Hileli ürünlere dikkat!

Elazığ Kapalı Çarşı esnafı, gıda ürünlerinde kışlık stok alışverişleri yapan Elazığlıları hileli ürünlere karşı uyardı.

Hileli ürünlere dikkat!

Elazığ Kapalı Çarşı esnafı, gıda ürünlerinde kışlık stok alışverişleri yapan Elazığlıları hileli ürünlere karşı uyardı.
Esnaflar, bu sene temel gıda fiyatlarının 2017'ye göre yüksek olduğunu ifade ettiler. Esnaflar kahvaltılıklarda ve süt ürünlerinde çok hile yapıldığını ifade ettiler.
Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl satışların azaldığını belirten esnaf, kışlık alışveriş sezonunun başladığını belirttiler.
Birçok sektörde stok sezonunun başlaması ile hareketlilik yaşanacağını ümit eden esnaflar, vatandaşların alışverişlerini yaparken satıcısını tanımasını istedi.
Gazetemize konuşan Kapalı çarşı esnafları “Bu senenin fiyatlarda 2017'ye göre artış var. Tüketiciler fiyatları yüksek bulup, piyasanın çok altındaki ürünleri almasınlar. Süt ürünlerinde ve kahvaltılıklarda çok hileler yapılıyor. Peynir ve yağlara bitkisel margarin, nişasta, süt tozu karıştırılıyor. Zeytin daha çabuk siyahlaşsın diye aside yatırılıyor. Dana kıymaya tavuk sakatatı katılıyor. Kırmızı bibere kiremit tozu ekleniyor. Soya baharatla karıştırılıp sucuk imalatında kullanılıyor. Kalitesiz bulgura boya katıp ayıp örtülüyor. Kakaolu fındık kremasında kakao yerine keçiboynuzu tozu, kakao yağı yerine margarin kullanılıyor. Baklava ve kadayıfın içine fıstık yerine bezelye konuyor.” dediler.
Kapalı Çarşı’da bazı ürünlerin fiyatları şöyle: zeytinin kilosu 20-30 lira, tereyağının kilosu 50 lira, yoğurdun kilosu 5 lira. tulum peynirinin kilosu 50 lira. 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER