Elazığ'da nargile satan işletme sayısı arttı

Elazığ'da nargileye son yıllarda ilgi giderek artıyor.

Elazığ'da nargile satan işletme sayısı arttı

Elazığ'da nargileye son yıllarda ilgi giderek artıyor. Tiryakilerin yanısırı ev hanımlarının da nargileyi evlerinde aksesuar malzemesi olarak kullanmaya başlaması, nargileye olan talebin daha da artmasına neden oluyor.
Elazığ nargileye ilgi artınca, Çarşı Mahallesi ve İzzetpaşa Mahallesi'nde nargile satan işletmelerin de sayısı arttı.

NARGİLE 3 TEMEL BÖLÜMDEN OLUŞUYOR
Nargile, camdan yapılan şişe, bakır ya da ahşaptan yapılan ser ve marpuç olmak üzere üç temel bölümden meydana geliyor. Ustalar, nargileyi tüm maharetlerini kullanarak, adeta birer sanat eseri haline dönüştürüyor. Elazığlı nargile ustaları çalışma kapasitelerini son yıllarda iki katına çıkarttıklarını dile getirdiler.

NARGİLENİN YAPIMI ZOR SATIŞI KOLAY
Nargile yapımının zorlu ama bir o kadar da zevkli bir iş olduğunu belirten ustalar, nargilenin fiyatının kullanılan malzemenin cinsine göre 35 TL ile Bin TL arasında değiştiğini söylediler. Nargile yapımının büyük bir ustalık gerektirdiğini ifade eden ustalar, “Camdan yapılan nargile şişesi daha çok yurt dışından geliyor. Türkiye'nin de az da olsa bu alanda üretimi var. Suriyeli sığınmacıların Elazığ'da yerleşmesi ve bu insanların nargileye olan bağımlılıkları iş hacmimizin yükselmesine neden oldu. Daha önce nargile satışımız pek yoktu Suriyeliler ile birlikte nargile satışı 2 kat arttı. Suriye'den gelen misafirlerimiz nargileye ilgi gösteriyor. Nargileyi yalnızca içmek için değil evle yapılan şark köşelerine koymak ve otantik ortamlarda aksesuar olarak kullanmak içinde alıyorlar." dediler.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER