GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI SUÇU NEDİR? (TCK 79)

Göçmen kaçakçılığı suçu; maddi çıkar elde etmek için yasal olmayan yolların kullanılmasıyla bir insanın ülke içine veya ülke dışına çıkmasına imkan sağlanmasıdır.

Göçmen kaçakçılığı suçu:

  1. Yabancının yasal olmayan yollardan ülke içine sokulması,
  2. Ülkeye girmiş yabancının ülkede kalmasının sağlanması,
  3. Bir Türk vatandaşı veyahut yabancının ülkeden çıkmasının sağlanması hallerinde işlenmiş olur.

Göçmen Kaçakçılığı Suçunun Maddi Unsurları Nelerdir?

  1. Bir yabancının yasal olmayan yollardan ülkeye sokulması: Bir yabancı Türkiye’ye girmek istiyorsa elinde giriş için gerekli pasaport ve pasaport yerine geçen belge ile, bunlara ilaveten vize gibi alınması gereken belge ile gelmelidir. Gerekli yasal belgeler olmadan ve ülkeye giriş için gösterilen yasal yollar (havalimanı, sınır kapıları) kullanılmadan bir başkasını ülkeye dahil etmek, almak, getirmek hususlarım ifade eder.
  2. Bir yabancının ülkede kalmasının sağlanması: Yasalara uygun olarak ülkeye girmeyenlerin ya da ülkeye yasal olarak girmiş olmakla beraber ülkede kalmak için gerekli çalışma veya oturma izni bulunmayanların ülkeden sınır dışı edilmelerini engellemeye yönelik yapılan her türlü faaliyeti kapsamaktadır. Yasal olmayan yollardan oturma izni, kimlik vb. belgelerin temin edilmesi, göçmenlerin yakalanmamaları için saklanma veya barınmalarının temin edilmesi, iş verilmesi diğer koşulların da varlığı halinde bu suçu oluşturabilecektir. Bu seçimlik hareketin konusunu, yalnızca yabancılar oluşturur, Türk vatandaşı olan bir kimsenin, ülkemizde kalmasına imkan sağlama suçunun oluşmasına olanak yoktur.
  3. Bir Türk vatandaşı veyahut yabancının ülkeden çıkmasının sağlanması: Bir Türk veya yabancının Pasaport Kanunu hükümlerine göre elinde çıkış için belge olmadan veya ülkeden çıkış için açılmış bulunan kapılar kullanılmadan ülkeden çıkarılmasıdır. Yine Pasaport Kanunu’nun 22. maddesi veya CMK hükümlerine göre ülkeden çıkması yasaklanan bir kimsenin ülke dışına çıkarılması halinde de bu suç oluşur.

Göçmen Kaçakçılığı Suçunun Manevi Unsuru

Göçmen kaçakçılığı suçunun oluşması için suçun işlenmekte ki amacının maddi bir çıkar olması gerekir. Maddi menfaat yoksa göçmen kaçakçılığı suçu da yoktur. Suçun manevi unsuru maddi yarar elde etme maksadıdır. Söz konusu yarar doğrudan olabileceği gibi dolaylı da olabilir. Maddi menfaatin haksız olması gerekmez örneğin kaçak olduğunu bildiği göçmene rayiç bedel üzerinden evini kiralayan ev sahibi bu suçu işlemiş olur. Fail fiili yarar elde etmek maksadıyla işlemelidir. Yararın gerçekten elde edilmesi zorunlu değildir. Suçun manevi unsuru, bilinçli bir şekilde neticeyi de kapsadığından, olası kasıtla işlenmesi mümkün değildir.

Suçun Faili ve Hareket

Göçmen kaçakçılığı suçunun faili herhangi bir kişi olabilir. Ancak failin kamu görevlisi olması ve kamu görevlisinin görevi gereği olarak elinde bulundurduğu araç ve gereçleri bu suçun işlenmesi sırasında kullanmış olması halinde verilecek ceza, TCK m.266 uyarınca arttırılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin hakimiyetini sürdürdüğü kara toprak parçası, göller, iç deniz, karasuları ülke sayılır. Ülke sayılan toprak parçasına veya karasularına girme veya buralarda kalma veya buralardan hukuka aykırı olarak yurt dışına çıkarma anında suç tamamlanır. Serbest hareketli bir suçtur. Ülkeye sokma veya kalmasına imkân sağlama veya yurt dışına çıkarmaya imkân sağlama çeşitli şekillerde işlenebilir. Seçimlik hareketli bir suçtur. Bu fiillerden birinin gerçekleştirilmesi suçun oluşması için yeterlidir. Anılan hareketlerden birden fazlasının gerçekleştirilmesi de bir suç oluşturur. 

