YÖKAK ULUSLARARASI ARENADA

İletişim Fakültesi Dekanları Konseyi (İLDEK) toplantısı, 19-21 Ekim 2023 tarihleri arasında Munzur Üniversitesi ev sahipliğinde Tunceli’de yapıldı. Rektör Sayın Prof. Dr. Kenan Peker’in himayelerinde, İLDEK Konseyi ve paydaşlarının katılımıyla muhteşem bir toplantı gerçekleşti. Bu yazımda paydaşlarımız içerisinde yer alan Yükseköğretim Kalite Kurulu’ndan (YÖKAK) özellikle bahsetmek istiyorum. Çünkü bir YÖKAK Değerlendiricisi olarak bugüne kadar aşağıda görülen görevleri yerine getirdiğim için YÖKAK çalışmalarını yeterince izlediğim inancındayım.

Prof. Dr. Orhan Uzun, Prof. Dr. Muzaffer Elmas ve Prof. Dr. Muhsin Kar hocalarımızın başkanlıkları dönemlerinde YÖKAK’ın, yükseköğretim kurumlarımızın akreditasyon çalışmalarındaki süreçlerini çok yakından takip etmiştim. Geçmiş dönmelerde de YÖKAK hakkında birkaç köşe yazısını kaleme almıştım. Şimdiki YÖKAK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ümit Kocabıçak’ı ise bilişim alanındaki çalışmaları nedeniyle eski yıllardan beri biliyorum.

Sakarya Üniversitesi denilince, akreditasyon çalışmaları ile ünlenmiş bir üniversite akla gelir. Ben de Sakarya Üniversitesini 2000’li yıllarda Prof. Dr. İsmail Çallı hocamızın rektörlüğü döneminden bilirim. Çünkü YÖK Enformatik Milli Komitesinin bir üyesi olarak Sakarya Üniversitesinin uzaktan eğitim çalışmalarını yerinde incelemek amacıyla görevlendirilmiştim. Hatta Sakarya Üniversitesinde Teknik Eğitim Fakültesi öğrencilerine iki yarıyıl uzaktan eğitim yöntemleri ile o dönemlerde “Robotik” dersi vermiştim.

Şimdiki YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, o dönemlerde Sakarya Üniversitesinin uzaktan eğitim çalışmalarında önemli görevleri üstlenenler arasında yer alıyordu. İşin mutfağında yetişen nadir hocalarımızdan birisi olduğunu çok iyi biliyorum. Daha sonraki dönemlerde de kalite süreçleri içerisinde görevler almıştı. Hatta kalite süreçleri için gerekli olan yazılımların kodlarını yazan hocalardan birisidir. İşte uzun yıllar bu tür çalışmalar içerisinde görevler almış ve “balık nasıl yenilir yerine, balık nasıl tutulur” konusunda uzman birisi YÖKAK Başkanı olarak karşımızdadır. Bana göre Üniversitelerarası Kurul’un 19 Haziran 2023 tarihinde hocamızı Yükseköğretim Kalite Kurulu üyesi olarak seçmesi, çok yerinde bir tasarruf oldu. Hocamız YÖKAK Başkanlığını ise 22 Haziran 2023 tarihinde yapılan iç seçim ile elde etti.

Hocamızın ne zaman akreditasyon ile ilgili otomasyon süreçlerinde devrim yapacağını merakla bekliyordum. İletişim Fakültesi Dekanları toplantısına YÖKAK Başkanımızı da davet ettik. Kendileri davetimizi memnuniyetle kabul etti, İLDEK konseyinin bir paydaş kurumu olarak çalışmalarımıza katkı sağlamak için toplantımıza katıldı ve iletişim fakültesi dekanlarının YÖKAK’ın akreditasyon çalışmalarının birinci ağızdan duymalarını sağladı. Tam da kendilerinden beklediğim YÖKAK akreditasyon çalışmalarının otomasyon bağlamındaki projeksiyonlarını dinledik. Bütünleşmiş bir sistem kurmak için planları hazır. Birbirleri ile konuşan yazılımlar silsilesi bu süreçte karşımıza çıkacak. Toplamda 46 kriterin yer aldığı değerlendirme rubriklerinin tutarlıklarını iyileştirilecek bir yazılım geliştirilecek. Böylece YÖKAK değerlendiricilerinin daha tutarlı karar vermeleri de sağlanmış olacak.

Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, YÖKAK’tan beklediğim diğer bir hedefi de Tunceli’deki toplantıda açıkladı. YÖKAK’ın uluslararası arenada söz sahibi olması için önemli adımlar atıldı bile. İşte sizlere İLDEK Konseyinin Munzur Üniversitesindeki toplantısında YÖKAK Başkanımızın açıklamalarından özetlediğim bazı yeni hedefleri:

YÖKAK’ın çalışma alanları; yükseköğretim kurumlarının dış değerlendirme süreçlerinin gerçekleştirilmesi, program akreditasyonu kuruluşlarının yetkilendirilmesi ve tanınması ile kalite güvencesi kültürünün yaygınlaştırılması ve içselleştirilmesi olarak üç kategori altında toplanacak.

YÖKAK’ın birçok uluslararası çatı kuruluş üyeliklerine ek olarak, Avrupa Kalite Güvencesi Kaydı (European Quality Assurance Register for Higher Education- EQAR) üyeliğini gerçekleştirmiş ve Türk yükseköğretim sisteminin kalite güvencesi alanında Avrupa Yükseköğretim Alanına tam entegrasyonu sağlandı. 2023 yılından başlayarak EQAR veri tabanında üniversitelerimizin dış değerlendirme ve akreditasyon raporları yayımlanmaya başladı bile…

YÖKAK, 2023 yılı itibarıyla halihazırda 189 yükseköğretim kurumunun kurumsal dış değerlendirmesini tamamladı, 145 yükseköğretim kurumuna yönelik izleme faaliyetlerini gerçekleştirdi ve 53 yükseköğretim kurumunu Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP) kapsamında akredite etti. 2027 yılına kadar tüm yükseköğretim kurumlarımızın Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında değerlendirilmesinin tamamlanması da planladı.

YÖKAK dış değerlendirme çalışmaları gerçekleştiren ulusal kuruluşların yetkilendirilmesi ve uluslararası kuruluşların tanınması görevi kapsamında, program akreditasyonu çalışmaları yürüten 24 ulusal akreditasyon kuruluşuna yetki verdi ve 13 uluslararası akreditasyon kuruluşunu tanıdı.

Hocam, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının akreditasyon çalışmaları için bana göre yeni bir kapı aralıyorsunuz ve ekibinizle birlikte bu kapıdan geçerek, uluslararası arenada YÖKAK’ı söz sahibi yapacağınıza olan inancımı, geçmişinizi bilen bir kişi olarak burada dillendirmek istiyorum. Size ve ekibinize başarılar diliyorum.  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Asaf Varol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.