Dünya Elazığ yemeklerini tadacak

Ankara Ticaret Odası ve Ankara Patent Bürosu’nun yaptığı çalışmayla çeşit ve lezzet bakımından Türkiye’nin en zengin mutfağı Gaziantep’ten sonra Elazığ olarak belirlenmişti.

Dünya Elazığ yemeklerini tadacak

Ankara Ticaret Odası ve Ankara Patent Bürosu’nun yaptığı çalışmayla çeşit ve lezzet bakımından Türkiye’nin en zengin mutfağı Gaziantep’ten sonra Elazığ olarak belirlenmişti.
Elazığ TSO tarafından yürütülen çalışma ile kentin yemekleri eTicaret yöntemiyle hem tanıtılacak hem de satış ve pazarlaması yapılacak. 
Etli yemeklerden, çorba çeşitlerine, tatlılardan ara öğün atıştırmalığa uzanan ve 154 çeşit yemeğin sayıldığı Elazığ yemek kültüründe yok yok.
Yemeklerinin yanı sıra kendine has yemek kültürüne sahip olan Elazığ mutfağında aç kalmak imkansız. Alışılmış 3 öğünün dışında, kuşluk ve özellikle de yatsılık denen ara öğün kültürü de bulunan Elazığ’da, orcik, ceviz, pestil ve bazı kuru meyveler ara öğün olarak tüketilirken, misafir ikramlarında da kullanılıyor.
Sofra adabından yemek çeşitlerine kadar günümüzde bile geleneksel özelliklerini koruyabilen Elazığ mutfağında; tarihi Oğuzlara kadar uzanan Türk yemek kültüründe yer alan; tutmaç, umaç aşı, kara kavurma gibi yemekler de hala varlığını sürdürüyor.
Çeşit ve lezzet bakımından tartışılmaz bir üne sahip olan Elazığ yemeklerinin tek dezavantajı tanıtım yetersizliği. Son günlerde bu konudaki eksikliği gidermek için Elazığ Ticaret Odası’nın başlattığı çalışma devam ediyor.
Elazığ Ticaret odası hem çeşit hem lezzet bakımından Türk yemek Kültüründe Gaziantep’ten sonra ikinci olan Elazığ yemeklerini tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak için başlattığı çalışmayı bilimsel veriler ve geleneksel tarifler doğrultunda devam ettiriyor.
Elazığ TSO tarafından yürütülen çalışma ile kentin yemekleri eTicaret yöntemiyle satış ve pazarlamaya hazırlanıyor. 
Elazığ’ın gastronomi alanında çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, “Ancak bunu turizme ve ekonomiye kazandırma anlamında profesyonel adımların atılamıyor. İlimizin bu çok zengin potansiyelinin gastronomi turizmi ile nasıl bir ekonomik değer haline getirebiliriz hususlarını değerlendirdik. Tabi bu konu uzun soluklu, programlı ve çok yönlü hazırlık isteyen bir husus. Bugün ilimizin tüm köylerinde, beldelerinde, ilçelerinde yüzlerce çeşit yöresel gıda ürünleri üretimi yapılıyor. Ancak genelde her ev kendi ihtiyacına göre bu hazırlıkları yapmaktadır. Biz bu hususta yeni bir süreç başlatmak istiyoruz. Ambalajlama, sunum, uzun süre bozulmadan kalacak bir paketleme, tanıtım, markalaşma, eTicaret yöntemiyle satış ve pazarlama, gastronomi fuarı, yemek yarışmaları gibi etkinlik ve altyapıların oluşturulması ile Elazığ gastronomi turizminden çok önemli gelir elde edebilir. Çünkü insanların tatil ve yeni keşif beklentileri değişmeye başlamış, özellikle organik ürünler ve yerel üretimler ilgi odağı haline gelmiştir” dedi.
Taş ekmeği, Harput Köfte, İçli Köfte, Gömme, Harput Çorba, Harput güveci, Sırın, Çorba çeşitleri, Zerde tatlısı, Kadayıf, künefe, dolanger gibi tatlı çeşitleri Elazığ’da bilinen ve sofraların vazgeçilmez yemekleri olarak tüketiliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER