SHSU’DAN MEZUN FIRATLILAR

10 Mayıs 2024 Cuma günü ABD Teksas’ta Huntsville’de bulunan Sam Houston Eyalet Üniversitesinde Fen ve Mühendislik Teknolojisi Fakültesi Bölümlerinin mezuniyet töreni vardı. Bu törene bendeniz, Prof. Dr. Cihan Varol ve Prof. Dr. Murat Karabatak birlikte katıldık. Öğrencilerimizin mezuniyet töreninde yanlarında olmak istedik.

SHSU’DAN MEZUN FIRATLILAR

Belki bazılarınız özellikle Fırat’tan ayrılmama rağmen neden bu törene katılma gereği duyduğumu merak etmiş olabilir. Bu konuya bir açıklık getirmek istiyorum ki yanlış anlaşılmalara neden olmasın. Fırat Üniversitesi ile Sam Houston Eyalet Üniversitesi arasında çift diploma projesi çalışmalarını 2010 yılında bendeniz ve Prof. Dr. Peter Alan Cooper birlikte başlatmıştık. Protokolün hazırlanması safhasında Prof. Dr. Cihan Varol da sürece dahil oldu.

Bu projenin Türkiye tarafının tüm çalışmasını ben yürütürken, Amerika tarafında ise Prof. Dr. Peter Alan Cooper ve Prof. Dr. Cihan Varol birlikte yürütüyorlardı. Peter Bölüm Başkanı ve Cihan ise o bölümde görev yapan öğretim üyesi idi. Cihan, Fırat mezunu ve Türkiye eğitim sistemini iyi biliyor. Dolayısıyla Sam Houston Eyalet Üniversitesinde bu proje ile ilgili her türlü soruya anında cevap verme imkânı vardı. Ben de Türkiye kısmında projemizi başarıya ulaştırmak için mücadele ediyordum. Mücadele diyorum, çünkü gerçekten bu projenin gerçekleşmesi için büyük mücadeleler verdim.

YÖK’e rahat ulaşabiliyordum. Çünkü 1999 ve 2002 yılları arasında YÖK Enformatik Milli Komitesi Üyesi görevini sürdürdüm. Bu komite Türkiye’de uzaktan eğitim sisteminin yaygınlaştırılması bağlamında ilk çalışmaları yapıyordu. Bu alanda YÖK içerisinde ilk komite özelliği taşıyordu. Bugün eğer Türkiye’de uzaktan eğitim alanında bir gelişme varsa, bu gelişmelerin en önemli temellerinin Enformatik Milli Komitesi tarafından atıldığı bir gerçektir.

YÖK ile ilişkilerimin önemli bir diğer nedeni de 2000 ile 2009 yılları arasında Mesleki ve Teknik Eğitim Doçentlik Temel Alanını oluşturan beş üyesinden birisiydim. O dönemlerde mesleki alanda doçentliğe müracaat eden adayların dosyalarının incelenmesi, jürilerinin belirlenmesi vb. görevleri yapıyorduk.

Bu iki önemli görev sayesinde YÖK içerisinde iyi bir çevre edinmiştim ve Bölüm Başkanlığını yürüttüğüm Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümünün Sam Houston Eyalet Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ile ortak lisans program açması projemizin bürokratik sürecini de daha kolay yürütebiliyordum.

Bölüme ilk öğrencilerimizi 2012 yılında almayı başarmıştık. 2015 yılında da ilk grup öğrencilerimizi Amerika’ya göndermiştik. İlk mezunlarımızı da 2017 yılında vermiştik. Her yıl bu ortak programın prestiji artıyordu. Ücretli olan bu programın puanı, dolar kurunun artmasıyla ters orantılı etkileniyordu. Yani dolar kuru arttıkça bu programın puanı da artıyordu. Nihayet 2023 yılında zirve yaptı ve sayısal puan türünde Türkiye’de ilk 67 bine giren öğrencilerin girebildiği bir bölüm haline geliverdi. Şu anda Fırat Üniversitesinde son giren öğrencinin Sayısal puan türüne göre en yüksek puanlı bölümü, Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği bölümüdür.

