14.04.2021, 12:54 251

RAMAZAN AYINDA  AYET VE TEMENNİLER-1- 

Milletlerin nezdinde yaşadıkları ayların kıymet ve değeri nedir ve ne kadardır bilmiyoruz ama bizim nezdimizde, Biz Aziz Türk Milleti’nin nezdinde ayların kıymet ve değeri çoktur, çok fazladır. 

            Bizde; her ayın kendine özgü farklı özellikleri vardır.  

Bizde; aylar iki kısma ayrılır Beşeri ve İlahi aylar olarak.  

Bizde; aylar iki kısım olarak değerlendirilse de hem beşeri ve hem de ilahi anlamda iç içe bir bütündür ve çok değerlidir. 

Beşeri aylar; kahramanlıkla dolu olduğu gibi ilahi aylarda kahramanlıklarla dolu aylardır. 

Nasıl mı? 

Beşeri aylar; vatanın birlik-beraberlik ve bütünlüğü ile milletin geleceği, huzur ve refahı için verilen mücadele sonrası kazanılan zaferler, yazılan destanlarla elde edilmiş kahramanlıklarla dolu. 

İlahi aylar; insanların yaşam süresi içerisinde Yaradan’ın emirlerine uyup karşı gelmeyerek gösterdiği sabırla taşıdığı nefse hakimiyet sonucu insan olma ve Yaradan’ına karşı layık kul olma mücadelesinin verildiği, insanlık şerefiyle dolu aylardır. 

Yani; anlayacağınız üzere insanların sabırlı ve nefsine hakimiyeti de bir kahramanlıktır. 

Peygamberimiz döneminde yenilmesi zor bir savaştan döndüklerinde sahabenin biri Peygamber efendimize sorar. Ya Rasülallah! Elhamdülillah çok şükür en zor düşmanı yenip savaşı kazandık der. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa S.A.S der ki; hayır hayır en zor savaşımız duruyor der. Sahabeler şaşırırlar ve derler ki Ya Rasülallah! Ne ola ki en zor ve yenmekte zorluk çekeceğimiz savaş. Efendiler efendisi der ki Nefis’ tir nefis. Yenilmesi zor bir savaştır nefis ve nefse hakimiyet. İşte o nedenledir ki deriz ilahi aylarda da kahramanlıklar var diye. 

Bazen kahramanlıklarla dolu beşeri ve ilahi ayların yılın dönümü münasebeti ile çakıştığı ve bir arada yaşandığı da vaki olmuş ve olmakta. 

İlahi aylardan kasıt üç aylar dediğimiz- Recep-Şaban ve sonuncusu Merhaba diyerek karşılayıp yaşamaya çalıştığımız, bitimine yakın ise Elveda diyerek uğurladığımız, yani yolcu ettiğimiz Ramazan Ayıdır. 

Merhaba Ey Şehri Ramazan Merhaba, diyerek büyük bir sevinçle karşılanan 

Elveda, Elveda Ey Şehri Ramazan Elveda diyerek büyük bir hüzünle uğurlanan mübarek aydır Ramazan Ayı.  

Ramazan Ayı; rahmet-mağfiret ve bereket ayı, içinde affın sağlandığı Kadir Gecesi’nin bulunduğu, fitre ve zekatın verilerek fakirlerin düşünüldüğü, paylaşımın ön planda tutulduğu, kiminin Fıtır Bayramı kiminin de Şeker Bayramı dediği kainatın yaratılış sebebi ve kaynağı olan sevginin fazlasıyla var olup bayramın büyük bir sevinçle yaşandığı bir aydır.  

Tabi bu yıl söz konusu Corona-19 denen illet nedeniyle geçmiş yıllara nazaran büyük bir sevinçle karşılanan değil çok olmasa da biraz hüzünle karşılanan bir ay oldu, bir Ramazan Ayı oldu diyebiliriz. 

‘’Bir musibet bin nasihate bedeldir’’ sözünden hareketle diyebiliriz ki bir musibet günümüzde belki binlerce nasihate bedeldir insanlığı insan gibi, ilahi ayları gerçek Müslüman gibi yaşamak adına… İnsanlığı insan ve gerçek Müslüman gibi yaşamadığımızdan olacak ki Mevlam bizlere birtakım musibetler vererek hizaya gelmemize vesile kılmakta. 

