Sosyal Medyada Müstehcenlik Suçu Nedir?

5237 sayılı yürürlükteki Türk Ceza Kanunu’nun 226'ıncı maddesinde düzenlenen müstehcenlik suçu, genel ahlaka karşı suçlar bölümünde ele alınır. Bu suçla korunan hukuki değer toplumu meydana getiren bireylerin zihinsel, bedensel, ruhsal ve ahlaki yapılarıdır. Kanun koyucu özellikle çocuklar açısından da suçu yaptırımlarla engellemeye çalışılır. Toplumun ahlaki değerlerine aykırı eylemler kanun aracılığı ile cezalandırılırken müstehcenlik suçu da bunlardan biridir. Cinsel içerikli görüntüler, yazı veya sesler yayma, satma ya da dağıtma yöntemleri kullanılarak bu içerikler dolaşıma sokulduğunda suç oluşur. Müstehcenlik suçu basın yolu ile işlenebileceği gibi internet kullanılarak dijital platformlarda da işlenebilir.

Genel ahlaka karşı işlenen suçlardan olan müstehcenlik suçu, seçimlik hareketli bir suçtur. Genel müstehcenlik suçuna ek olarak bazı fiillerin ortaya çıkması suçun daha ağır şekilde cezalandırılmasına sebep olur. Müstehcenlik suçunda çocukların kullanılması ya da çocukların kullanıldığı müstehcen ürün ve içeriklerin ülkeye sokulması halinde bu suça yönelik verilen cezada artış olur. Müstehcenlik suçunun işlenip işlenmediğine karar verilirken toplumun genelinin değer yargılarına göre hareket edilir. Bunun yanı sıra demokratik toplumlarda uyulması gereken toplumsal kurallar çerçevesinde de konu ele alınır. Suça konu ürün üzerinde inceleme yapılırken de toplumun ortak değerlerine, edep ve ahlakına aykırılıklara bakılmaktadır. Ayrıca bu ürünlerin toplumun genel ahlak anlayışına açık bir saldırı içermesi, çocukların bu davranışın zararlı etkilerine maruz kalmış olması da suç işlenip işlenmediğine karar verilirken analiz edilmelidir. Sosyal medya geleneksel medyadan ayrılan ve günümüzde sıklıkla kullanılan bir mecradır. Sosyal medyanın kullanılabilmesi internet ağları aracılığı ile olurken aynı zamanda mobil cihazlar, bilgisayarlar, tablet ve benzeri teknolojik araçlar da sosyal medya kullanılacağı zaman gerekli olur. Sosyal medya karşılıklı etkileşime olanak tanıyan bir mecradır. Bu platformlarda zaman kavramının önemi yoktur. Dileyen dilediği zaman aralığında bulunduğu yerden platforma dahil olabilir. Dünyanın herhangi bir yerinde kullanıcının interneti ve teknolojik cihazı varsa sosyal medyaya dahil olabilir. Görsel ve yazılı içerikler, ses kayıtları, videolar bu mecralardan yayınlanabilir. Canlı olarak yayın açılabileceği gibi kaydedilmiş görüntüler, fotoğraflar, ses kayıtları da sosyal medya üzerinden paylaşılabilir. Müstehcenlik suçu seçimlik hareketli bir suçtur ve bu suç işlenirken sosyal medyanın kullanılması daha geniş bir kitleye ulaşmayı kolaylaştırır. Sosyal medya platformları; Facebook, Instagram, YouTube ve diğer mecralar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra e-posta göndermek sureti ile de müstehcen içerikler diğer kişilere gönderilebilmektedir. Müstehcen içerikler, görüntüler, yazı ve sözlü ürünlerde çocukların kullanılması da sosyal medya üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra müstehcen içeriklerin sosyal medya kanalları kullanılarak çocuklara ulaştırılması da günümüzde kolaydır. Kanun koyucu çocukları ve toplumu bu tür suçlara karşı korumak için yaptırımları aracılığı ile önlem alır. Müstehcenlik suçu işlendiğinde şikayet olup olmadığına bakılmaksızın devletin yetkili organları harekete geçer. Bu kapsamda da savcılık makamı toplumu koruma görevini yerine getirir. Resen soruşturma başlatma yetkisine sahip olan Cumhuriyet savcıları müstehcenlik suçu işlendiğinde iddia makamı olarak bir dosya hazırlar ve kamu davası açar.

