GELİŞTİRMEK VE DONATMAK

Başkalarını nasıl geliştirebileceğimiz konusunda bazı önerilerde bulunmadan önce,  insanları donatmakla onları geliştirmek arasındaki farkı açıklamak istiyorum. İnsanları donattığınızda, onlara bir işi nasıl yapacaklarını öğretirsiniz. Örneğin birine bir makineyi veya başka bir aleti kullanmayı öğrettiğinizde,  onu donatırsınız.

Bir personelinize satış olayını nasıl gerçekleştireceğini öğrettiğinizde, bu da donatmaktır. Tabi ki her işletme işlerin nasıl yapılacağını bilmeleri için kendi personeline bir eğitim verir. Kısacası burada donanım şarttır.

Geliştirmek ise farklıdır. İnsanları geliştirdiğinizde, bireyler olarak iyiye gitmelerine yardım edersiniz. Sadece işlerinde değil birçok alanda onlara yarar getirecek kişilik özellikleri kazandırırsınız.

Bir insana disiplini veya olumlu bir tutumu benimsettiğinizde, bu geliştirmektir. Birine zamanını daha etkili bir şekilde kullanmayı veya insan becerilerini güçlendirmeyi öğrettiğinizde,  bu geliştirmektir. Liderliği öğrettiğinizde bu geliştirmektir.

Üzülerek söyleyeyim kendim birçok liderin geliştirici bir zihin yapısına sahip olmadığını keşfettim. Bu tür liderler çalışanların gelişim ihtiyaçlarını kendilerinin karşılamasını beklerler. Ama anlamadıkları şey, gelişimin her zaman donatmaktan daha fazla getirisi olduğu, kişiye yardım ettiği ve onu daha yüksek bir seviyeye taşıdığıdır.

Geliştirmek, donatmaktan daha zordur ama bedeli ödenmeye değerdir. Geliştirmeye endeksli olduğumuzda yapmamız gereken şunlardır:

1-) Öncelikle gelişimi uzun vadeli bir proje olarak görmek zorundayız. Çünkü geliştirmek daima zaman alır. Çünkü geliştirilen kişi aynı zamanda da değişir. Bu konuda aceleci davranamayız. Hani eskilerin dediği gibi bir bebeğin doğması için dokuz ayın geçmesi gerekir.

2-) Herkesin birey olarak hayallerini ve arzularını keşfetmeliyiz. Hayaller insanların enerji kaynaklarıdır. Bireyler hayallerini güçlü bir tutkuyla izlerlerse, enerjileri yüksek olur. O hayallerin neler olduğu bilinirse geliştirme süreci o kadar kolay işler.

3-) Herkese farlı liderlik etmeliyiz. Acemi liderlerin en sık yaptıkları hatalardan biri herkese aynı şekilde liderlik etmeye çalışmalarıdır. Herkes aynı türde liderliğe karşılık vermez. Herkesle istikrarlı olmanız gerekir. Örneğin bir personeliniz zorlandığında iyi karşılık verir, diğeri beslenmek ister, birin hazır palana ihtiyaç duyar, diğeri sürekli takip gerektirir.

4-) Organizasyon hedeflerini bireysel gelişim için kullanmalıyız. Bu şu demektir. Hem birey hem de organizasyon kötü olduğunda,  herkes kaybeder. Ama hem birey hem de organizasyon iyi olursa herkes kazanır.

5-) İnsanların kendilerini tanımalarına yardım etmeliyiz. Ben daima insanların kendilerini tanımadığı varsayımıyla hareket ederim. Kişi pozisyonuyla ilgili gerçekçi olana kadar, potansiyeliyle ilgili gerçekçi davranamaz. Bir başka deyişle,  bir yere nasıl gideceğimizi bulmadan önce nerede olduğumuzu bilmemiz gerekir.

6-) Zor bir sohbete hazır olmalıyız. İyi liderler kendileri için çalışan insanların gelişme sürecini başlatmak için yapmaları gereken zor sohbetlerden çekinmezler. Kısacası bu şu demektir. Eğer onlarla çalışmak istediğinize inanırlarsa, onların zor şeylere katlanacağıdır.

7-) Haklı zaferleri kutlamalıyız. Başkalarını geliştiren liderler, daima insanların başarı kazanmasına yardım ederler. Ancak eğer liderlik ettiğiniz biri tamamen yanlış bir yöntemle çalışıyor ama bir şekilde doğru sonuçlar alıyorsa ve siz bunu kutluyorsanız o kişiyi başarısızlığa hazırlıyorsunuz demektir.

8-) İnsanları liderliğe hazırlamalıyız. İnsanlar liderlik etmede ne kadar iyi olurlarsa,  organizasyon üzerinde o kadar olumlu ve büyük etki yaratılar. Bunun içinde insanlara liderlik kitapları öğretmekle bu iş olmaz. Onları bizzat liderlik etmeye hazırlayacak bir süreçten geçirmemiz gerekir.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hıdır Gençer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?
Tüm anketler