyetinden siyaset ve hukuk inkişaf eder. Fayda ile zararı ayırt etme meziyetinin ortaya çıkması ekonomiyi, sizlerin mensup olduğunuz güzel ve çirkini, iyi ile kötüyü ayırt edebilmeden de ahlak ve sanat tezahür ediyor. Eğer bizler, ülkemiz ve insanlık âlemi bu meziyetleri geliştiremezsek o zaman medeniyetler ortaya çıkmaz. O zaman insan eşrefi mahlûkattan esfeli safilin doğru irtifa kaybeder. Bizler, Mezopotamya havzasında inşallah eşrefi mahlûkat yolunda ilerleyeceğiz.”dedi.

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, konuşmasında Elazığ ve Diyarbakır insanlarının, ortak kimliğin, ortak kültürün ortak medeniyetin mensupları olduğunu vurguladı. Elazığ/ Diyarbakır Kültür Sanat Buluşmasının bir paydaşı olmaktan memnun olduklarını belirten Bilginoğlu. Diyarbakır’dan gelen misafirlere ve Elazığlı katılımcılara Elazığ Belediyesinin birer hediyesi olduğu söyledi ve Diyarbakırlılar adına hediyelerini, DİKTUMDER Başkanı Kenan Aksu’ya; Elazığlılar adına da Ankara’dan gelen Prof. Dr. Haşim Çakırbay’a takdim etti.

Devam edecek…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hadi Önal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.