MUTLU SONA KOŞARKEN (FIRAT UOLP PROGRAMI)

Tarih 11 Mayıs 2019, günlerden Cumartesi. Türkiye’den Amerika’ya giderek ayağımın tozu ile Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) öğrencilerinin Amerika’da gerçekleşen mezuniyet törenine yetişiyorum. Öğrencilerimle bir arada olmak, mutlu günlerinde yanlarında olduğumu kendilerine hissettirmek ve onların sevinçlerini paylaşmak kadar güzel bir duygu olabilir mi?
Bazıları bu tür etkinliklerin öneminin farkında olmayabilir, bazıları için mezuniyet töreninde öğrencilerle aynı havayı teneffüs etmek bir anlam ifade etmeyebilir, bazıları ta Türkiye’den gelip mezuniyet törenine katılma nedeniyle yaşanan yorgunluğu göze almayabilir. Ama benim için mezuniyet törenlerine katılmak, hele bir de bu tasarrufu Amerika’da gerçekleştirmek, çok büyük anlam taşımaktadır. Çünkü gençlerimizin iyi bir eğitim alarak ileride Türkiye’mizin gelişmesine, ülkemizin teknolojik hamleler yapmasına katkı sağlayabileceklerin farkında olmak gerekir.
Düşünebiliyor musunuz? Sam Houston State Üniversitesinde (SHSU) Doç. Dr. Cihan Varol hocalığa başladığında (2009 yılı), bu üniversitede Dr. Hacer Varol ile Cihan tek Türk akademisyenlerdi. Bugün bu üniversitede Türk öğrencileri bir koloni oluşturdular. Mezuniyet törenlerinde Türklerden bahsediliyor. UOLP mezunlarımız sadece SHSU’nun bulunduğu Huntsville sınırları içinde kalmıyor. Amerika’nın çeşitli eyaletlerine ve farklı şehirlerine yayılıyor. 
UOLP programı kapsamında Amerika’ya ilk geliş 2015 Ağustos’unda gerçekleşmişti. Aslında 2015 yılı daha yeni sayılır. Üzerinden sadece 4 yıl geçmesine rağmen, UOLP programının gençlerinin, ayaklarının yere sağlam basıyor olması ve her birinin ses getirici başarılara imza atmaları, benim için değeri maddi biçilemeyecek gelişmelerdir.
Emrah Sarıboz, Ecem Şimşek ve Burak İlikçi isimli öğrencilerimiz ilk gelen gurup içerisinde yer alıyordu. Lisans eğitimlerini başarı ile tamamladılar. Akabinde gözlerini daha yukarılara diktiler. Lisans diplomalarına ilave olarak, yüksek lisanslarını da başarı ile tamamlayarak, Mayıs 2019’da Yüksek lisans diplomalarını aldılar. Emrah ve Ecem, daha da yukarıları hedeflediler ve New Mexico State Üniversitesinden doktora için burslu kabul aldılar. 
Ömer Garip ve Nurettin Selçuk Şenol, SHSU’dan mezun olduktan sonra Ohio’da Yougnstown State Üniversitesinin (YSU) yolunu tuttular, burslu yüksek lisans programına kabul aldılar ve eğitimlerini halen sürdürüyorlar. Anıl Gönül, Burak Çetin, SHSU’da yüksek lisans eğitimlerine devam ediyorlar. Gökhan Çetiner ve Tuğba Elmas yüksek lisans kapısını aralamak üzereler. 
2019 Mayıs’ında SHSU’da lisans eğitimini tamamlayan Ahmet Furkan Aydoğdu, önceki başarılarına yeni başarılar ilave ediyor. Daha lisans öğrenci iken dört tane akademik yayın çıkarmış bir öğrencimiz. Bu başarısını görenler, SHSU’da kendisini doğrudan burslu doktora programına kabul ettiler. Arda Küçüköz mezuniyetinin ardından girdiği şirkette OPT kapsamında işe başladı ve sonuçta H1 (ABD’de çalışabilmek için gerekli vize tipi) vizesi aldı. Mustafa Kulaç mezuniyet sonrasında OPT kapsamında çalışmalarını halen sürdürüyor. 
Türkiye’ye dönen Ahmet Öner ve Osman Nebi Akdeniz, ülkemizin gurur kaynağı olan TÜBİTAK-BİLGEM’de yazılım geliştirme konusunda çalışıyorlar. Semih Çal TRT World’de çalışıyor, ama Amerika’ya tekrar dönmek ve yüksek lisans yapmanın peşinde. 
