Sobaya dönüş başlayacak mı?

Doğalgaza bir ay içerisinde yapılan iki zammın ardından Elazığ'da vatandaş kış aylarını düşünmeye başlarken, soba satıcıları ise vatandaşın sobaya dönüşünü bekliyor. 

Sobaya dönüş başlayacak mı?

Elazığ Çarşı Mahallesi’nde bulunan sobacılar, bu kış doğalgazı pahalı bulan vatandaşların tercihi odun sobalarından yana kullanacağını ümit ediyor. Eski binalarına doğalgaz döşeyen vatandaş ise soba kullanma üst üşüte gelen zamlarla birlikte kara kara düşünmeye başladı.
Doğalgaza bir ay içerisinde yapılan iki zammın ardından vatandaş kış aylarını düşünmeye başlarken, soba satıcıları ise vatandaşın sobaya dönüşünü bekliyor. 
Çeşit çeşit ısıtma yönteminin içinde en pratik ve ekonomik olanlar şüphesiz sobalar. Hele de şu günlerde içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar göz önüne alınırsa evin tamamını ısıtmak tam anlamıyla bir lüks. Bu noktada imdada teknolojinin nimetlerinden yararlanılarak tasarlanmış, son derece modern ve ekonomik sobalar yetişiyor. Hem görüntüleri hem işlevleriyle modern ev anlayışı içinde yerini almaya hazırlanan sobalar Elazığ Çarşı Mahallesi’nde alıcılarını bekliyor.
Elazığ’daki sobacılar, bu kış güvenli, temiz ve ucuza ısınmak isteyen vatandaşlar için ürün çeşitliliğini arttırdı.
Soba satışı yapan hırdavatçılar, soğuklar tam olarak kapıya dayanmadan vatandaşın kollarını sıvamasını istedi.

DOĞALGAZ İLE EV ISINIR MI?
Doğalgazın bir evi ısıtmak için yeterli olmadığını vurgulayan satıcılar “Kış biraz geç gelebilir. Kışın soğuktan korunmak isteyen ve henüz doğalgazın uğramadığı ya da kendilerine pahalı gelen mahallelerde ve köylerde ilçelerde yaşayanlar çareyi sobalarda arayacak. Doğalgazda zam üstüne zam geliyor. Vatandaşların eskiye dönüş yapması gerekiyor. Şimdiden önlemlerini alıp hazırlanmalılar. Zam üzerine zam gelebilir. Kış ayı geldikten sonra soba alınabilir. Ama eve uygun olan sobanın öncesinden belirlenmesi gerekiyor. Yaz ayları çok sert geçti. Bunun bir de kış ayını düşünsünler. Doğalgaz ile ev ısınır mı? Evi ısıtabilen bir doğalgaz harcaması için bir maaşı ortaya koymak lazım. Doğalgazın olmadığı yerlerde ya da doğalgazı pahalı bulan vatandaşlar çareyi sobalarda arayacak.” dediler.

SOBALAR ÇEŞİT ÇEŞİT
Her keseye uygun sobaların bulunduğu çarşıda, sobaların özellikleri de dikkatten kaçmıyor. Sobanın baca tarafından çıkışlara hazneler yapıldı. Yapılan haznelerin, fırın olarak kullanıla bilinen, soğuk kış ayında çay suyunun kaynatılabileceği semaverler ve daha akıllara gelebilecek birçok çeşidi var.  Vatandaşın genellikle baca kısmında haznesi olan sobaları aldığını söyleyen sobacılar, “Çarşıda her keseye uygun sobaların mevcut olduğunu söylediler. Yapılan her sobada el işçiliği olduğunun altını çizen esnaflar, şunları kaydetti; “Bakırcılar pazarında her türlü soba mevcut. Buraya gelen vatandaşlar genelde sobanın baca tarafına takılan hazneli sobaları alıyor. Burada vatandaşlar için kolaylık sağlıyoruz. Semaverlerin üst kısmındaki su olan kısmı sobaya uygun bir şekilde yaptık.” ifadelerini kullandılar.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER