2024 YILI OCAK AYINDA YAŞANANLAR

Günler-Haftalar-Aylar ve yıllar var hızla yaşanıp geçerken bir takım olumlu ve olumsuz gelişmeler de var hızla yaşanıp geçmekte kimi delip acılar bırakarak kimi de umutvar olmayı sağlayan mutlu edici gelişmeler bırakarak.

            Gelen gideni aratır sözü günümüz gençlerinin birçoğu tarafından pek bilinmese de 20 ve 20 yaş üstü insanımızın hemen hepsi olmasa da birçok insan tarafından anlamı bilinen bir sözdür.

Anlamının derin olduğu bilinen bu söz, hemen her zaman ve her yerde geçerliliğini sürdüren bir sözdür.

Hani, zaman içerisinde büyüklerin yaşamlarından tecrübe edip dile getirerek bize kadar intikal eden ve yaşam devam ettikçe de geçerliliğini sürdüren sözlere, güzel sözler veya Atasözü deriz ya! İşte Gelen gideni aratır sözü de güzel sözler ve atasözü dediklerimizden biridir. 

Bu söz;                                      

Gün için, Haftalar için, hatta Aylar için olduğu gibi yıllar içinde söylenen ve geçerliliğini sürdüren bir sözdür daha içerisine yeni girdiğimiz ve ilk ayı olan Ocak Ayı içerisinde yaşanan bir takım olumsuzluğun yaşanması ile 2024 Yılı, 2023 Yılı’ nı aratıyor tarzında halk deyimiyle anam- abim-arkadaş bu ne ya! Bu yıl geçmiş yılları veya geçen yılı aratacak gibi ifade edilmekte.

Evet;

2024 Yılı; daha öncede ifade ettiğimiz üzere 2. Yüz Yıl’ a girdiğimizin ve asırlar önce başlayan ve özellikle son yıllarda Cumhuriyetimizin 100. Yılı’ na sağlıklı girmemek ve yaşamamamız adına oluşturulan girdapların devamına rağmen gelişmeye yönelik atılacak doğru ve emin adımlarla yürüyeceğimizin göstergesi olma özelliğini taşımakta.

Şimdi gelelim 2024 Yılı’ nın ilk ayı olan Ocak Ayı’ n da acı ve tatlının kimi zaman bir arada, kimi zaman da ayrı ayrı yaşanarak yaşattığı olumlu ve olumsuz gelişmelere.

Malum olduğu üzere her günümüz- haftamız olduğu gibi aylarımızda farklı özelliklere sahip tıpkı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nün olduğu ve yaşandığı ile Mübarek Üç Aylar’ a girdiğimiz gibi.

Bu ayın ilk haftasında yaşadığımız ilk olumlu gelişme vefanın bir göstergesi olup toplum mühendisliğinin ve tercümanı olmanın insanca, insan endeksli yapılması ve yaşanması noktasında önem arz etmesi nedeniyle özel bir gün olan Çalışan Gazeteciler Günü’ nün hemen her ilde olduğu gibi Elazığ’ da da kutlanarak yaşanması oldu.

Hemen her ilde var olduğu gibi Elazığ’da da gazeteciler adına kurulmuş birden fazla cemiyet bulunmakta. Bunlar; Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti ile Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti ve gibi cemiyetler.

FHGC. Elazığ’da kurulan ilk cemiyet özelliğini taşıyan bir cemiyet olmanın yanında birçok değerli şahsiyetin de başkanlık yaptığı bir cemiyettir.

Türkiye’nin sayılı gazetelerinden biri olmakla beraber Elazığ’ın ilk gazetesi olan Turan Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürlüğünü yapmış bulunan eğitimci-Gazeteci-şair ve yazar merhum Şeref Tan ve yine duayen gazetecilerinden merhum Mehmet Topal ağabeylerimiz ile Elazığ’da Belediye Başkanlığı yapmış, seçim döneminde birçok seçmen tarafından Kuşlar bile Kacar Kacar diyi veya deyi sözünün muhatabı-eğitimci-şair ve yazar olmakla beraber gazeteci duayenlerden Şükrü Kacar hocamız ve ağabeyimizin başkanlığını yaptığı bir cemiyettir FHGC.

Söz konusu bu cemiyetin bir dönem, özellikle de Şükrü Kacar Hocamız döneminde yapmış olunan çalışma ve etkinliklerle ilde büyük bir rol oynadığını söyleyebilir ve bunu söylerken haksızlık yapmadığımızı da söyleyebiliriz.

Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti; Elazığ’da kurulan ve yapmış olduğu Toplum Mühendisliği ve Tercümanlığı’ nı taçlandırma adına yaptığı çalışma ve etkinliklerle bugün ki durumda en etkin cemiyetlerden biridir.