Sadece birkaçı hariç, Amerika’daki öğrencilerimizin büyük bir bölümü benimle irtibat halindedirler. İşte Amerika’da olup da benimle irtibatlarını kesmeyen sevgili öğrencilerimiz (Alfabetik isim sırası ile): Ahmet Furkan Aydoğan, Ahsen Soylu, Alp Akyıldız, Anıl Mustafa Gönül, Atakan Kuşkaya, Avnullah Mansur Ateş, Batuha Keskin, Berkay Ertem, Burak Çetin, Burak İlikçi, Canan Koç, Doğan Kılaz, Durmuş Volkan Döner, Ecem Şimşek, Emrah Sarıboz, Fatih Kırbaş, Fatih Köseoğlu, Gökmen Özçelik, Gökhan Çetiner, İbrahim Recep Serpici, İsmail Battal, İlyas Keçeci,  Kübra Gündoğan, Mazlum İliş, Melih Ergün, Metehan Soylu, Mücahit Kaya, Mustafa Vardal, Mustafa Kulaç, Necdet Yurtseven, Nurettin Selçuk Şenol, Nuri Alperen Köse, Ömer Garip, Recep Ayrıç, Recep Özcan, Okan Yıldırım, Sezer Arslan ve Tuğba Elmas.   
Mezuniyet sonrasında kimi gençlerle bir araya geldik, sorunlarını dinledik ve önerilerini aldık. Bu toplantı ile ilgili videoyu YouTube’da Asaf Varol kanalından izleyebilirsiniz. ( HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=WsW6X3aZMDs&t=2534s" https://www.youtube.com/watch?v=WsW6X3aZMDs&t=2534s) 
Amerika’da bir üniversiteden diğer bir üniversiteye koşuyoruz ve yeni bağlantılar kurmak için mücadele ediyoruz. Doç. Dr. Cihan Varol (Sam Houston State University), Yrd. Doç. Dr. Serkan Varol (Southeast Missouri State University), Dr. Hacer Ülgen Varol ve Dr. Derya Ucuz Varol, her biri ayrı ayrı irtibatlar kuruyor ve görüşmeler sağlıyorlar. 
Sam Houston State Üniversitesi ile sürecin başarılı geçmesinde sevgili Cihan’ın büyük katkıları yadsınamaz. Öğrencilerimizin her türlü problemini çözebilmek için yetkili kişi, kurum ve kuruluşlarla görüşüyor ve bu işleri sessizce yürütüyor. Öğrencilerimizin birçoğu Cihan’ın verdiği mücadeleden haberleri dahi olmuyor. Teşekkürler sevgili oğlum, Allah her şeyi gönlüne göre versin diye dua ediyorum.
Öğrencilerimizin bir kısmı ile yaptığımız ilk toplantıda (11 Mayıs 2019) kendilerinin çok güzel önerilerini dinledim. Fırat Üniversitesi ile Sam Houston State Üniversitesi arasında uyumu sağlamak için eğitim sisteminin ABD eğitim sistemine adaptasyonu konusundaki görüşlerini dinledim. En dikkatimi çeken konuşmalar arasında, Amerika’da Türk pasaportu taşıyan bir öğrencinin yapacağı bir yanlışlık, tüm guruba yansıyacağından, her bireyin çok dikkatli davranması gerektiği yönündeki görüşleri idi. Öğrencilerin bu bilinçte olmaları beni çok mutlu etti. Çünkü öğrenciler Türkiye’yi ve Fırat Üniversitesi ekolünü temsil ediyor.
Ben mutlu olarak Amerika’dan döneceğim. Gözüm arkada kalmayacak. Çünkü öğrencilerimizin bazılarının yaptığı konuşmalardan da anlaşılacağı üzere ( HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=WsW6X3aZMDs&t=2534s" https://www.youtube.com/watch?v=WsW6X3aZMDs&t=2534s) neden Amerika’da bulunduklarının bilincindeler. Gözüm arkada kalmayacak çünkü kendilerine rehberlik yapan hocaları Cihan ve Hacer var. 
Öğrencilerin bir de velilerine seslenmek istiyorum. Çocuklarınıza Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Uluslararası Ortak Lisan Programını (UOLP) seçtirdiğiniz için asla pişman olmayacaksınız. İleride çocuklarınızın uluslararası düzeyde bir eğitim görerek mesleki çalışmalarının meyvelerini topladığınızda, en iyi yatırımı çocuklarınız için yaptığınızı göreceksiniz. Bizim siz ailelerden beklentimiz ise bir duadır. Çünkü dualarınız sayesinde, bu tür faaliyetlerimizi çok daha başarılı şekilde yürütme şevkini elde etmekteyiz. 
Bu yazıyı kaleme aldığımda Anneler Günü (12 Mayıs) idi. Benim için çok anlamlı bir gün. Hakkın rahmetine kavuşmuş tüm anneler gibi merhum annem Nevriye Varol’a rahmet diliyorum. Rahmetli Babam Fethi Varol ve kayınpederim İsmail Yıldırım’a geniş ufukları ve ileri görüşlü hamleleri için dualar ediyorum. Sevgili eşim Nurhayat, kızlarım Hacer ve Derya’nın, velhasıl tüm annelerin ve anne adaylarının bu anlamlı günlerini tebrik ediyorum.
Halen Amerika’da eğitimlerini sürdüren ya da mezun olup çeşitli şekillerde hayatlarını ikame ettiren sevgili UOLP ve Yazılım Mühendisliği Bölümümüzün bütün öğrencilerinin annelerinin “Anneler Gününü” kutluyorum. Selam, Sevgi ve Saygılar.

YORUM EKLE