ABDULSAMET EREN VE ELAZIĞ

Gelişmiş ülkelerin en önemli rekabet sınıfını “çocuk ve gençlerin” oluşturduğu artık bilinen bir gerçek. Bu gerçeklik nedeniyle özellikle yerel yönetimler spor alanında vatandaşların iyi hissetmelerini sağlamak amacıyla spor tesislerinin kalitesini arttırarak var olan katılımcı sayısını yükseltmek için çaba sarf ediyorlar. Yani konu “öylesi” bir alan da yer almadığı için Elazığ da bu konunun sorgulanması ve Elazığ özelinde yaşanan bazı önemli adımların paylaşılması gerektiğini düşünüyorum.

 

Çocuk ve gençlerin önemi nedeniyle aklımıza ilk olarak Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri geliyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri, yurt hizmetleri, gençlik hizmetleri ve spor hizmetleri olarak ayrılan bir kurum yani alan hem gelişkin hem de önemli bir konumda yer alıyor. Bir süre de olsa çeşitli nedenlerden dolayı Elazığ da yaşamayı tercih eden gençlerin ilk olarak barınma ihtiyaçları göze çarpıyor. Elazığ’da GSB (Gençlik ve Spor Bakanlığı) bünyesinde yedi adet yurt bulunuyor ve bunların dört tanesi kız üç tanesi ise erkek öğrenci yurdu olarak hizmet veriyor. Bu yurtların toplam kapasitesi ortalama dokuz bin beş yüz öğrenci. Yani şimdiye dek başvuru yapan öğrencilerin tamamı bu yurtlarda konaklıyorlar. Bu anlamda üniversite hayatını Elazığ’da geçirmek isteyen öğrencilerin herhangi bir kapasite sorunu yaşamadan güvenli bir şekilde yurtlarda konaklaması ilimiz için bir övünç kaynağı. Burada elbette Sayın Abdülsamet Eren’in hakkını teslim etmem gerekli çünkü sosyal medyadan takip ettiğim kadarı ile Sayın Eren öğrencilerin sadece yeme, içme ve barınma ihtiyaçlarına önem vermiyor onların sosyalizasyon sürecinde olumlu gelişmeler sağlayabilmesi içinde epey bir çaba sarf ediyor.

 

Sayın Eren’in kıymetli öğrencilerimizin sosyal faaliyetlerde yer alarak belirli tecrübeleri edinmesi için atmışa yakın kursu onlar ile buluşturduğunu biliyorum. Bu kursların sanatsal, sportif ve diğer pek çok alanda birlikte göz dolduran bir konumda yer alması şehrimizde “sağlıklı” işlerinde yapıldığını / yapılabileceğini gösteriyor. Kısa bir zaman önce Elazığımızın tanıtımı için öğrencilerin Harput ve diğer pek çok önemli nokta ile buluşturulduğuna yine sosyal medyada denk geldim. Bu faaliyet, Elazığ’ın diğer illerde reklam anlamında “en doğal biçimde” yer alacağının çok açık bir biçimi bence. Diplomasını alıp bu şehirden ayrılan öğrenciler yurtlarında yaşadıkları “doğru” deneyimleri çevresinde bulunan diğer kişiler ile paylaşacak böylelikle güzel şehrimizin tanıtımı en doğal biçimi ile sürdürülebilir hale gelecektir.

 

Çoğu zaman dikkatimizi çekmeyen “sadece bakıp geçtiğimiz” yurtların özenli bir şekilde hareket etmesi için tüm birimlerin bütünlük ve hassasiyet içerisinde ilerlemesi gerektiği gerçeğini de atlıyor gibiyiz. Çünkü öğrencilerin yeme, içme ve güvenli bir şekilde barınma  ihtiyaçlarını gidermesi için ekip ruhu bu anlamda çok önemli. Bizler kendi aile yapımız içerisinde ara arada olsa birlikte hareket etmediğimiz zamanlarda çeşitli sıkıntılar yaşarken devasa potansiyele sahip yurtlarda herhangi bir sorun yaşanmaması ya da istenmeyen kriz anlarında dahi anında harekete geçerek sorunu çözüme kavuşturarak tekrarının engellenmesi, gerçekten önemli bir organizasyonel gelişim ve birlik istiyor.

