PORTO’DA ISDFS RÜZGÂRI

Bu yazıyı kaleme aldığım gün 9 Haziran 2019, günlerden Pazar ve Porto’dayız. Muhteşem bir kalabalık, sokaklar Hollanda milli takım taraftarının giydiği turuncu ve Portekiz milli takım taraftarlarının giydiği zemini yeşil-kırmızı tişörtleri ile şenlenmişti. Taraftarların elinde içecekler, sokaklarda bağırıp çağırıyorlardı, çünkü UEFA Uluslar Ligi Kupası maçı oynandı. Kazanan taraf Portekiz olunca, sokaklarda konvoy halinde ilerleyen araçlar ve korna sesleri ile Türkiye’deki milli maçlar sonrasındaki manzaralar gözlerimin önüne geldi.

Barcelos’ta (Porto’ya 60 km mesafede) 10 Haziran’da da Uluslararası Adli Bilişim ve Güvenlik Sempozyumunun (International Symposium on Digital Forensics and Security-ISDFS) yedincisini gerçekleştireceğiz. Bu sempozyumun temeli Fırat Üniversitesinde 2012 yılında atılmıştı ve kısa sürede Fırat Üniversitesinin marka değeri taşıyan bir etkinliği oldu. ISDFS, Fırat Üniversitesinin kesintisiz her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirdiği bir sempozyum haline dönüştü ve 2016 yılından beri de prestijli yayınlar yapan IEEE tarafından desteklenmektedir.  Uluslararası düzeyde oluşturulan konsorsiyuma dâhil üniversitelerin ait olduğu ülkeler Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Romanya, Portekiz, Lübnan, Sırbistan. Bunların dışında Türkiye’den HAVELSAN ve Yazılım ve Siber Güvenlik Derneği de konsorsiyum üyeleri arasında yer almaktadır.

Barcelos’ta yapılan ISDFS etkinliğine 22 ayrı ülkeden bilim insanları katılıyor. Bu rakam ISDFS’in dünyaya nasıl yayıldığının göstergesidir. Katılımcıların ülkeleri: Amerika, Çin, Ürdün, Irak, Suudi Arabistan, Portekiz, Rusya, Slovakya, Romanya, İran, Japonya, Galler, Sırbistan, İsviçre, İngiltere, Avusturya, Lübnan, Katar, Nijerya, İtalya, Yunanistan, Finlandiya.

Sempozyum için üç çağrılı konuşmacı davet edildi. Amerika’dan Prof. Dr. Peter Alan Cooper, “Dijital Delil Yönetimi İçin Destek Sistemi Olarak Dağıtılmış Bilgiler”, Portekiz’den Dr. Nuno Ricardo Mateus Coelho, “Bilgi Güvenliği Zorlukları - Paranoyak Bir Operasyonel Sistem Perspektifi” ve Türkiye’den Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu ise “Türkiye’deki Siber Güvenlik ve Büyük Veri Meseleleri” konularında konuşma yapacak.  

Sempozyumda sunulması kabul edilen bildirilerin tümü, dünyanın en büyük dijital kütüphanesi olan IEEE Xplore’da yayınlanmış olacak. 2020 yılında ise ISDFS Beyrut’ta Arab Open University tarafından 1-2 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

Sonuç olarak Fırat Üniversitesi, düzenlediği bu uluslararası sempozyum sayesinde dünyanın farklı ülkelerinde kendisinden söz ettirmeyi başarıyor ve her geçen yıl daha da büyüyor. Genel Başkanı olduğum bu sempozyumun ileriki yıllarda çok daha fazla ülkenin bilim insanları tarafında tercih edileceğini şimdiden görebiliyorum, çünkü geçmiş 6 yılda gösterdiğimiz performans ve ilerleme bu bilgiyi bize vermektedir.

ISDFS’nin dünya markası haline dönüşmesinde katkısı olan konsorsiyum üyelerinin tümüne ve özellikle de Doç. Dr. Murat Karabatak ve Doç. Dr. Cihan Varol’un olağanüstü çabaları için teşekkür ediyorum.    

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sapan Azeez
Sapan Azeez - 6 gün Önce

Appreciate your usual support Dr. Asaf, your efforts are highly appreciated to encourage us to find the right way success of academic life career.