Zirai ilaçlara zam kapıda

Elazığ’da çiftçiler; hastalık, zararlı ve yabancı otlarla ekonomik zarar etmemek için tarım alanlarında zirai ilaç kullanıyor. Döviz kurunun yükseldiği şu günlerde esnaflar zirai ilaç bulmakta zorlanıyor. 

Zirai ilaçlara zam kapıda

Elazığ’da çiftçiler; hastalık, zararlı ve yabancı otlarla ekonomik zarar etmemek için tarım alanlarında zirai ilaç kullanıyor. Döviz kurunun yükseldiği şu günlerde esnaflar zirai ilaç bulmakta zorlanıyor. 
Döviz kurundaki artışla önemli zirai ilaç firmalarının, sektöre ilaç satışını durdurduğunu zirai ilaç satıcıları, Türkiye’nin ham madde de yurt dışına bağımlı olduğunu söyledi.  
Zirai ilaç bulmakta zorlanıldığından bahseden yetkili kişi, zirai ilaçları Türkiye’de üretilmediğine dikkati çekti. 
Çiftçinin ağacı, tarlasına ekim yaptığı ürün vs. birçok sebepten ötürü hastalıkları önlemek amacıyla da zirai ilaç kullanılabileceğini ifade eden yetkili kişi, “Problem olan hastalık, zararlı ve yabancı ot teşhis ve tespit edilir. Teşhis ve tespit için teknik kuruluştan yardım alınır. Diğer yöntemler yetersiz ise kullanılır” açıklamasında bulundu. 
Zirai ilaç perakende satışında üçüncü nesil olduğunu ifade eden yetkili kişi, ‘Bildiğimiz işi yapıyoruz. Herkes kendi bildiği işi yapmalı.” dedi.

"Ham madde de dışarıya bağımlıyız"
Dükkânında bulunan ilaçların hiçbirinin Türkiye’de üretilmediğine dikkati çeken yetkili kişi, sözlerini şöyle sürdürdü;  “Ülkemizde fabrika var ama zirai ilaç üretilmiyor. Ham madde de dışa bağımlıyız. Dolayısıyla döviz kurunun sürekli artış gösterdiği şu günlerde ilaç fiyatlarında artış yaşandı. Sektör olarak sıkıntıdayız. Piyasada olan birçok firma zirai ilaç satışını durdurdu. Önemli isim yapmış firmalar bile satış yapmıyor. Firmaların ilaç depolarında var ama ilaç satışı yapmıyorlar. Nedeni ise döviz kurundaki artış. Zirai ilaçların fiyatları üçe katlanacak.” ifadesini kullandı.
Sektörün sıkıntılı bir duruma düştüğünün altını çizen yetkili kişi, ‘Sektörü geçtim, çiftçi ne yapacak’ diye sitemde bulundu.  
Yetkili kişi, Türkiye’deki önemli ilaç firmalarının ABD, Almanya, İsviçre ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerin şirketleri olduğuna da dikkati çekerek, ham madde konusunda yurt dışına bağımlı olunduğunu  vurguladı. 
Yetkili kişi, “Sektörde yerel bir ham madde fabrikası kurulmadığı sürece ülkemizde maalesef bir gelişme olmaz” şeklinde konuştu. 

BÖLGE VE İKLİM KOŞULLARINA GÖRE FARKLILIK GÖSTERİR
İlaçlar yoğun olarak kullanılınca ilaç kalıntılarının insana ve çevreye zararlı etkileri olduğunu söyleyen yetkili kişi, çiftçilere uyarılarda bulundu.
Zirai ilaçlar kullanılırken uyulması gereken belli başlı kurallar olduğuna dikkati çeken yetkili kişi, sözlerine şöyle devam etti;  “İlaçlar organizmalara ağız, deri, solunum yoluyla girerek etkili olduğundan; ilaçlama anında maske ya da tülbent vb. takılmalı, eldiven ve çizme giyilmelidir. Zirai ilaçlar uygun sıcaklıkta uygulanmalıdır. İlaçlama sabah erken ve akşam geç saatlerde, sakin havalarda yapılmalıdır. Meyve ağaçlarında ve diğer kültür bitkilerinin çiçeklenme döneminde kesinlikle ilaçlama yapılmamalıdır.”
Yetkili kişi, zirai ilaç kullanan vatandaşların, sabunlu su ile el ve yüzü iyice yıkaması gerektiğini belirterek, ilaçların insanlara olan birçok etkisinden söz etti. 
Yetkili kişi, “İlaçlama esnasında ve sonrasında baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, göz kapaklarında aşırı yoğunluk, terleme, kararma ve göz kararması gibi zehirlenme belirtileri görülmesi halinde hemen doktora gidilmelidir” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER