ÇOCUKLARIN SESSİZ ÇIĞLIĞI: ÇOCUK HAKLARINA DOĞRU BİR YOLCULUK

Bu hafta sizlerle hem en konuşmak istemediğim hem de aslında en çok konuşulması gereken konuya değineceğim. Birkaç gündür gündemde olan ve hepimizi kahreden haber benim soyut anlamda kullandığım sessiz çığlıklar ifadesinin somut halidir.

Bu konuda konuşmak, yazmak bir avukat olarak benim için bile çok zor. Çocuklarımızı bu kötülüklerden nasıl koruyabiliriz, neler yapabiliriz biraz bunlardan bahsedeceğim.

Türk Ceza Kanunumuz 6. Bölümde Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar adlı genel başlık altında düzenlenmiştir. Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar dediğimiz zaman benim özellikle de bir kadın olarak söylemek istediğim şey şu ki; zaman zaman mağdur üzerinden suçu ve suçluyu övme hareketlerinde bulunan insanlar Cinsel dokunulmazlığa karşı suç mağdurunun ne giymiş olduğu, saatin kaç olduğu gibi argümanlara sığınmaktadır. Oysa işin içine girdiğinizde bu mağdurların; evine zorla girilen 90 yaşındaki bir teyzenin ya da henüz üstünde süt kokusu olan kundak bebeğinin de olduğunu görmekteyiz. Burada önemli olan ne kıyafet ne saat ne ortam. Lütfen sözlerinizle mağdurları bir kez de siz yaralamayın.

Öncelikle çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz biraz bundan bahsetmek istiyorum.

Eğitim ve Farkındalık Programları: Okullarda ve toplum merkezlerinde düzenlenen eğitim ve farkındalık programları, çocuklara cinsel istismarın ne olduğunu, beden sınırları ve kişisel alan konularını öğretebilir. Bu programlar, çocukların duygusal ve fiziksel güvenliği konusunda bilinçlenmelerine yardımcı olabilir.

Ancak çocukların okula başlamasından bile önce evde aileler çocuklarına özel bölge kavramını, bu bölgelere kimsenin dokunmaması gerektiğini bu noktada bir doktorun bile muayene veya tedavi amaçlı dokunmasında amacını söylemesi ve bunu mutlaka çocuğa söyleyerek yapması konusunda hem doktorlarımız hem ailelerimiz bilinçli olmalıdır.

Sınırları Tanıma Eğitimleri: Çocuklara, kendilerine ve başkalarına sınırlarını belirleme konusunda eğitim verilmelidir. Başkalarının kişisel alanlarına saygı göstermek ve kendi kişisel alanlarını korumak konusunda bilinçli olmaları önemlidir.

Bu sınır alanları aşıldığı zaman ne yapması gerektiği ya da kimlerin yanına gitmesi gerektiği konusunda çocuk mutlaka bilinçlendirilmelidir.

Güvendikleri Yetişkinleri Tanıma: Çocuklara, kendilerini rahatsız hissettiklerinde veya bir tehlike hissettiklerinde güvendikleri yetişkinlere başvurmaları gerektiği öğretilmelidir. Ayrıca, bu yetişkinlerin kim olduğunu tanımaları ve iletişim kurmaları önemlidir.

Güvenilen yetişkin için mutlaka ailesi olarak sizler de gözlemde bulunun. Çünkü bazen bu suçlular ne yazık ki ailenin içinden ya da ailenin güvendiği kişilerden de çıkabiliyor.

İyi ve Kötü Dokunuşları Ayırt Etme: Çocuklara, iyi ve kötü dokunuşları ayırt etmeleri konusunda eğitim verilmelidir. Kendilerini rahatsız hissettiren veya istemedikleri dokunuşları tanımaları ve bu durumlarda yardım istemeleri önemlidir.

Özellikle bu konuda çocukların sıkılarak sevilmesi, özel bölgeleri ile ilgili el şakalarının yapılması, çocukların istekleri dışında kucaklanıp öpülmesi ve ailenin de bu gibi durumlarda çocuklarına ısrar etmeleri çok yanlış bir harekettir. Lütfen önce sizler çocuklarınızın özel alanına saygı gösterin ve çevresine karşı o alanı korumasına yardımcı olun.

İnternet ve Teknoloji Güvenliği: Çocuklara, internet ve diğer teknoloji araçları kullanırken güvenli davranma konusunda eğitim verilmelidir. Kişisel bilgilerini paylaşmama, online arkadaşlarını tanıma ve çevrimiçi tehlikeleri tanıma konusunda bilinçli olmaları önemlidir.

Çocukların yaş düzeylerine uygun sitelere erişmeleri ve internet ortamındaki sapıklardan uzak kalabilmesi için çeşitli önlemler alınmalıdır.

Riskli Durumları Tanıma: Çocuklara, potansiyel riskli durumları tanıma konusunda eğitim verilmelidir. Tanımadıkları kişilerin yanında yalnız kalmama, kendilerini güvende hissetmedikleri durumlarda kaçma veya yardım isteme gibi stratejiler öğretilmelidir.

Lütfen sizler de çocuklarınıza kıymet verin, onlarla konuşun. Onları küçükken kandıracak bir şekere bir söze karşı uyarın. Çocuklarınızın anlattıklarına kulak verin. Çocuklarınızı başkalarını mutlu etmek için istemedikleri şeylere zorlamayın.

Bir çocuk size güvenerek yaşadığı istismarı sizinle paylaşıyorsa lütfen durumu ciddiye alın ve en yakın Çocuk İzlem Merkezine çocukla birlikte gidin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av. Şuhide İlayda YAVUZ KILIÇ - Mesaj Gönder

# haber

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?