 

Burada şu ayrıntıya yer vermeden de geçemeyeceğim. Sayın Eren’in emekleri neticesinde Elazığımızda 49 branşta ortalama 150 eğitmen eşliğinde geleceğimiz olan çocuklara ve gençlere çeşitli kurslar veriliyor ve bunların tamamı ücretsiz.  Şimdiye dek şehrimizde 37.000 kişiye yüzme kursu verilmiş olması gerçekten oldukça iyi bir sayısal değer ihtiva ediyor. Bu anlamda Elazığ özelinde Sayın Eren ve ekibinin toplum nezdinde bir karşılığı olduğunu düşünüyorum.

 

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde güreş, hentbol, voleybol, jimnastik, yüzme, bilardo, havalı silahlar, okçuluk ve daha pek çok dalı içeren ücretsiz kursların 12 ay boyunca devam ettiğini biliyorum. Bu anlamda velilerin çocuklarının topluma ve kendilerine katkı sağlaması için böylesi önemli bir alanı değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Ve yine şunu da belirtmek istiyorum. Sayın Abdulsamet Eren’in öncülüğünde ilimizde büyük organizasyonlar da yapılmıyor değil. Kendisinin Elazığ gibi zor bir şehirde geliştirmiş olduğu çabaları sayesinde ilimiz artık “şampiyonlar şehri” oldu. Bu anlamda şimdiye dek güzel şehrimizde yedi şampiyonlar ligi gerçekleştirildi ve bu durum öyle kolay bir iş değil. Türkiye Gençler Boks Şampiyonası, Badminton Türkiye Şampiyonası ve diğerlerinin ilimizde gerçekleşmesi şehrimizin en samimi tanıtım araçlarından biri oldu kanımca. Yani temelde hem şehrimizin tanıtımı hem de ekonomik anlamda böylesi önemli ve çoklu bir alanın daha da desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şehirde eğer istenirse doğru analizler eşliğinde “kaliteli ve sürdürülebilir” işler yapılabileceğini bir kez daha kendisinin sayesinde anlamış olduk.

 

Sayın Eren’in şimdiye dek Elazığ’da 10 ilçenin tamamına spor tesisi yapması da bu şehre verdiği kıymetin bir diğer yansıması. Yani “gelişimi” sadece merkez ile sınırlandırmayan ve mantık düzleminde genç ve çocukları “gerçek bir meşguliyetle” buluşturmak bu anlamda kıymetli ve konuşulmaya değer bir yaklaşım. Bu düzlemde Atatürk Stadyumunun eski ve yeniye “evrilmiş” halini bu şehirde bilmeyen çok az bir kesimin olduğunu düşünüyorum. 13 adet antrenman salonu ile 18 branşa hizmet eden Atatürk stadyumu, ülkemizde eşi benzeri olmayan nadir alanlardan biri. Sadece Elazığspor maçlarının oynandığı bir yer olmayan stat, haftanın her günü çeşitli alanlara hizmet etmeye devam ediyor yani bu stat “yaşayan bir stat”. Satranç salonu, dart salonu, bilardo salonu, havalı silahlar salonu ve diğer sportif faaliyetleri ile hem şehrimiz hem de ülkemiz için önemli bir konumda yer alan Atatürk stadyumu, konuşulması gereken ayrı bir “temel başlık”.

 

Sayın Eren’in gerçekleştirmiş olduğu “güzel” işleri bu sayfa ile sınırlandırmak elbette mümkün değil.

 

7/24 yaşayan bir kurumun gelişimine ve doğru yapılan işlere açık olan Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Abdülsamet Eren ve ekibine buradan teşekkürlerimi sunuyor, ilimizin farklılık oluşturması için sağlayacakları daha nice alanlar içinse şimdiden kolaylıklar diliyorum.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sibel Öztaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?