Söz konusu bu cemiyetin, yani EBMC’ nin kurucusu ve başkanı Elazığ’da uzun yıllardır gazetecilik yapan ve halen yapmakta bulunan, kurduğu Yeni Ufuk Gazetesi ile sonrasında ortağı olduğu Günışığı Gazetesi’nin imtiyaz sahibi, kalemi keskin olması hasebiyle Kalemşör sözünün muhatabı Sn. Nafiz Koca Bey’dir.

10 Ocak 2024 tarihi Çalışan Gazeteciler Günü olması nedeniyle gazeteciler adına söz konusu günün akşamı bir kutlama tertip eden EBMC’ nin davetine Çağrılan yere erinme çağrılmayan yere görünme sözünden ve ilkemizden hareketle Günışığı Gazetesi’nin Kültür ve Sanat Sayfası’ nın yönetmeni olarak icabet ettik.

O gün ve akşamı çok önemli, çok anlamlı bir gün ve akşam idi.

Mübarek üç ayların arafesi ve bir gün sonra yaşanacak olan Regaip Kandilinin arafesine denk gelmesi yanında sadece cemiyetin kendi mensupları dışında diğer cemiyet mensupları ile gazeteci ve yazarları,

Milletvekilleri, partilerin il ve ilçe başkan ve yönetimi ile Belediye başkanları yanı sıra STK ve Kamu kurum ve kuruluş başkanları ile eş, dost, tanıdık hemen birçok insanın var olduğu bir gece idi o gece.

2024 YILI OCAK AYINDA YAŞANANLAR

Cemiyet Başkanı Sn. Nafiz Koca’ nın kendi ifadesi ile yerinde ve zamanında tutan şımarıklığı ile cemiyetlerin, gazetecilerin ve de il ve ilçelerin toplumsal sorunlarının giderilmesi talep edilerek ivedilikle gerçekleşmesi noktasında üstüne vura vura dile getirmesi sonrasında plaket takdiminde bulunulduğu anlamlı bir gece oldu o gece.

Ha! O gecenin eksiği ve gediği yok muydu? Vardı elbet olmaz mı? Tabi takdir edilir ki öylesi büyük bir organizasyonun tabii olarak eksiği olacaktı ve oldu da. Hoş görmek gerek. Hoş görmek derken devamı anlamında değil tabi giderileceği anlamında.Söz konusu eksiklik bazı arkadaşlarca dile getirildiği için tekrarını anlamsız görmekteyiz.

Çalışan Gazeteciler için her gün gazeteciler günüdür her an, her saat ve her gün alanda oldukları için. Biz buradan Yıllarca yılmadan ve usanmadan, korkmadan ve kıvırmadan, milli ve manevi hassasiyetleri çerçevesinde dik duruş sergileyerek memleket ve milletin sorunlarını dile getirip tercümanlığını yapmış ve hakka yürümüş cümle Çalışan Gazeteciler’ in her gününü kutluyor,

 Zor olan, ama gerçekten zor olan işlerinde kolaylıklar diliyor, sağlık-sıhhat ve afiyet içerisinde bir yaşam sürmelerini temenni ediyor vuslata erip Hak’ ka yürümüş merhum gazetecilere de rahmet diliyoruz.

Kuzey Irak ve Suriye sınır ötesinde harekatta bulunan askerlerimizden 12 evladımızın şehadet şerbeti içmiş olması ve ülkenin birlik-beraberlik ve bütünlüğünden rahatsızlık duyan şer güç ve yandaşlarınca şehit ailelerine karşı sarf edilen çirkin ve çirkefçe saldırı yaşanan olumsuzluklardan biri oldu bu ay.

Yine 2020 Ocakta başlayıp sonrasında 2023 Şubat 6’sında 11 ili içerisine alıp yüzlerce canın hayatına ve malına sebep depremin yaşanması sonrasında bitmeyip giderek devam eden Malatya Depremi de yaşanan ve insanları derinden etkileyen olumsuz gelişmelerden biri oldu bu ay.

En son Santa Maria Kilisesi’ n de yapılacak ayin esnasında yapılan saldırı sonrası bir Alevi vatandaşımızın öldürülmesi ile çıkarılmak istenen çok yönlü kaos ta bunlardan biri oldu bu ay.

Ve daha birçok olumsuzluk yaşandı bu yılki Ocak Ayı’ n da birkaç olumlu gelişme yaşanmış olunsa da

Evet; netice itibariyle demişler ya!

Büyük Dağın Dumanı Büyük Olur,

Meyveli Ağaç Taşlanır diye.

Boşa sarf edilmiş sözler değil bu sözler, boşa dememiş büyükler bu sözleri.

O nedenle cennet vatanımız bizle, bizlerle var oldukça ki Bi İznillah hep var olacak, büyük dağ gibi durup meyveli ağaç olarak sağlam durdukça hep taşlanacağız, yok oluşumuz adına hep hırpalanacağız ama asla ve asla pes etmeyecek ve taviz vermeyerek haklı mücadelemize var hızla devam edeceğiz.