Bazıları Amerika Birleşik Devletlerindeki Üniversitelerde çift diploma protokolü yapmayı ve bölüm açmayı kolay bir süreç sanıyordu.  Hatta Fırat Üniversitesinde birileri farklı mühendislik bölümleri ile çift diploma programı açmak için çalışmalar yaptılar, ama sonuç sıfır. Yani dışarıdan göründüğü kadar basit bir süreç olmadığını herkes anladı.

Fırat Üniversitesi ile Sam Houston Eyalet Üniversitesi arasındaki çift diploma programına ait protokol de Türkiye’de diğer bazı üniversitesinin uyguladıkları protokollere asla benzemiyor. Biz Asaf, Cihan ve Peter modeli bir protokolü ortaya koymayı başarmıştık.

2020 yılında ben Fırat Üniversitesinden emekli olup Maltepe Üniversitesine geçtim. Dolayısıyla artık Fırat Üniversitesinin fiili öğretim üyesi değilim, ama gelin görün ki Fırat’taki Yazılım Mühendisliği çift diploma programının kurucusu olduğum için bu programı tercih etmek isteyen bazı aileler ve YouTube’daki videolarımı izleyen bazı öğrenciler, bu bölümü tercih etmek istediklerinde birinci kaynaktan bilgi almak için hala beni arıyorlar. Ben de artık “bana ne” demeden, mezunu ve mensubu olmaktan her zaman gurur duyduğum Fırat Üniversitesine hizmetimi sürdürmeyi kendime vazife edindiğimi, burada tekrar herkese duyuruyorum.

Bu mezuniyete özellikle katılmak istedim, çünkü mezun öğrencilerden Ayşenur Vanlı da vardı. 2019 yılında Ardahan Üniversitesinde YÖKAK Kurumsal Dış Değerlendirme Programını değerlendiricisi olarak görev aldığımda, Bölümümüzün çift diploma programı konusu açılmıştı. Havva Vanlı kızını mutlaka bu programa göndereceğine söz vermişti. Ayşenur çalışkandı ve ÖSYM sınavında gerekli olan puanı aldı ve öğrencimiz oldu. Ben de Ardahan’da Havva hanıma ve eşi Ünal beye, inşallah mezuniyet törenine katılacağımı söylemiştim.

Bu program hakkında ailelerin ve öğrencilerin bundan sonraki dönemlerde de sorularına mutlaka muhatap olacağıma eminim. Ben de bir Fıratlı olarak bu programın daha da gelişmesine ve zirve yapmasına katkı sunmaya devam edeceğim. Fırat’a güzel bir miras bıraktım. Eğer bu bölümün kıymeti ileriki yıllarda da bilinirse ve yurt dışına Fırat’ın önemli açılan penceresinden biri ilkesi sürdürülürse, bu programın popülaritesinin daha da artacağına adım gibi eminim. Dolar kurunun daha da yükselmesinin bu programın puan türünün düşmesine etki etmeyeceğini, birlikte ileriki yıllarda göreceğiz.

Fırat Üniversitesinin halihazırdaki rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, rektör atandığı (2020) tarihten beri bu programa özel bir ilgi gösterdi. Programın Fırat Üniversitesi Koordinatörü Prof. Dr. Murat Karabatak ile Üniversiteye Araştırma Görevlisi alındığı günden beri Yazılım Mühendisliği Bölümünde birlikte uyum içerisinde çalıştık. Sam Houston tarafında da Prof. Dr. Cihan Varol bulunuyor. Yani bu bölüm emin ellerde. Allah can sağlığı verdiği sürece ben de dışarıdan bu programa destek vermeye devam edeceğim. Çünkü bu program çocuğum misali. İnsanoğlu kendisinin kurduğu bir projenin hitam bulmasını ister mi? Asla.      

 

                

  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Asaf Varol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?