Hurmacılar hacıları bekliyor

Hac kafilelerinin Elazığ’a dönüşü ile birlikte işlerinin hareketlendiğini aktaran hurma satıcıları, “Yeni mahsullerle hacılarımızı bekliyoruz. Hurma çeşitliliği ve kalite bakımından bir sorunumuz yok” dediler.

Hurmacılar hacıları bekliyor

80 Bin Türk hacı içerisinde bulunan Elazığlılar, dini vazifelerini yaptıktan sonra Elazığ’a dönmeye başladı.
Her gün hacı kafilelerinin geri dönüş yaptığı Elazığ’da hacılar evlerine gelen misafirlere ikramda bulunmak için hurmacıların yolunu tutuyor. Kentte hurma satıcılığı yapanlar, hareketli iş dönemine girdiklerini söylediler.
Esnaf, “Yeni mahsullerle hacılarımızı bekliyoruz. Hurma çeşitliliği ve kalite bakımından bir sorunumuz yok. İşler hareketlendi. Hacdan dönüş yeni yeni başladı. İşlerin daha da hareketleneceğini düşünüyoruz. Hacılarımız uçaklardaki yük kısıtlamalarından dolayı artık hurma ve zemzem alışverişlerini memleketlerinde yapıyor” dediler.

FİYATLAR ARTTI
Hurmanın kalitesinin dış kabuğundan ve hurmanın elastik gibi sıkıştırıldığında eski halini almasından anlaşıldığını söyleyen bir hurma satıcısı, “Her hurmanın kendine özgün kalite belirleme standartları var. Klasik Medine Mebrum hurmasının çekirdeği uzun ve oval olmalı. Vatandaşların en çok tükettiği ve en çok dolandırıcılığa müsait ve hacılarımız en çok tercih ettikleri hurmalar arasında olan Medine Peygamber Hurması şuan en pahalı hurma. Bu hurmanın alt kısmında çok sayıda kahverengi ince çizgiler olur. Çekirdeği ise tombul olur. Aynı çizgiler Safavi hurmasında da olur ama sayıları çok az olur ve Safavi hurması daha uzundur. Bu nedenle müşterileri kandırmak isteyen insanlar oluyor. Fiyatlarda ise küçük bir artış söz konusu” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER