TYB ELAZIĞ ŞUBESİNDE YÖNETİM DEĞİŞİMİ

Dernekleri, toplumların olağan süreçleri içerisinde belli bir amacı gerçekleştirmek için insanların sahip olduğu bilgi ve çalışmaları birleştirerek oluşturdukları kişi topluluğu olarak tanımlayabiliriz. Bu bağlamda güzel ülkemizde dernekleşme ve toplumsal gelişmişlik göstergeleri ne düzey de sorusunu alana hakim olanlar elbette daha iyi bileceklerdir. Ancak özel de Elazığımız için sivil toplum örgütleri, sendikalar, dernekler ve siyasi partilerin bu şehre katkıları da kanımca konuşulması gereken bir başka ana başlık olmalı. Her “topluma fayda sağlıyoruz” edebiyatı yapan dernek ya da her ne ise Elazığ için bireysellikten arınıp ne kadar “fayda” sağlıyor bu düşünülmesi gereken bir soru.

 

Konuya dikkat çekmek ve sizleri düşünmeye sevk etmek için bahsettiğim bu gerçeklikler eşliğinde bu hafta uzun yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren ve kendini bu anlamda kanıtlamış önemli bir kuruluş olan “Türkiye Yazarlar Birliği” inden bahsetmek istiyorum. Kısa adı TYB olan Türkiye Yazarlar Birliği, 1978 yılında farklı dallarda olan 14 yazar tarafından “Yazarlar Birliği” olarak kurulan mesleki bir kurum. Ülkemizde en fazla üyeye sahip ve saygın bir alana sahip olan TYB mesleki anlamda dayanışmayı geliştirmek ve ülkemizin özellikle kültür hayatına yazarların katılımını sağlamak amacıyla yola çıkmış önemli bir yapı. 1985 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla “Türkiye” adını kullanmaya başlayan TYB, 1991 yılı itibariyle “Kamu yararına çalışan kuruluş” statüsünü kazanmıştır. TYB’nin halen; Ankara, Bursa, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Ordu, Sakarya, Şanlıurfa ve Trabzon’da şubeleri ve belli başlı illerimizde 9 temsilciliği bulunmakta. Sürekli kültürel faaliyetleri, Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı, Yılın Yazar ve Sanatçılarının Değerlendirmesi, Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni, Yazar Okulu, Temel Metin Okumaları gibi daha pek alanda faaliyetlerini sürdürmesi kıymetli ülkemiz için övünç kaynağı.

 

Böylesi güzel bir mesleki kurumun Elazığ’da da şubesinin bulunması Elazığ’ın kültürel, edebiyat ve sanat bağlamında önemli bir yeri olduğunun kabulü gibi duruyor. Elazığ gibi kültür hayatı köklü olan bir şehir de sanat faaliyetlerinin de örgütlü ve disiplinli bir biçimde yürütülmesi gerektiğine inanıyorum. Eli kalem tutan insanların ürünlerini paylaşacakları zeminler bulmaları gerekiyor bu bağlamda TYB Elazığ şubesi de bu imkanları yakalamanın peşinde. Elazığ şubesinin ilk kez şekillenmesini sağlayan kişinin de Değerli büyüğüm Nazım Payam olması ayrı bir gurur kaynağı.

 

Elazığ TYB Şubesi iki dönem halinde Elazığ Belediyesi ile ortaklaşa olarak gerçekleştirdiği “Edebiyat Atölyesinde” özellikle alana ilgi duyan gençlere okumanın ve yazmanın ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha hatırlatması anlamda önemli bir adım attı diye düşünüyorum. Çünkü bu atölyeyle birlikte Elazığ’da 150'yi aşkın kursiyer bu kurslara katılım sağlayarak kendini gelişme imkânı sağladı. Atölyenin sonucunda verilen eserler bir şiir geçmesiyle sunuldu ve bu sunumlar  ülkemizde nitelikli bir yere sahip olan “Edebiyat Atölyesi Dergisinde” yayınlandı. Bu önemli başlıklar Elazığımız için kıymetli adımlar, bu tarz konular üzerinde konuşulmadığı ve yazılmadığı için buradan bir “tazeleme” yapmak istedim. Zamanla daha da iyileri gelecektir diye düşünüyorum.

 

⁠Yine 21- 23 Ekim 2022 tarihinde Ahmet Tevfik Ozan Kongre Merkezinde 6. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi Türkiye Yazarlar Birliği Elazığ Şubesi eşliğinde sanat severlerle buluştu. Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği Genel Merkezinin katkılarıyla gerçekleşen kongrede şehir-mekân ana başlığı altında; şehir tarihi literatürüne katkı sağlayan şehir tarihi yazımı, eğitim, basına dair konuşmalar, gelenek yapımız ve beklentiler, kentleşme algısı ve sorunu, edebiyat ve mimari alanlarındaki çalışmaların hangi konular üzerinden değerlendirildiği ve daha pek çok ana başlığın açılımı sağlandı. Bu konular üzerine farklı disiplinlerden araştırmacı ve akademisyenlerin bir araya geldiği böylesi emin bir atmosferin bilimsel düzeyde ilerlemesi hem şehir çalışmaları hem de millî tarih ufkunun zenginleşmesine katkı sağlamıştır diye düşünüyorum.

 

Son olarak 21 Ekim 2023 tarihiyle birlikte TYB Elazığ Şubesi Yönetim Kurulunda gerçekleşen yenilikle birlikte “Başkanlığa” kıymetli hocam Doçent Doktor Sayın Taner Namlı, “İkinci Başkanlığa” değerli büyüğüm Sayın Kemal Batmaz, “Yönetim Kurulu Sekreterliğine” kıymetli öğretmenim Sayın Ömer Kazazoğlu, “Yönetim Kurulu Üyeliğine” değerli arkadaşım Sayın Giray Yılmaz ve yönetim kurulu “Saymanlığında” ise ben görev almaya başladım. Süreçle birlikte hem yönetim kurulumuz hem de kıymetli üyelerimizin destekleri ile birlikte siyaset üstü bir alanda söz sahibi olmayı, gelişime ve öğrenmeye açık bir şekilde “sanat, kültür ve edebiyata” yönelik yaklaşımlarımızla yeni bir kapı aralamayı amaç olarak ediniyoruz.

 

İlerleyen süreçler de Elazığ Belediyemiz, Fırat Üniversitemiz, Valiliğimiz, Fırat Kalkınma Ajansımız ve daha pek çok kurum ve kuruluşun katkıları ile birlikte daha da “aydınlıklara açılma” temennisiyle, sürecin de takibi noktasında sizlerin beklenti ve önerilerini bekliyoruz.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sibel Öztaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?
Tüm anketler