Bu suçun oluşması için, suça konu göçmenlerin herhangi bir zarar görmeleri, ölmeleri, yaralanmaları, fiziksel acı çekmeleri gerekli değildir. Bu nedenle anılan suç, bir zarar suçu değil, soyut tehlike suçu görünümündedir. İcrai hareketle işlenebileceği gibi ihmali hareketle de işlenebilir. Bir yabancının yasadışı yollardan ülkede kalmasını sağlayan bir failin fiilini fark eden yabancılar servisinde çalışan bir kamu görevlisinin olaya göz yumması halinde fiil ihmali hareketle suça iştirak olacaktır.

Göçmen Kaçakçılığı Suçunun Cezası Ne Kadardır?

Doğrudan doğruya veya dolaylı olarak maddi menfaat elde etmek maksadıyla, yasal olmayan yollardan; bir yabancıyı ülkeye sokan veya ülkede kalmasına imkan sağlayan, Türk vatandaşı veya yabancının yurt dışına çıkmasına imkan sağlayan kişi 5 yıldan 8 yıla kadar hapis ve bin günden onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır (TCK m.79/1).

Göçmen kaçakçılığı suçunun daha fazla ceza gerektiren nitelikli halleri ve cezaları şu şekildedir:

Suçun, mağdurların; hayatı bakımından bir tehlike oluşturması, onur kırıcı bir muameleye maruz bırakılarak işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarısından üçte ikisine kadar artırılır (TCK m.79/2). Fırtınalı bir havada derme çatma tekne ile, insan onuruna aykırı koşullarda kaçakçılık yapıldığında bu bent uygulanma alanı bulur. 

Göçmen kaçakçılığı suçunun, birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi halinde verilecek ceza yarısına kadar, bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde verilecek ceza yarısından bir katına kadar artırılır (TCK m.79/3).

Bu suçun bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, tüzel kişi hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur (TCK m.79/4).

Göçmen Kaçakçılığı Suçuna Teşebbüs

Göçmen kaçakçılığı suçuna teşebbüs de suç tamamlanmış gibi cezalandırılır. Göçmen kaçakçılığı suçu sırf hareket suçudur. Hukuka aykırı olarak yabancının ülkeye sokulması veya ülkede kalmaya imkân sağlanması, vatandaş veya yabancının yurt dışına çıkarılması ile tamamlanır. İcra hareketlerinin başlaması ve ancak tamamlanamadan kesilmesi halinde suç teşebbüs aşamasında kalacaktır. İçinde eşya olduğu deklare edilen Tır aracının göçmen işçi dolu olarak gümrük çıkış kapısında yakalanması halinde suça teşebbüs söz konusu olacaktır. Çünkü henüz yabancılar ülkeye sokulmamıştır. Anca suçun teşebbüs aşamasında kalması halinde de faile tamamlanmış suçun cezası verilir.

Hazırlık hareketleri ile icra hareketleri ayrımını dikkatle yapmak gerekir. Örneğin bir kişinin yabancıları yurt dışına çıkarmak için bir tekne satın alması fiilinde bu hareket hazırlık hareketidir veya göçmenlerde pazarlık yapmak bir hazırlık hareketidir. Bu maksatla göçmenlerden para almak hazırlık hareketidir. İcra hareketi değildir. Bu nedenle bu gibi fiiller göçmen kaçakçılığı suçunu oluşturmaz. Şartlara göre farklı suçlar oluşabilir. Örneğin para alınması nedeniyle dolandırıcılık suçu gündeme gelebilir.

Göçmen Kaçakçılığı Suçunda İçtima

Hukuka aykırı yollardan göçmenleri ülkeye sokmak veya ülke dışına çıkarmak için sahte evrak düzenlemek halinde hem göçmen kaçakçılığı ve hem de evrakta sahtecilik suçları oluşacak, fail gerçek içtima hükümleri gereği iki suçtan ayrı ayrı cezalandırılacaktır.

Göçmen kişilerin yurda sokulmaları, yurt dışına çıkarılmaları için taşınmaları esnasında havasızlıktan ölüm, yaralanma ve sakatlanmalar olması halinde hem göçmen kaçakçılığı ve hem de öldürme veya yaralama suçları meydana gelecektir.

Bir tır kamyonunda havasızlıktan ölüm, teknenin yetersizliğinden batma halinde ölen insan sayısınca olası kastla veya taksirle insan öldürme suçu gerçekleşecek, failler gerçek içtima hükümleri gereği birkaç suçtan dolayı cezalandırılacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Furkan Aktı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?
Tüm anketler