Mutfakta yangın var!

Elazığ’da çarşı, pazarda fiyatlar her gün artıyor.

Mutfakta yangın var!

Dövizin yükselişi,  piyasalarda Türk lirasının değer kaybetmesi, Elazığ’da çarşı ve pazarlarda aldığımız birçok şeyin fiyatını da artırdı. Artık, mutfak masrafını karşılamak için gidilen şarküteri, market veya kapalı çarşıda her üründe her gün değişen fiyatları görmek mümkün.
Mutfakların vazgeçilmez ürünleri ateş pahası. 2017 yılında,  kuzu ciğerin kilosu 15 lirayken bugün itibariyle kuzu ciğerinin fiyatı yüzde yüz ve yüzde yüz otuz artışla, kasaplar da yerini aldı. Fiyatların bu şekilde abartılı olmasının bir sebebi döviz olarak gösterilirken, hayvancılığın merkezi olan Elazığ’da, üretimin azalması da sebep olarak gösterildi. 
Mutfak alışverişlerinin vazgeçilmezi olan salçada da inanılmaz bir artış söz konusu. Beş kilosunun fiyatı 14 TL olan salçanın fiyatı 48 liraya ulaştı.
Dolma veya pilavlık malzeme olan pirincin fiyatı 11- 15 TL arasındayken üç ay önce, 95 liraya satılan bir çuval un 135-175 TL arasında satılmaya başladı.
Yumurta ise fırsatçıların ve döviz kurunun kurbanı oldu. Bir ay önce 12'li yumurta  12,15 TL  satılırken, 10'lu organik yumurtanın fiyatı 17,65 TL’ye yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER