NAFAKA ÖDENMEZSE NE YAPILMALIDIR ?

Nafaka, boşanma davası sürerken ya da boşanma davasının sona ermesinden sonra maddi zorluğa düşecek olan tarafa bağlanan ve her ay ödenmesi gereken para olarak tanımlanabilir. Mahkemece verilen nafaka kararlarında nafaka yükümlüsünün nafakayı ödememesi halinde nafaka yükümlülüğünün ihlali söz konusu olur. Nafaka kararı, nafaka alacaklısı  tarafından icraya konulduğu zaman, icraya koyulan nafakayı ödemeyen borçlu nafaka yükümlülüğünü ihlal etmiş sayılır. Aleyhine hükmedilen nafaka tutarı borçlu tarafından ödenmediği takdirde nafaka yükümlülüğünün ihlali suçunu işlemiş olur. Nafaka yükümlülüğünün ihlali suçu İcra ve İflas Kanunu’nun 344. maddesinde düzenlenmiştir. İcra ve İflas Kanunu’nun 344. Maddesine göre;“(1) Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikâyeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir.

(2) Borçlunun, nafakanın kaldırılması veya azaltılması talebiyle dava açmış olması halinde, ileri sürdüğü sebepler göz önünde bulundurularak, tazyik hapsinin uygulanması bu davanın sonuna bırakılabilir.”

Nafaka yükümlüsü, hükmedilen nafakaya ödemedi takdirde alacaklının şikayeti ile tazyik hapsine mahkum edilir. Bu ceza ile nafaka borcunun tahsili amaçlanmıştır.

Nafaka Nedir?

Nafaka aile hukukundan doğan kişisel bir borçtur. Türk Medeni Kanunu kapsamında evlilik birliği içerisinde veya evlilik birliği sona erdikten sonra istenebilecek nafaka çeşitleri mevcuttur. Bunlar; tedbir nafakası, yoksulluk nafakası , iştirak nafakası  ve yardım nafakası olmak üzere dörde ayrılmaktadır.

Tedbir nafakası, boşanma davası devam ederken, eşlerden birinin veya çocuğun muhtaç duruma düşmemesi ve hayatlarını idame ettirebilmesi amacıyla gerekli olan maddi imkanlarını sağlamaktadır. Tedbir nafakası Türk Medeni Kanunu’nun 169. maddesinde düzenlenmiştir. Yoksulluk nafakası Türk Medeni Kanununun 175. maddesine düzenlenmiştir. Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru dahi olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz yoksulluk nafakası adı altında aylık ödenecek şeklide bir miktar para isteyebilir. İştirak nafakası müşterek çocuklar lehine hükmedilen nafaka türüdür. İştirak nafakası, boşanma sonucunda velayetin verilmediği eşin, çocuğunun bakım ve eğitim giderleri için kendi gücü oranında çocuğuna vermiş olduğu parasal katkıyı ifade eder. Yardım nafakası ise Türk Medeni Kanunumuzun 364. maddesi ve devamı hükümlerinde düzenlenmiş olup, ilgili madde hükmüne göre: Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine yardım nafakası vermekle yükümlüdür.

Nafaka Yükümlülüğünün İhlali Suçunun Koşulları

Nafaka yükümlülüğünü ihlali suçunun oluşması için ve nafaka yükümlüsünün cezalandırılması için birtakım şartlar aranmaktadır. Bu şartlar aşağıda sayılmıştır:

  • Mahkemece hükmedilen nafakaya ilişkin ilama veya ara kararına dayanılarak icra takibi yapılmış olmalıdır.
  • Nafakanın ödenmesine ilişkin bir mahkeme kararın bulunmalı ve nafaka borcu maddi hukuk bakımından devam ediyor olması gerekir.
  • Nafaka ilamı veya nafaka ödenmesine ilişkin ara karar icraya konulmuş olmalı ve nafaka borcunun ödenmesine ilişkin ödeme veya icra emrinin borçluya tebliğ edilmesi gerekir.
  • Söz konusu nafaka borcu yerine getirilmemiş olması lazım.
  • Aylık nafakaya hükmedilmesi durumunda ödeme ya da icra emrinin tebliği ile şikayet tarihi arasında işlenmiş en az bir aylık cari nafaka borcu bulunmalıdır.
  • Cezayı ortadan kaldırılmasını gerektiren nedenler bulunmamalıdır.

