MEMURLAR HAKKINDA VERİLEN SORUŞTURMA İZNİ KARARLARINA KARŞI İTİRAZ

Memurların yargılaması için belli suçlarda soruşturma izni verilmesi gerekir. Soruşturma izni verilmesi; belli suç tipleri bakımından memurun adli soruşturma geçirebilmesi için idare tarafından verilen izne denir. Anayasamızın 129. maddesinin son fıkrası; “memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında işledikleri iddia edilen suçlardan ötürü ceza kovuşturması açılması, kanunla belirlenen istisnalar dışında, kanunun gösterdiği idari merciin iznine bağlıdır”, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunumuzun “kovuşturma ve yargılama” başlıklı 24. maddesi; “Devlet memurlarının görevleri ile ilgili veya görevleri sırasında işledikleri suçlardan dolayı soruşturma ve kovuşturma yapılması ve haklarında dava açılması özel hükümlere tabidir” hükümlerini taşımaktadır.

            Göreviyle ilgili suç işlediği iddiasında olunan memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında, soruşturma izni vermeye yetkili merciler aynı kanunun 3. maddesinde düzenlenmiş olup yetkisiz bir makam tarafından tesis edilen işlem hukuka aykırılığı nedeniyle iptal yaptırımına tabi olur. İzin vermeye yetkili merci, bu kanun kapsamına giren bir suç işlendiğini bizzat veya yazılı şekilde öğrendiğinde en geç otuz gün içinde sonuçlandıracağı bir ön inceleme başlatır. Zorunlu hallerde bir defaya mahsus olmak üzere süre on beş güne kadar uzatılabilir. İşbu süre içinde soruşturma izni vermek ya da vermemek hususunda bir karara varan yetkili merci, izne ilişkin kararını Cumhuriyet başsavcılığına, hakkında inceleme yapılan memur veya diğer kamu görevlisine ve varsa şikâyetçiye bildirir.

            Yetkili merciin soruşturma izni vermemesi durumunda Cumhuriyet Başsavcılığı ya da şikayetçi itiraz yoluna başvurabilir. İtiraz, yetkili merciin soruşturma izni verilmesi yahut verilmemesi yönündeki kararının tebliğ tarihinden itibaren on gün içinde ilgili kamu personelinin statüsüne göre Danıştay İkinci Dairesine ya da yetkili merciin yargı çevresinde bulunduğu bölge idare mahkemesine yapılır. Cumhurbaşkanı kararıyla atanan memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkındaki soruşturma izni verilmemesi kararlarına karşı Danıştay İkinci Dairesine, İlde görev yapan personel hakkındaki soruşturma izni verilmemesi kararlarına karşı Bölge İdare Mahkemesine itiraz edilir. Kamu görevlisi hakkındaki şikayetin işleme konulmaması durumunda da şikayetçi tarafından aynı şekilde itiraz edilebilir.

Soruşturma izni verilmesi yahut verilmemesi kararlarına karşı itiraz edilirken on günlük sürenin kaçırılmamasına dikkat edilmeli, zaman kaybetmemek adına personelin Kanunda belirtilen statüsü dikkate alınarak doğru idari yargı merciine itiraz başvurusunda bulunulmalıdır. İtiraz eden şikayetçi ise itiraz dilekçesinde olay anlatmalı, suç işlediği öne sürülen kamu görevlisi ve işlediği öne sürülen suçu açıklamalı, bu suçun görev nedeniyle işlenen bir suç olduğu belirtmeli ve soruşturma izni verilmemesi yönündeki kararın hukuka aykırı yönlerini açıklamalıdır. İtiraz eden hakkında soruşturma izni verilen kamu görevlisi ise hakkındaki iddiaların asılsız ve gerçek dışı olduğunu, usulsüz ihbar veya şikayette bulunulduğunu, isnat edilen fiillerin suç niteliği taşımadığını veya zarara sebep olmadığını, mağdurun ve şikayetçinin zararının giderildiğini, savunmasının alınmadığını, bilgisine başvurulmadığını anlatarak durumun hukuka aykırı yönlerini ortaya koymalıdır.

Bunlara ek olarak elde bilgi ve belge varsa usule ilişkin hukuka aykırılıklar da belirtilmelidir. Şikayet konusu olay hakkında ön inceleme başlatılmaması, ön incelemenin usulüne uygun bir şekilde yürütülmemesi, bilgi ve belgelerin eksik toplanması, raporun eksik, yetersiz yahut objektif olmayan taraflı bir şekilde hazırlanması veya rapor hazırlanmaması hukuka aykırılık ve itiraz nedenidir. Soruşturma izni verilmesine veya verilmemesine ilişkin kararlarda gerekçe gösterilmesi zorunlu olup gerekçe gösterilmeksizin verilen soruşturma izni verilmesi kararı da hukuka aykırı niteliktedir.   Görevi nedeniyle suç işlediği iddia edilen memurlar ve diğer kamu görevlileri için yetkili mercilerden alınacak soruşturma izninin olumlu veya olumsuz olması halinde bu karara yapacakları itiraz süreye tabi olduğundan, itiraz edilmemesi durumunda verilen karar kesinleşerek geri dönülemez bir işlem halini alır. Bu nedenlerle itiraz işleminin alanında uzman bir avukat aracılığıyla yapılmasını tavsiye ederim. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Furkan Aktı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?
Tüm anketler