Elazığ'dan Avrupa'ya kurutulmuş domates ihracatı

Elazığ merkeze bağlı Yurtbaşı Beldesinde aldığı hibe desteği ile Domates Kurutma Tesisi kuran üretici kuruttuğu domatesleri Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç ediyor.

Elazığ'dan Avrupa'ya kurutulmuş domates ihracatı

Elazığ merkeze bağlı Yurtbaşı Beldesinde aldığı hibe desteği ile Domates Kurutma Tesisi kuran üretici kuruttuğu domatesleri Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç ediyor.
Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, Elazığ merkeze bağlı Yurtbaşı Beldesinde aldığı hibe desteği ile Domates Kurutma Tesisi kurarak, kuruttuğu domatesleri birçok ülkeye ihraç eden Mehmet Tosun'un işletmesini ziyaret etti.
Turan Karahan ziyarette, kurutmalık sebze ve meyve alanında Elazığ’ın güneşlenme oranı ve üretimi bakımından çok önemli bir yerde olduğunu ve bu alanın hızla geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
Karahan değerlendirmesinde: "Elazığ ili sebze üretiminde Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde önemli bir yere sahip. Sebze üretiminin büyük bir kısmı Yurtbaşı, Hankendi ve  Kovancılar ovasında yapılıyor. İlimizde faaliyet gösteren salça ve sebze kurutma fabrikası sayesinde domates üretiminde ciddi artış oldu. Uluova sulama projesinin hayata geçmesi ile bölgemizdeki sebze üretimi daha da artacak.  Sektörün gelişmesi çiftçimizin gelirini arttırarak, işsizliğin azalmasını sağlayacak.” dedi.
Kurutmalık domatesin iç ve dış piyasada yer bulmasının önemine değinen Karahan, “Elazığ ili olarak yapılan çalışmalarda yerimizi almak için elimizden elen gayreti göstereceğiz.  İl Müdürlüğü olarak önümüzdeki yıl hazırlayacağımız proje ile domates üreten çiftçilerimize fide desteği vererek üretim sahalarını arttırmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
Kurutulmuş domates üretiminin Türkiye’de yoğun olarak Ege Bölgesi’nden sonra Elazığ’da yapıldığını söyleyen İşletme sahibi Mehmet Tosun; "İlimiz ekolojisi sebze kurutması için oldukça müsait. Yılda ortalama 200- 300 ton yaş domates işliyoruz. İleriki dönemlerde Devletimizin yapacağı bölgesel kalkınma destekleri ile işletmemizi büyütüp, Ege Bölgesinden sonra Türkiye'nin en büyük  sebze ve meyve işlemesini kurmayı düşünüyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER