Merdivende Akşam mı Olmakta?

Bugün 31 Ocak.
 
Benim doğum günüm.
 
Cahit Sıtkı'nın "Otuzbeş Yaş"ını geçeli onbir yıl oluyor. Şimdi, Ahmet Haşim'in dizelerini hatırlama vaktidir artık: "Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden / Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak / Ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarak.."
 
Kendime ilk rastladığım yerleri hatırlıyorum yine. Anadolu'nun doğusundaki o küçük şehri. Orada dağlar, ki tepeden tırnağa kayalıktırlar, aralarından kıvrıla büküle akan vahşi, coşkun nehrin iki yanında birer köprü ayağı gibi yükselirler. Ve sanki, yaşam serüveninin ilk dönemlerinden kalma, dev birer eski zaman tanığıdırlar.
 
Hafızamı geriye doğru saydırdığımda erişebildiğim en uç noktadaki o dağ Munzur, o şehir Tunceli'dir. Ve belleğimin karanlığında belirerek hatıra dağarcığımın sislerini dağıtan tek katlı yuvamız, bugün bile gözlerimin önündedir. Birörnek memur lojmanları, karakışın ve ilkbaharın henüz tarifi yapılamamış olanı, diğer komşu evlerde oturan ve tanıdığım ilk yabancı insanlar.
 
Sonra, çocuksu düşlerimde bir tay kadar büyüttüğüm ve minicik ellerimle kar yedirdiğim, uzun kırçıl tüylü köpeğim. O küçücük evimiz. Sobamızın, belki de kuzinemizin -hala kulaklarımda çıtırdayan- öfkeli yanışları. Penceresinden Munzur'u gören misafir odamızdaki, o tertemizlik kokusunu unutamadığım divanda, dizlerimin ve dirseklerimin üzerine yaslanarak camdan dışarıyı seyredişlerim. Alındığı günü unutamadığım sarı lastik çizmelerim ve üç tekerlekli kırmızı bisikletim. Birgün, içinde gizlenerek, anacığım başta olmak üzere herkesi meraklı kuşku ve korkulara saldığım o ufacık kümesimiz. "Aman çocuğu Munzur götürmüş olmasın!" endişe ve telaşıyla dört yana koşuşturanları, omzumda ve başımda tünemiş tavuklarla, muzipçe seyredişim.
 
Evet, 31 Ocak benim doğum günüm. Elazığ şehrinin Beşkardeşler mahallesinde, büyükbabamların oturdukları kira evinde doğmuşum. Babam, doğumumdan ancak üç gün sonra görebilmiş ilk ve son evladını. Ben doğduğumda, ortaokul müdürü olarak görevli bulunduğu Keban'daymış. Bembeyaz karakış, tüm hiddeti ve şiddeti ile hüküm sürüyormuş o yıl. Bir kandil günüymüş. Yollar kardan kapalıymış. Telefonla haber vermiş halam. O da, sınırlı öğretmen maaşının yarısını Kebanlı çocuklara dağıtmış sevinçten.
 
Tunceli'den sonraki ilk uğrağımız olan Amasya'yı, çok daha net hatırlıyorum. Artık, dört yaş civarındayımdır. Ardından Elazığ, ilkokula başlayışım, yine tayinler ve bu kez Edirne. Memur ailesi çocuklarının değişmez yazgısı, ortak yaşam çizgisi.
 
Dedim ya, 31 Ocak benim doğum günüm.
 
Doğum gününüzde nelerin olup bittiğini, siz de merak etmişsinizdir muhakkak.
 
Oturup araştırdım.
 
Mesela, Osmanlılar'da ilk matbaanın kuruluşu; bir diğer ifadeyle matbaanın Türkiye'ye girişi 31 Ocak'ta gerçekleşmiş. Yıl 1729. Bunun ne denli önemli olduğunun altını çizmeye bile gerek yok. Peki, Türk Eğitim Derneği'nin Ankara'da kurulduğu günün de bir 31 Ocak'a denk düşmesine ne dersiniz?
 
İkinci Dünya Savaşı'nın kaderini değiştiren ve Almanlar'ın Stalingrad'da yenilişini simgeleyen tarihi hatırlıyor musunuz? Ben söyleyeyim, 31 Ocak 1943.
 
1922 yılının 31 Ocak günü, yakın tarihimizin en önemli dönemlerinden birine damgasını vuran İstiklal Mahkemeleri kurulmuş. 1973'ün 31 Ocak gününde ise, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin kurulmasına ilişkin yasa kabul edilmiş. 1991'in aynı gününde gelindiğinde, bu kez 141, 142 ve 163. maddeler yürürlükten kaldırılmış.
 
1950 senesinin aynı gününde, ABD Başkanı Truman hidrojen bombası geliştirme programı yürüttüklerini açıklarken, ilk başarılı ABD uydusu Explorer 1'in Dünya çevresindeki yörüngesine oturması da 31 Ocak 1958'e rastlamış. Yine, insanlı Ay yolculuklarında bir adım daha atılarak Apollo 14'ün fırlatılması da 1971 yılının 31 Ocak'ında gerçekleşmiş.
 
31 Ocak 1968, ülkemiz açısından bir diğer önemli girişime tanıklık etmiş. TRT Ankara Televizyonu, deneme yayınına başlamış. 22 yıl sonra yine bir Ocak akşamında, sanatçı kimliğimle ilk kez ekranına çıkacağım TRT 1 yani...
 
SSCB'nin dağılma sürecinde bulunduğu 1990 yılının 31 Ocak günü, Moskova'da ilk McDonald's açılırken; ülkemizde de Prof. Muammer Aksoy, evinin önünde kurşunlanarak öldürülmüş.
 
Benim dördüncü doğum günümde, yani 1965'in 31 Ocak'ında, Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak Türkiye'de ortalama insan ömrünün 33 yıl olduğunu belirtmiş. Cahit Sıtkı'ya inat...
 
1999'a gelindiğinde ise, ülkemiz müzik ve kültür yaşamına büyük katkılar sağlamış bir sanatçımızı, Barış Manço'yu yitirdiğimizi anımsıyoruz.
 
31 Ocak, benim doğum günüm.
 
Kendime ilk rastladığım yerleri hatırlıyorum yine. Anadolu'nun doğusundaki, o uzak ve küçük şehri. Ve bugün, geçen her günden daha çok seviyor, daha çok özlüyorum o yerleri...
 
Yine Haşim'e kulak vermeye ne dersiniz:
 
"Sular sarardı… Yüzün perde perde solmakta / Kızıl havaları seyret ki akşam olmakta / Eğilmiş arza, kanar, muttasıl kanar güller / Durur alev gibi dallarda kanlı bülbüller / Sular mı yandı? Neden tunca benziyor mermer? / Bu bir lisân-ı hafîdir ki rûha dolmakta / Kızıl havaları seyret ki akşam olmakta…"
YORUM EKLE