Sosyal Medyada Müstehcenlik Suçu ve Cezası

Müstehcenlik suçu genel olarak işlenirken birçok seçimlik hareket yapılabilir. Müstehcen ürünlerin alenileştirilmesi bu hareketlerden biridir. Yazılı, görsel ve sözlü yollarla müstehcen içerikli ürünler aleni olarak sergilendiğinde, okunduğunda bu suç oluşur. Müstehcen ürünlerin satılması ya da kiralanması da suçun oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Müstehcen ürünlerin reklamını yapan kişiler de seçimlik hareketlerden biri kullanılmak sureti ile suç işlemiş olur. Müstehcen ürünlerin reklamı yapıldığında verilecek ceza 6 ay- 2 yıl aralığında hapis cezası olur. Reklam yapılırken sosyal medya kanalları, radyo, TV gibi araçlar kullanılabilir. Bu durumda basın yoluyla müstehcenlik suçu işlenmiş olur. Basın yoluyla müstehcenlik suçu işleyen kişi 6 ay-3 yıl aralığında hapis cezasına çarptırılabileceği gibi 5000 güne kadar da adli para cezası verilebilir. Müstehcenlik suçu ölü insan bedeni, hayvanlar ya da doğal olmayan şekilde cinsel ilişki biçiminde de ortaya çıkabilir. Bu tür bir suç işlendiğinde 1-4 yıl aralığında hapis cezası ve 5000 güne kadar adli para cezası verilebilmektedir.

Sosyal Medyada Müstehcenlik Suçu Şartları Nelerdir?

Sosyal medya kanalları müstehcenlik suçu işleneceği zaman uygun ortam yaratması bakımından günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Sosyal medyada yer alan ses ve görüntü kayıtları, fotoğraf ve video paylaşımları aracılığı ile müstehcenlik suçu oluşabilir. Bu suç seçimlik hareketli suçlardan biridir. Kanun koyucu bu suç işlendiğinde çeşitli yaptırımlar uygulamak sureti ile failleri cezalandırmaktadır. İnternetin kullanıldığı ve sosyal medya platformlarının araç olarak yararlanıldığı durumlarda müstehcenlik suçu şu şekilde işlenebilmektedir:

  • Sosyal medya kanalları üzerinden yayın yapmak,
  • E-mail adreslerine bildirim göndermek,
  • İnternet aracılığı ile yapılacak görüntülü görüşmeler sırasında çıplak görüntülerin kaydı,
  • Sosyal medya hesaplarından direkt olarak mesajlaşılması,
  • Sosyal medya gruplarına gönderilen mesajlar.

 

Müstehcenlik Suçu Ceza Almayan Haller

Müstehcenlik suçu bazı hallerde cezalandırılmamaktadır. TCK 226 hükümleri uyarınca cezalandırılan müstehcenlik suçunda ceza alınmasına engel teşkil eden durumlar aşağıdaki gibidir:

Kişinin özel alanında kalan müstehcenlik, suç olarak kabul edilmez,

Müstehcen ürünlerin satışı için izin alınmış ise bu durumda da suç unsuru ortaya çıkmaz,

Sanatsal ve edebi değere haiz eserler çocukların ulaşması engellenmek sureti ile sergilendiğinde suç oluşmaz. Bu eserlerde çocukların kullanılmaması koşulu aranır.

Müstehcenlik Suçu Dava Zamanaşımı ve Şikayet Süresi

Müstehcenlik suçu seçimlik hareketli suçlardan biridir. Tüm müstehcenlik suçlarına özgü olan durum bu suçun şikayete tabi olmamasıdır. Suç işlendiğinde devletin yetkili organı olan savcılık makamı resen soruşturma başlatır. Savcılık makamının başlattığı soruşturma sonucunda suç şüphesinin varlığı delillerle ispat edildiğinde bir iddianame hazırlanır. Savcılık davaya iddia makamı olarak dahil olan taraftır. İddia makamı olan savcılığın hazırladığı iddianameyi mahkemeye sunması ile kamu davası açılır.  Ceza davası niteliğine sahip olan kamu davalarında resen hareket edildiğinde savcılık dava sonuna kadar kamu davasına taraf olur. Bu tür suçlarda şikayetten vaz geçilmesi davanın sonlanması sonucunu doğurmamaktadır. Dava kamu davası olarak devam eder. Savcılığın kendiliğinden soruşturma başlattığı müstehcenlik suçunda şikayet zamanaşımı süresinden bahsedilemez. Bu tür suçlarda dava zamanaşımı süresi ise 15 yıl olarak tespit edilmiştir.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Büşra Temiz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?
Tüm anketler