Tüm unsurlarımızla her zaman ve hep birlikte olacak asalaklara, bizi biz olmaktan çıkarıp yok etmeye çalışan hain ve yandaşlarına yol vermeyeceğiz.

Vatan, cennet misali vatanımız, büyük bedeller ödenerek kazanılıp kurulmuş bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devleti;

Önce ve öncelikle bizleri yoktan var eden, varlığımızdan haberdar kılan Yüce Allah’ a,

 Bize,

 Bizlere,

Tüm unsurlarıyla her zaman her koşulda bir bütün olup kardeşçe bir arada yaşamış ve İslam’ın bayraktarlığını yapmakta olan Biz Aziz Türk Milleti’ ne emanet. Emanete ihanet kabul edilemezdir.

2024 YILI OCAK AYINDA YAŞANANLAR

                                                                      AYETLER

*Müminler kesinlikle kurtuluşa ermiştir; Mümin’ un-1

*Ki onlar, namazlarında derin bir saygı hali yaşarlar; Mümin’ un-2

*Anlamsız, yararsız söz ve davranışlardan uzak dururlar: Mümin’ un-3

*Zekâtı verirler; Mümin’ un-4

 İffetlerini korurlar; Mümin’ un:5

*Sadece eşleriyle veya ellerinin altında olanlarla (cariyelerle) yetinirler, bundan dolayı da kınanacak değillerdir. Mümin’ un-6

*Ama her kim bunun ötesine geçmek isterse işte haddi aşanlar onlardır. Mümin’ un-7

*Yine o müminler emanetlerine ve ahidlerine sadakat gösterirler; Mümin’ un-8

*Namazlarını titizlikle eda ederler. Mümin’ un-9                              

*İşte vâris olacaklar bunlardır. Mümin’ un-10

*Firdevs cennetine vâris olacaklar ve orada onlar ebedî kalacaklardır. Mümin’ un-11

*Gerçek şu ki biz insanı çamurdan alınmış bir özden yaratıyoruz. Mümin’ un-12

*Sonra onu sağlam bir korunakta nutfe haline getiriyoruz. Mümin’ un-13

*Ardından nutfeyi (döllenmiş yumurta) alakaya (rahimde asılıp beslenen embriyo) çeviriyor, alakayı şekilsiz et (görünümünde) yapıyor, bu etten kemikler yaratıyor, daha sonra da kemiklere adale giydiriyoruz; nihayet onu bambaşka bir varlık halinde inşa ediyoruz. Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah çok yücedir. Mümin’ un-14

2024 YILI OCAK AYINDA YAŞANANLAR

 

                                                                        GÜZEL SÖZLER

*Yirminci yüzyılın en önemli kuruluşu gazetedir. Ziya Gökalp

*Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, hülasa bir milletin hedef-i saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir. Mustafa Kemal Atatürk

*İyi bir gazete, kendisiyle konuşan ulustur. -Özdemir Asaf-

*Ahlaki değerlerden yoksun, çıkar peşinde, demagog bir basın, zaman içinde kendi gibi bir halk yaratır. Sunay Akın

 

           DÜNYADA

Deli Gönül yar yar diye seslenir

Yar açtığı yaralardan beslenir

Bir aşığım gözüm gönlüm puslanır

Kurdu kuzu gördüğüm şu dünyada

     Lokman hekim çare var mı halıma

     Baykuşlar mı yuva yapmış dalıma

     Ne koydular ne götürem salıma

     Kurdu kuzu gördüğüm şu dünyada

Bedrettin'in kellesinde kan idim

Nesimi'nin yüzüldüğü ten idim

Körpelerden kayıp yitik can idim

Kurdu kuzu gördüğüm şu dünyada

     Kul Burçağım hile bilmem şer  bilmem

     Hak dostuyum kalpden öte yol bilmem

     Kötülerden daha şeytan kör bilmem

     Kurdu kuzu gördüğüm şu dünyada

Burçak Karataş/Malatya-Hekimhan

 

     ARİFLER MECLİSİ

Arif meclisinden girdim içeri

Bir minder gösterip buyur dediler

Hayır hasenatta hiç durma geri

Fakir fukarayı doyur dediler

     Haddi aşmak olmaz terk et sen kibri

     Unutma buz gibi karanlık kabri

     Hem şükretmeyi bil hemi de sabrı

     Hak ile batılı ayır dediler

Ağır laf söyleyip gönüller kırma

Her şeyi işitme, her şeyi görme

Zalimin yanında bir lahza durma

İyiyi her daim kayır dediler

     İslam illerinde durmuyor ki kan

     Yanıyor Suriye, Mısır, Arakan…

     Kudüs ah-u zarda ediyor figan

     Mazlumun sesini duyur dediler

Helal da haram da belli Kur’an’ da

Hak olan bir yanda batıl bir yanda

Kul hakkını yersen öbür cihanda

Bak yanarsın cayır cayır

Vedat Yılmaz/Elazığ

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dursun Aksoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?
Tüm anketler