POTANSİYEL İNSANLIK….

 Annesinin karnından doğup dünyaya gözlerini açan her çocuk  insan olarak değil potansiyel insan olarak doğar. Biliyorum şimdi bu sözüme bayağı içerlendiniz ve diyorsunuz ki; Bu da laf mı şimdi tabi ki insan olarak doğar. Bunun başka izahı mı olur. Eğer insan tarifiniz, iki gözü , iki kulağı, iki eli ,iki ayağı  olan; konuşan, koşan, düşünen , yemek yiyen, araba süren, okuyup mühendis, doktor, avukat, öğretmen olan olaraksa bir diyeceğim yok.

Fakat bunlar insanı insan yapan özellikler değildir.

İnsanı insan yapan davranışlarıdır. Beyninin korteks kısmını ne kadar geliştirdiğidir. Çünkü korteks insan davranışlarını kontrol eder.Algılama,bilinçli davranışlar,öğrenme,hatırlama,düşünme,heyecan gibi fonksiyonları ifade eder. Eğer bir birey beynin bu kısmını geliştirememişse tavır ve davranışları insani olmayan tüm tavır ve davranışlar içerisinde yer alır.

Bugün dünyamızda , ülkemizde ve çevremizde olan bitenlere bir bakalım.

Eline silahı alıp gözünü kırpmadan ibadethanelere girip onlarca masum insanı katledenlere, tecavüzcülere, tacizcilere, zulum yapanlara, hak hukuk yiyenlere, yalanı, haramı meslek edinenlere insan dersek hata yapmış olmaz mıyız?

İnsan olmak bunları yapmamaktır. Doğruluktur, dürüstlüktür, empati kurmadır, her şeyden önce düşüncesi, fikri ve zikri ne olursa olsun herkesi sevmek ve saygı göstermektir.

Bencil olmamak sadece kendini düşünmemektir. Yardım etmek , ilgi göstermek, düşeni kaldırmak ve derdine deva olmaktır insan olmak.….

Dünyanın farklı yörelerinden yedi astronot uzay aracına  binerek  uzaya doğru yol almaya başlarlar. Dünyadan biraz uzaklaşınca astronotlar birbirine döner ve herkes kendi köyünü göstererek kendi köyünü över. Biraz daha yükselince bu sefer herkes kendi şehrini gösterip kendi şehrini över. Biraz daha yükselince bu sefer herkes kendi memleketini, kendi ülkesini, kendi kıtasını gösterir ve över .

Sonrasında yolculuk biter ve yedi astronotun yedisi de ay dan dünyaya doğru bakar. Artık ne köy ne kasaba , ne şehir ne de kıtalar gözükmektedir.

Astronotların hepsi dünyayı işaret eder ve burası bizim dünyamız derler.

İnsan olmak işte biraz da budur. Geniş ufuklu olmaktır. Kendi yaşadığı mekanla sınırlı olmayıp tüm dünyayı görebilmek ve bizim dünyamız diyebilmektir.

Kısacası dünyanın her tarafında yaşananlara duyarlı olabilmektir. Kendinden olmayıp ta zulme , haksızlığa uğrayana, yoksul a üzülebilmek el uzatabilmektir insan olmak.

İnanıyorum ki şimdi yukarda bahsettiğim potansiyel insan kelimesine artık içerlenmiyorsunuz.

Hepimizin aslında düşünüp taşınması gerekiyor ve etrafımızı doğru bir şekilde irdelememiz gerekiyor.

Bizler ve çevremizdekiler gerçekten insan mıyız?

Yoksa potansiyel insan mı?

Hadi çok geç olmadan karar verelim .

YORUM EKLE