ZAYIFI SÖMÜRME ÖZGÜRLÜĞÜ

Gilles Deleuze ve Felix Guattari’nin öne sürdükleri, paranoyanın toplumsal  oluşumunda bir tür yatırımı olduğunu şayet güvenlik üzerine inşa edilmiş bir teknoloji çerçevesinde düşündüğümüzde fena halde bir teknolojik faşizmle karşı karşıya olduğumuzu düşünebiliriz. İkiliye göre: Toplumsal sosyal yatırımlar arzuların, sosyal makineler tarafından yapıldığı yönündedir. Paranoya ve neo-faşizm üzerine birçok yazı var. Ancak  neo-faşizmin yeni tuhaf stiliyle karşı karşıyayız.

Teknolojik faşizm ile Neo-faşizm arasında kalan halkı köleleştirmek için bir hız yarışı var ancak biri diğerini de korumuyor. Öte yandan, her ikisi de birbirlerine paralel olarak ilerliyor denilebilir.  Neo-faşizm ile Teknolojik faşizm halklara aracılık edebileceği yenilikçi teknolojilerin kapılarını açan iletişim hizmetindeki ileri teknolojiler sadece yanlış bilgiyi değil, daha da kötüsü zenginliğe karşı bir nefret söyleminin yayılmasına yüksek teknoloji faşizm araçlarının pasif ve dolaylı suç ortaklığına dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya bırakılıyoruz. İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana her dönem, kendi teknolojik faşizm aracılığıyla kendini toplumlara hissettirmiştir. Nasıl ki bir zamanlar İtalyan’ın faşist lideri Benito Mussolini, dönemin teknolojisiyle sosyalist hareketin içindeyken bir gazete çıkarıyordu. Sovyet Rusya’sının Pravda’sı gibi…bu gazetenin çıkmaya devam etmesi için, İngilizlerin meşhur iç istihbaratı “MI5 The Security Service”den aldığı bir gizli maaşı vardı. Yüz Sterlin- bugünün parasıyla on bin dolar’dı. İngiltere, İtalya’nın 1. Dünya Savaşı sırasında savaştan çekilmemesi için 100 civarında “İtalyalı Aydın”a para veriyor ve savaşı destekleyecek eylemler yaptırıyordu.

İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüzün teknolojisine evrildiğimizde ise teknolojik faşizmde artık zenginlik hızın, hız ise zenginliğin gizli yüzü denilebilir. Teknolojik faşizmde hıza sahip olan güce de sahip olur. Bu noktada teknolojik faşizmin etkilerine kısaca şöyle bir değerlendirme yapacak olursak: Temmuz ayından bu yana emekliler 7.500 TL gibi üç gün bile temel gıda ve barınma ihtiyaçlarına yetmeyen bir maaşla 1 ay hayat sürdürmeye zorlanmıştı. Hükümet emeklilerin maaşlarını yeni yıl ile birlikte değerlendirileceğini sıklıkla dile getirerek pasifize etmişti. Buraya kadar sorun yok. Sorun hem emekli hem asgari ücretlilerin maaşlarına zam yapılma çalışmalarının başladığı süreçte sosyal medyaya düşen fenomenlerin gizli zenginliklerinin ve onların cezalandırılmasının gündeme alınması yanında futbolcuların daha yüksek faiz için paralarını kaptırdıkları banka müdürünü konuşuyor. Peki, teknolojik faşizm bunun neresinde derseniz, bu fenomenlerin ve futbol dünyasının kaptırdığı paralar genel seçim öncesi yargıya taşınmasına rağmen hem düşük gelirli tabanın emekli ve asgari ücretlilere yerel seçimlere doğru teknolojik faşizmle enflasyon altında nasıl ezildiklerini unutturarak zenginlerin zenginlik ve daha çok para hırslarının nasıl cezalandırıldığı, özellikle emekli, asgari ücretli ve düşük gelirli kesimi manipüle etmekten başka ne olabilir? Zayıfı sömürme özgürlüğünde teknolojik faşizm! Bilinen kötü iyi bilinmekten iyidir, sözü içine artık tüketim ideolojisi gömüldü. Tüketen ve tükettiğini gösteren teknolojik faşizmin kurbanlarına dönüştürülmesi yeni sömürülme düzeninde özel mülkiyet kavramının  ve bütünün ilişkilerine ters yöne doğru aktığımız açık…kapitalizmde yanlış yöne doğru gidiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatma Gödeoğlu - Mesaj Gönder

# zam, Gıda

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?
Tüm anketler