Nafaka Yükümlülüğünün İhlali Suçunda Sanık ve Mağdur

Nafaka yükümlülüğünün ihlali davasında şikayetçi, lehine nafaka hükmedilen olan kişisidir. Bu kişiye nafaka alacaklısı da denmektedir. İcra takibinde alacaklı olarak görünen kişi yukarıda sayılan şartlar sağlandığı takdirde şikayetçi olabilir. Nafaka yükümlülüğünü ihlal eden ve nafaka ödemekle yükümlü olan kişi, nafaka yükümlülüğünün ihlali suçunda sanık olarak nitelendirilir.

Nafaka Yükümlüğünün İhlali Suçunda Yargılama ve Zamanaşımı

Nafaka alacaklısı yetkili ve görevli icra mahkemesine yazılı veya sözlü başvurusu ile şikayette bulunabilir. Nafaka yükümlülüğünün ihlali suçu, takibi şikayete bağlı bir suçtur olup re’sen kovuşturma yapılan bir suç değildir. Dolayısıyla cumhuriyet savcısına başvurarak ya da iddianame ile kamu davası açma şeklinde nafaka ödememe şikayeti yapılamaz. Nafaka yükümlülüğüne ilişkin dava süresi İcra ve İflas Kanunu’nun 347. maddesinde düzenlenmiştir. İcra ve İflas Kanunu’nun 347. maddesine göre, “Bu Bapta yer alan fiillerden dolayı şikâyet hakkı, fiilin öğrenildiği tarihten itibaren üç ay ve her halde fiilin işlendiği tarihten itibaren bir yıl geçmekle düşer.” Söz konusu maddeden de anlaşılacağı üzere nafakaya ilişkin kararlara uymama şikayetinde zamanaşımı süresi üç aydır. İcra mahkemesinin verdiği tazyik hapsine ilişkin karar, kesinleştiği tarihten itibaren iki yıl geçtikten sonra yerine getirilmez.

Nafaka Ödememenin Cezası Nedir?

İcra ceza mahkemesinde yargılanan nafaka borçlusu, nafaka alacaklısına ödemesi gerektiği nafaka borcunu ödemediği anlaşıldığında mahkeme tarafından üç aya kadar tazyik hapsi ile cezalandırılır. Hapis kararının uygulanmasına başladıktan sonra nafaka ödendiği takdirde borçlu tahliye edilir. Tazyik hapsine mahkûm edilen kişinin cezası ertelenmez ve paraya çevrilmez. Bu suçta uzlaştırma hükümlerinin uygulanması mümkün değildir. Tazyik hapsinin amacı kişinin yapmakla, vermekle ya da yapmamakla yükümlü olduğu şeyleri derhal yerine getirmesi sağlamaktır.

Nafaka Yükümlülüğünün İhlalinde Görevli ve Yetkili Mahkeme

İcra ve İflas Kanunu’nun 346. maddesi uyarınca, nafaka yükümlülüğünün ihlali şikayetine bakmakla görevli mahkeme İcra Ceza Mahkemesidir. İcra ve İflas Kanunu’nun 348. maddesine göre, “Bu Bapta yer alan fiillerden dolayı yetkili icra mahkemesi, icra takibinin yapıldığı yerdeki mahkemedir.” Söz konusu maddeden de anlaşılacağı üzere, nafaka yükümlülüğünün ihlali şikayetinde yetkili mahkeme icra takibinin yapıldığı yer mahkemesidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Büşra Temiz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Hakan - Çok şükürler olsun, hakkaniyete ve insan haklarına aykırı süresiz nafaka ödememek için, Güney Kıbrıs Rum Kesimine (G.K.R.K.) kaçarak iltica ettim.Kafam çok rahat ve tuzum kuru.Nafaka mağduru erkeklere tavsiyem: Kaçın G.K.R.K.ye kurtulun nafaka ödemesinden.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Kasım 08:12
01

Murat Gülen, - Bir insan sırf boşandığı için ölünceye kadar borçlu olabilir mi?

Örneğin ben 67 yaşında geriye tek geliri emekli maaşı kalan iflas etmiş biriyim. Mahkeme kadının mal varlığı nedeniyle fakir olmadığına,emekli maaşı ve kira gelirini tesbit etmesine rağmen, istinaf mahkemesi TMK 175'e göre nafakanın ödenmesi ne kadar verdi.

Şimdi emekli maaşıma konan 10.000 TL hacizden sonra elime 3890 kalıyor. Adalet ve vicdan bunun neresinde

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Kasım 16:57


Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?
Tüm anketler