26.05.2021, 15:14 194

RAMAZAN AYI VE SONRASI BAYRAMDA AŞANAN OLUMSUZ GERÇEKLER

Yaklaşık 23 yıl önce siz değerli okurlarımın dert, tasa ve sevinçlerine tercüman olmaya çalıştığım gazetemizin Ali menfaatleri gereği ara verdiğimiz yazımıza bugün itibariyle yeniden başlamış olduk elhamdülillah. Uzun bir aradan sonra bizi, siz değerli okurlarımızla buluşturan Allah’a şükürler olsun hem de binlerce kez.

            Evet; üç aylar dediğimiz mübarek ayların sonuncusu olan ramazan ayını öyle veya böyle geçirmiş olup kiminin Fıtır, kiminin ramazan ve kimilerinin de şeker bayramı dediği insanda olması gereken ana temel esas sevginin paylaşılması gereken ama pekte paylaşılmadığına şahit olduğumuz bir bayramı, 2021 yılının ilk dini bayramını hüzünlü, insanların, özellikle Müslüman aleminin zulüm altında yaşadığı bir ay ve sonrası bayramı hüzünlü bir şekilde yaşayarak geride bırakmış olduk.

            Ramazan Ayı; malumlarınız olduğu üzere zaman zaman dile getirdiğimiz ifade ettiğimiz gibi mübarek üç ayların sonuncusu, af ve mağfiretin sağlandığı Kadir Gecesi’ni de bünyesinde bulunduran mübarek bir ay ve bizleri yoktan var kılan Yüce Allah’a tam anlamıyla Ram olmak’ tır.

            Tabi her zaman olduğu gibi bu mübarek ayda da Yüce Allah’ın bize, biz aciz kullarına birçok insanın farkına varmadığına inandığımız güzellikler üstü güzellik sunduğu ve biz nefsine yenik düşen aciz insanların bu güzelliklerin değerini bilip tam anlamıyla yaşamadığımız yaşanan olumsuz bir gerçek.

            Ramazan Ayı, ram olma ayı dedik ancak ne kadar ve nasıl ram olduk veya olabildik onu bilmiyoruz. Bildiğimiz bir gerçek bazı olumsuzlukların, yani insanlığın yakalanıp ikinci yılına girdiği bir illet olan Corona-19 ve gibi bazı olumsuzlukların arkasına sığınıp tam anlamıyla ram olmadığımız, olamadığımızdır yaşanan olumsuz bir gerçek.

            Birtakım kısıtlamalar nedeniyle dışarı çıkamadığımız, hatta ve hatta uzun seyahatlerde bulunamadığımız için sevdiğimizi ve sevildiğimizi düşündüğümüz en yakınlarımızı bile ziyaret edemediğimiz, sevginin her halini ve paylaşımı yaşamadığımız bir gerçek ancak teknolojinin gelişimiyle hemen her evde bulunan teknoloji harikası aletlerle de olsa sevip ve sevildiğimiz insanlarla sesli veya görüntülü buluşma ve sevgiyi paylaşmadığımız da yaşanan olumsuz bir gerçek.

            Nefsi duyguların ön plana çıkmasıyla toplumsal düşünülmediği, parti toplantı ve kongrelerinin gerçekleşmesi ile kendi inanç ve görüşünün ön plana çıkması düşünülerek başkalarının inanç ve düşüncelerinin arka plana alınıp zulmün çıta yaptığı da yaşanan olumsuz bir gerçek tıpkı Çin’in Doğu Türkistan’da yaşattığı vahşet ve İsrail’in ilk kıblemiz ve mescidimiz olması hasebiyle kutsal mekanımız olan Mescidi Aksa’ ya yaptığı haksız saldırı ve işlediği cinayetler ve bunlara karşı dünyanın, hatta ve hatta kendilerini Müslüman sanan birçok Arap ülkesinin sessiz ve duyarsız kalmaları ile yıllardır ülkemizi kan gölüne çeviren pkk terör örgütünün yıllar öncesi kimliği asala terör örgütünün işlevini kabul edip destekleyen ve kendilerini kraldan öte kral gören toplama, yani devşirme bir devlet olan abd’ nin sürekli aba altında sopa göstermesi de yaşanan olumsuz bir gerçek.

