Halk pazarları düzenleme bekliyor

Elazığ'da çevre apartmanların arasında sıkışıp kalan Pazartesi, Salı ve Cuma Halk Pazarları, ana caddeye yakın olması nedeniyle trafiği çileye sokuyor ve gürültü kirliliğine neden oluyor.

Halk pazarları düzenleme bekliyor

Elazığ’da şehir merkezinde hizmet veren Pazartesi, Salı, Cuma Halk Pazarları dar sokaklara kurulması ve ana yola yakın olması nedeniyle birçok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor.
Bir gün öncesinden gece veya aynı gün sabah saatlerinde pazar alanına gelerek tezgâhını kuran esnaf, ‘yüksek ses’ ve ‘araçların park edilmesi’ konusunda mahalle sakinleri ile karşı karşıya gelirken, pazara alışverişe gelen halkın da aracını yol üzerine park etmesi trafiği adeta felç ediyor. 
Semt pazarının daha uygun bir yere taşınmasını talep eden mahalle sakinleri, konu hakkında yetkilileri göreve davet ediyor. 
Gürültüden rahatsız olan halk Pazar alanlarına düzenleme yapılmasını istiyor.
Kuruldukları günlerde mahallelerin çileye dönüşmesine neden olan halk pazarları Perşembe Halk Pazarı örneğinin diğer Pazar alanlarında da uygulanmasını istiyor. 
Pazartesi pazarı ile ilgili şikayetlerini ileten mahalle sakinleri, “Mahallemizde haftada bir gün semt pazarı kuruluyor. Burada pazarcı arkadaşlarımız meyve ve sebzelerini satarak hem vatandaşın talebine cevap veriyor hem de para kazanıyorlar. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Ama yaşanan problemlerden biri şu ki bazı pazarcı arkadaşlarımız önceki akşamdan buraya geliyorlar ve tezgâhlarını kuruyorlar. Tezgâh kurarken demirleri yere sert bir şekilde atıyorlar ve yüksek müzik sesiyle birlikte ortaya büyük bir gürültü çıkıyor. Yaz günü sırf bu yüzden kapı-pencere açamaz olduk. Bir de burası normal günlerde araç parkı olarak kullanılıyor. Pazarın olduğu günler esnafın kamyonlarını park etmesi de mahalleli ile pazarcıların karşı karşıya gelmesine neden oluyor” diye konuştular. 

CUMA PAZARI TRAFİĞİ FELÇ EDİYOR
Cuma pazarı bölgesinde bulunan vatandaşlar ise pazar kurulduktan sonra ana caddede ciddi trafik sıkışıklığı olduğunu belirterek, bu durumun kazalara davetiye çıkardığını söylediler.
Pazar alanının cadde yakınında yer alması nedeniyle trafiğin kilitlendiğine vurgu yapan mahalle sakinleri, “Pazara alışverişe gelen insanlar arabalarını yolun hemen kenarına park ediyorlar. Ya da pazarın kurulduğu sokağı kullanamayan sürücüler ana caddeden ilerliyorlar Trafik sıkışıyor. Bazı sürücüler 2 arabayı yan yana koyuyor ve bu da caddenin iyice daralmasına neden oluyor. Bu yüzden trafik felç oluyor. Yayalar da araçların arasından geçerken büyük risk atlatıyor. Pazar alanının daha uygun bir yere taşınmasıyla bu sorunların hiçbirinin yaşanmayacağı kanaatindeyiz. Ya da Perşembe pazarı gibi bir örnek buraya da yapılabilir. Yetkililer sesimizi duysun ve gerekli önlemi alsın” ifadelerini kullandılar. 

SALI PAZARINDA DA DURUM AYNI
Salı pazarının kurulduğu bölgede bulunan mahalle sakinleri ise, hem gürültüden hem de sokakların işgal edilmesinden şikayetçi.
Mahalle sakinleri, “Burada zaten araçlar sağlı sollu araçlarını park ediyor. Pazarın kurulduğu zaman gelip bir bakın hayrete düşersiniz. Sağda solda arabalar ortada pazar alanı. Sokaklar zaten dar. Yola girin yürüyerek sokağın diğer ucuna çıkmak bir mucize. Uçmayı başarabiliyorsanız çıkabilirsiniz. Tam bir kaos ortamı oluyor. Yetkililer pazardan alış veriş yapmadıkları için bu ortamları bilmiyorlar. Sizler sesimizi duyurun ilgilensinler. Gürültü kirliliğinden bahsetmek bile istemiyoruz. Sokaktaki karşılıklı iki apartman bile bir birine çok yakınken araya sıkışan pazar ortamından çıkan gürültüyü siz düşünün. Düzenleme istiyoruz.” dediler.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER