TÜM İSLAM DÜNYASINA

New York ta ticari bir takside seyahat eden yazar Umberto ECO ya Pakistanlı taksi şoförü sorar:

İtalyanların düşmanı kimdir?

Bu soru karşısında aslen İtalyan olan yazar şaşırır ve italya nın yaklaşık altmış yıllık tarihini gözünde canlandırarak  :

Biz İtalyanların düşmanı yok der.

Taksiden indikten ve birkaç adım attıktan sonra kendisine sorulan sorunun gizemini çözer ve kendisine sorulan soruda aslında bir iç ve dış düşmandan bahsedildiğinin ayırdına varır.

Sonrasında yazar yaşamış olduğu bu önemli hadiseden yola çıkarak ‘düşman yaratmak’ adlı bir kitap yazar.

Günümüzde tüm dünyayı ve tüm ülkeleri göz önüne alıp incelediğimizde şu gerçeği apaçık görmekteyiz.

Kimi ülkelerin dış düşmanlar yarattığı kimilerinde iç düşmanlar yarattığı.

Ekonomik, bilimsel, askeri gibi her alanda başarılı olan ülkelerin daha çok dış düşman yarattıklarına şahit olmaktayız.

Bugün ABD den tutun diğer tüm gelişmiş ülkeleri incelediğinizde kesinlikle kendi halklarıyla hiçbir problem yaşamadıklarını ancak diğer ülkeleri düşman görerek savaş açtıklarını ve sömürdüklerini görmekteyiz.

Ancak kendi coğrafyamız olan Orta doğuda ise tam tersine halkların birbirine düşman olduklarını birbirlerini yok ettiklerini görmekteyiz.

 

Irak ve İran iki Müslüman ülke olmasına rağmen sekiz yıl boyunca birbiriyle savaştı. Suriye de İslami onlarca kuruluş birbirleriyle çatıştı.

Afganistan hala kendi iç çatışmaları içerisinde…

Binlerce yıl önceki Kerbela vakası yine Müslümanların kendi iç çatışması.

Bugün Türkiye hariç diğer İslam ülkelerinin hala birbirleriyle dostane ilişkiler geliştiremediklerini ve birbirlerini tehdit ettiklerine tanık olmaktayız.

İşin kötü tarafı kimi İslam ülkelerinin düşmanları dışta olmasına rağmen bu düşmanlarıyla işbirliği bile yapmaktan kaçınmadıklarına da tanık olmaktayız.

Bu durum salt ırksal,  dinsel,    ve siyasal farklılık durumunda ortaya çıkmamaktadır. Maalesef  bugün  aynı dinden, aynı ırktan ve aynı soydan insanlar birbirlerini düşman ilan ederek birbirlerini savaş açmıştır.

Bugün yapılmasını gereken tüm İslam aleminin   kendi çerisinde birbirleriyle uğraşmayı bırakıp dıştaki gerçek düşmana karşı ortak hareket etmesidir.

Bugün İslam dünyasının düşmanı kendi içerisindeki kendi halkı değil kendisine her türlü zulmü uygulayan İsrail dir.  Siyonizm dir.

Eğer bir düşman yaratacaksa bunları düşman görmeli ve bir savaş açacaksa bunlara karşı savaş açmalıdır.

Bugün Orta doğudaki halkların düşmanı kendi kendileri olmamalıdır. Kendi kendilerini boğazlamaktan bir an evvel vazgeçip tüm orta doğuyu bombalayıp viran eden bu Siyonist ve emperyalistler düşman ilan edilmelidir.

Bizler kendi halklarımızı hakir görüp gerçek düşmanlarımızı görmezden geldiğimiz sürece dünya arenasında başarılı olabilmemiz mümkün değildir.

Keşke tüm dünya insanlığı barış içerisinde birbirlerinin haklarına saygılı yaşasa ve keşke bu düşman kavramı hiç konuşulmasa.

Ama bu mümkün gözükmüyor.

Bu yüzden kendi içimizde birbirimize sıkı sıkıya kenetlenip gerçek düşmanımıza karşı birleşmemiz gerekmez mi?

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hıdır Gençer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.