            Yine; zalim ve devşirme abd’ nin yıllar önce ülkemizi o zamanın sscb yani rusya ve ermenistan’ın desteğiyle içimizde ki sadıka-i tebaa deyip kolladığımız Ermenilerin yakıp yıkarak, çoluk çocuk demeden insanlarımızı öldürerek vahşet işledikleri cinayetler sonrası gerçekleşen tehcir hadisesini katliam olarak görüp destekleyerek haksız-hukuksuz ve mesnetten uzak siyasi bir karar alması da yaşanan olumsuz bir gerçek.

            Ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşunu sağlayan ilk adımın atıldığı 19 Mayıs 1919 tarihinin ülkemizin kurtuluşuna vesile olan merhum Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği milli bayramlarımızdan 19 Mayıs 1919 Gençli ve Spor Bayramı’ nin bile azda olsa hüzünlü gerçekleşip arzu edilen bir şekilde çok canlı gerçekleşmediği de yaşanan olumsuz bir gerçek.

            İşte; yaşanan bu ve dahası tüm olumsuz gerçeklere baktığımızda yaşadığımız mübarek ramazan ayı ve sonrası bayramda çokta güzel ve anlamlı yani, olumlu şeyler ve güzellikler yaşamadığımızdır. Gerçek anlamda ana esas temel olan bir sevgi paylaşımında bulunmadığımızdır.

Kısa ve öz olarak değerlendirecek olursak eğer, gerçekten ramazan ayı ve sonrası bayramda gerçek manada bir mübarek ay ve anlamlı bir bayram geçirmedik ve yaşayamadık, gerçek manada bir paylaşımda bulunmadık, bulunamadık ve kendi kendimizi kandırarak tatmin olmaya çalıştık.

Sonuç itibariyle böylesi olumsuz günlerin, ayların ve yılların değil; günleri günler gibi, ayları aylar gibi, bayramları bayram gibi, yılları yıllar gibi olumlu ve hatta paylaşmanın daha da kat be kat zenginleşerek yaşamamız ve yaşanması dileklerimizle insanlığın, Müslüman aleminin ve de özellikle Biz Aziz Türk Milleti’nin insanca yaşamının devamı dileklerimizle hoşça günler sizin, bizim ve hepimizin olsun diyor selam sevgi ve dua ile kalın istiyoruz.

                                                                AYETLER

*Onlar orada ebedî olarak kalacaklardır. Kuşkusuz en büyük ödül Allah katında olandır. Ateşte kalacaklardır. Tevbe:22

*Ey iman edenler! Şayet inkârı imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi dahi dayanıp güvenilecek dostlar edinmeyin. İçinizden kimler onları dost edinirse, işte kendilerine kötülük edenler bunlardır. Tevbe:23

*De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım-akrabanız, kazandığınız mallar, durgunluğa uğramasından endişe ettiğiniz ticaretiniz ve hoşlandığınız meskenler size Allah’tan, peygamberinden ve O’nun yolunda cihaddan daha sevimli ise, artık Allah buyruğunu (kıyameti) gerçekleştirinceye kadar bekleyin. Allah günaha saplanmış kimseleri hidayete erdirmez. Tevbe:24

*Allah birçok yerde, bu arada Huneyn Savaşı’nda gerçekten size yardım etmiştir. O gün sayıca çokluğunuza güvenmiştiniz, fakat bunun size hiçbir yararı olmamıştı; o yer geniş olmasına rağmen size dar gelmiş, nihayet geriye çekilmeye başlamıştınız. Tevbe:25

*Bunun üzerine Allah, peygamberinin ve müminlerin üzerine kendi katından bir güven duygusu indirdi, bir de göremediğiniz askerler gönderdi ve böylece inkâr edenlerin cezasını verdi. İşte bu, inkârcıların hakettiği karşılıktır. Tevbe:26

*Artık bunun ardından Allah dilediğinin de tövbesini kabul eder. Çünkü Allah bağışlayıcıdır, esirgeyicidir. Tevbe:27

*Ey iman edenler! Bilin ki Allah’a ortak koşanlar pisliğe batmışlardır; artık onlar bu yıldan sonra Mescid-i Harâm’ a yaklaşmasınlar. Eğer yoksulluktan endişe ederseniz, unutmayınız ki Allah size -dilerse- kendi lütfuyla bolluk verir. Allah bilmekte, hikmetle yönetmektedir. Tevbe:28

*Ehl-i kitap’ tan Allah’a ve ahiret gününe inanmayan, Allah ve resulünün yasakladığını yasak saymayan ve hak dine uymayan kimselerle, yenilmiş olarak ve kendi elleriyle cizye verinceye kadar savaşın. Tevbe:29

