GÜLER MİSİN, AĞLAR MISIN?

Yeni bir seçim dönemine girdik ya; şehir, Bakanlar geçidine döndü.

Son bir haftada 2 Bakan geldi Elazığ’a: İçişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Prof. Dr. Vedat Işıkhan.

Sayın Yerlikaya’nın gelişi ateş almaya gelmiş gibi oldu.

Anahtar teslimi yapılan TOKİ konutlarının kura çekimine iştirak edip aynı gün şehirden ayrıldı.

Sayın Yerlikaya’nın gelmesi ile gitmesinin bir olmasını şehir olarak çok görmedik, yadırgamadık.

Zira Sayın Yerlikaya atandığı günden bu yana ülkede o kadar güzel şeylere imza atıyor ki…

Bir taraftan uluslararası mafya örgüt liderlerine ters kelepçe yaptırıyor, diğer taraftan uyuşturucu baronlarına göz açma fırsatı verdirmiyor.

İşin özü toplumda yara olanlara göz açtırmaması, özlediğimiz tabloyu sergilemesi ülke insanı olarak hepimizin yüreğine su serpiyor.

Sayın Yerlikaya’nın en güzel yanı ise yapılan her operasyon sonrasında operasyonu gerçekleştiren kolluk kuvvetlerinin meslek iştiyakını arttıracak açıklamalarla jandarma ve polislerimizi taltif edip yüreklerinden öpmesi.

Bu nedenle Sayın Yerlikaya’nın şehirden erken ayrılmasını hoşgörüyle karşıladık.

Yerlikaya’nın ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Prof. Dr. Vedat Işıkhan da bir dizi temaslarda bulunmak üzere Elazığ’da idi.

Sayın Işıkhan’ın gün içerisindeki temasları kendileri açısından iç açıcı olsa da ETSO ev sahipliğinde yapılan toplantıda kendisiyle kurulan temaslardan pek hoşnut olduğu söylenemez.

ETSO Başkanı Sayın İdris Alan şehir adına farklı bir program tertiplemiş, düzenlediği toplantıya ise şehrin Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanlarını davet ederek direkt Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanıyla temas kurmalarını sağlamıştı.

ETSO’nun Vali Murat Zorluoğlu Konferans Salonu STK temsilcileri ile doluydu.

ETSO Başkanı Sayın Alan yaptığı selamlama konuşmasında çekmiş olduğu şehrin röntgenini Sayın Bakana Elazığ’daki tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri şehadetinde arz etti.

Sayın Alan’ın konuşmasının ardından Elazığ Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman kürsüye çıkarak Sayın Bakan’ı rakamsal mini bir sunumla brife etti.

Sayın Valimizin resmi verilere dayanarak verdiği rakamlar o kadar iyimser bir tablo idi ki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bile kendisine sunulan rakamlardan mutlu oldu.

Derken Sayın Bakan kürsüye çıktı; Bakanlık olarak TYP (Toplum Yararına Programlar) başta olmak üzere işsizlikteki başarılarına kadar Elazığ’a kazandırdıklarını anlattı.

Bakanın konuşmasının ardından format gereği soru-cevap bölümüne geçildi.

Mikrofonu elde etme fırsatı bulan STK temsilcileri sorunları dile getirdiler.

Kimileri, esnafın can çekiştiğinden, kimileri yaşanan depremlerden sonra devlet tarafından yapılan pozitif ayrımcılıktan Elazığ’ın neden faydalanmadığından, kimileri de SGK ve Bağ - Kur primlerinden kaynaklı emeklilikteki adaletsizlikten bahsetti.

Salonun en çok soru alan konusu ise emeklilikte yaşa takılanların yaşadıkları sıkıntılar ile Asgari Ücrete yapılan komik zamlar oldu.

Sağ olsun Sayın Bakan sorulan bütün sorulara o kadar sakince cevap verip milletin gazını aldı ki.

Her sorun için; “Programımızda var, inşallah çözeceğiz.” yanıtlarını verdi.

Mikrofonu en son alan oldum.

Sayın Bakana kendisine sunulan rakamların sunulduğu gibi bu kadar iyimser olmadığını, işsizlikteki rakamların çok farklı olduğunu özellikle de yaşanan depremlerden sonra işyerlerinin yıkıldığını ve işyeri sahiplerinin ekseriyetinin hala işsiz olduklarını hatırlatarak bu işlerin böyle maşallah inşallahla hallolamayacağına inandığımızı söyledim.

Sağ olsunlar Sayın Bakan; anlattıklarımıza yeniden rakamsal cevaplar vererek Elazığ’da 40 Binin üzerinde genci TYP programına dahil ettiklerini söylediler de yeniden mikrofonu elimize alma imkanımız olmadığı için Sayın Bakan’a; “İşte tam da anlatmak istediğimiz budur; 40 Binin üzerinde TYP’li genç demek 40 Binin üzerinde işsiz genç demektir Sayın Bakanım.” Diyemedim.

Bir diğer handikap da Sayın Valinin Bakanın önüne koyduğu rakamsal notlardı.

Zira o notlar da yaşanan depremlerde işyerini kaybeden hak sahiplerine teslim edilen işyeri sayıları ile ilgiliydi.

Rakamlar doğru idi ama Sayın Vali olaya bizim baktığımız pencereden bakmamıştı.

Çünkü biz işyerlerini kaybeden ve ekseriyeti kiracı olan esnaftan bahsetmiştik, işyeri hak sahiplerinden değil.

Keşke Sayın Vali, TOKİ’den değil de SGK veya Maliyeden verileri alıp da bir bilgilendirme yapsaydı.

Daha gerçekçi olurdu.

Hülasa yeni bir seçim arifesinde Bakanlar geçidine şahitlik yapacak olan Elazığ’da bir 3G’ye daha şahitlik ettik.

Sayın Bakan geldi, gezdi, gitti.

Neticede kendilerine göre bir kazanım sayılan ama bize göre geçici iş imkanı denilen TYP sayısı 500’den 750’ye çıkartıldı.

Yani 250 işsiz insanımız birkaç aylığına asgari ücretle evine ekmek götürebilecek.

Güler misin, ağlar mısın gibi bir şey işte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M. Nafiz Koca - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?
Tüm anketler