*Yahudiler "Üzeyir Allah’ın oğludur" dediler, Hıristiyanlar da "Mesîh (Îsâ) Allah’ın oğludur" dediler. Bunlar, daha önceki inkârcıların söylediklerine benzer biçimde ağızlarından çıkan sözlerdir. Allah onları kahretsin! (Gerçeklerden) nasıl da yüz çeviriyorlar! Tevbe:30

                                                                    GÜZEL SÖZLER

*Varlığımızda ‘aklın verilerini’ aşan değerler var. Yani, biz şuurumuzdan taşan bir sezgi ile ‘aklın yetersizliğini anlıyoruz. Seyyid Ahmet Arvasi

DÖRT GÜVERCİN BEŞ SEVİNÇ

Paşam, ne ki, can dediğin dünyada...

Bir bahar da yeşerecek dört çiçek!

Melekleri görmek olmaz rüyada

Hakan, bulutları yalnız geçecek...

     Denize kavuşmuş balıklar gibi

     Çağırsan; gelecek, çıkmayacaklar!

     Rüya diyeceksin, gözlerin yaşlı

     Sırrını, denizin açmayacaklar...

Harput Kalesi’ni seyreden beyaz

Güvercin kanatlı, yalnız bulutlar

Şehitler kervanı, içinden geçen

Rüzgarı rüyada nurlu kanatlar...

     Bir gün, dört güvercin; kapıyı çalar

     Beş olur sevinçler, bulutlar akar..

     Feza, derinlerde bir nokta olur

     Harput sırtlarına o gün, nur yağar...

Paşam, ne ki, can dediğin dünyada

Bir baharda yeşerecek dört çiçek!

Melekleri görmek olmaz rüyada

Hakan, bulutları yalnız geçecek...

Ahmet Tevfik Ozan/Elazığ-Harput

                  ÖMÜR

Rabbim vermiş bu hayatı, kadrini;

Bilemedim, geçip gitti bir ömür

Çok aradım saadetin yerini

Bulamadım, geçip gitti bir ömür

     Sırtımda yük bilmiyorum kaç tonluk

     Hayat ne ki; belki de yarım günlük

     0 şu dünya da öyle içten bir anlık

     Gülemedim, geçip gitti bir ömür

Eşim dostum zaten yanımda yoktu

Yoldaşlarım yarı yolda bıraktı

Gözlerimden dolu dolu yaş aktı

Silemedim, geçip gitti bir ömür

     Garip bir handayız kapısı kırık

     Sıvası dökülmüş, temeli çürük

     Sırtıma bir cepken, ayağa çarık

     Alamadım geçip gitti bir ömür

Bir garip mecnunum dolaştım durdum

Tükendi dermanım pek de yoruldum

Dost kapısı dedim geldim oturdum

Çalamadım, geçip gitti bir ömür

Vedat Yılmaz/Elazığ

DÜĞÜNSÜZ TÜRKÜLER

Bir allı turnadan okuntu aldım,

Bu davet, bu merak öldürür beni.  

Uzun havaların sağdıcı oldum,

Bu maya, bu barak öldürür beni.

     Çimen çiçek yaylasına konmaya,

     Arı duru sularında yunmaya,

     Koşa geldim ateşinde yanmaya,

     Bu lale, bu leylak öldürür beni.

Ezelle ebedin düğün evine,

Bayrak astım, törelerim sevine.

Haydi yiğit, haydi, gönül avına;

Bu davul, bu tokmak öldürür beni.

     Servi boyun salındığı yer bizim,

     Üzüm gözlü, nar dudaklı yâr bizim,

     Cana canlar katanımız var bizim,

     Bu gerdan, bu yanak öldürür beni.

Şahbaz atın süvarisi bendim ben,

Doru tayın havarisi bendim ben,

At üstünde yedi düvel yendim ben,      

Bu yele, bu toynak öldürür beni.

     Bağdaş kurmuş ağ sakallı yârenler,

     Güreşiyor göğe çadır kuranlar,

     Bıyık burmuş arza mühür vuranlar,

     Bu hava, bu toprak öldürür beni.

Yusuf Dursun/Yozgat-İstanbul

Yorumlar (0)
33°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 03:38
Güneş 05:17
Öğle 12:35
İkindi 16:26
Akşam 19:43
Yatsı 21:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@