Ramazan Ayı; bize göre RAM olma, Hakka RAM olma, insanlığa RAM olma, tamamen insan olma, insan endeksli yaşamaya RAM olma ayıdır. Bu görüşümüz kabul görür veya görmez gerçek olan budur ve böyledir, böyle bir aydır Ramazan Ayı. 

Hakka karşı, Yaradan’a karşı, Yaradan’ın vahi aracılığıyla ayetler halinde indirdiği emirlerine karşı RAM olunmadıktan sonra bir ömür yaşadım veya ömrümü güzel yaşadım demenin yanında mübarek ayları güzel ve anlamlı yaşadım demenin bir anlamı olmasa gerek. 

Ramazan Ayı; diğer aylara nazaran güzel sözlerin çokça ifade edildiği, duygu ve düşüncelerin çokça kaleme alındığı, gönül pınarlarından anlamlı şiir ve şiirden kaynaklı kaside ve ilahilerin çokça dile geldiği, hasretle beklenen, özellikle Yaradan’ın önem verip emir buyurduğu paylaşımın ağırlıkta olduğu bir ay olması hasebiyle fakir-fukaranın sabır ve özlemle beklediği bir aydır.  

Bizde bu ayı hasbelkader ayetler ve güzel sözler ışığında yaşamaya çalışarak değerli elde edeceğimiz güzel ve anlamlı bilgileri siz değerli okurlarımıza aktarmaya çalışacağız inşallah. 

Özellikleri anlatılmayacak kadar çok olan bu mübarek Ramazan Ayı’nın insanlığa, Müslüman alemine, İslam’ın bayraktarlığını yapmış ve her türlü zorluk ve sıkıntıya rağmen halen daha yapmakta ve hayat devam ettiği sürece de yapacak olan aziz millete, 

Asırlardır tüm unsurlarıyla bir bütün olarak kardeşçe bir arada yaşamış ve yaşamakta olan Aziz Türk Milleti’ne hayırlar getirmesini, şerrin def’ine ve dünyaya yayılarak ülkemizi de etkisi altına alan asrın illeti dediğimiz ve nasihat alacağımıza vesile olacağına inandığımız Corona-19 (Korona) illetinin yok olmasına vesile olmasını temenni eder, bu ve benzeri ibret levhası niteliğinde karşımıza çıkan ve çıkacak olan musibetlerden kurtulmak adına Hakka gerçek manada RAM olmamızın elzem olduğu üzerinde derin düşünmemiz gerektiği gerçeğini hatırlatır selam sevgi ve dua ile kalın deriz.

                                                                           AYETLER 

*Allah ve resulünden, antlaşma yapmış olduğunuz müşriklere karşı fesih bildirimidir! Tevbe:1 

 *Yeryüzünde dört ay daha serbestçe dolaşın; fakat bilin ki asla Allah’ı âciz bırakamazsınız ve Allah inkârcıları er-geç rezil rüsvâ edecektir. Tevbe:2 

 *Yine Allah ve resulünden bu büyük hac günü insanlara duyurudur: Allah ve resulünün müşriklerle hiçbir bağı yoktur. Şayet tövbe ederseniz, bu kendi iyiliğinize olur; eğer sırt çevirirseniz bilin ki siz Allah’ı âcizliğe düşüremezsiniz. (Resulüm!) İnkârcıları elem veren bir azapla müjdele! Tevbe:3 

*Ancak kendileriyle antlaşma yaptığınız müşriklerden bilâhare yükümlülüklerini eksiksiz yerine getiren ve sizin aleyhinize kimseye arka çıkmayanlar müstesna; onlara verdiğiniz söze süresi doluncaya kadar riayet ediniz. Allah haksızlıktan sakınanları sever. Tevbe:4 

*Haram aylar çıkınca, müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, esir alın, kuşatın ve onları her geçit yerinde gözetleyin. Şayet tövbe ederler, namazlarını kılarlar ve zekâtlarını verirlerse artık onları serbest bırakın. Allah yarlıgayıcıdır, bağışlayıcıdır. Tevbe:5 

*Ve eğer müşriklerden biri senden korunma isterse, Allah’ın sözünü duymasına fırsat vermek için onu koruma altına al; sonra onu kendi güvenlik bölgesine ulaştır. Bu uygulama, onların bilmeyen bir topluluk olmalarından dolayıdır. Tevbe:6 

*Müşriklerin Allah’ın yanında, peygamberinin yanında geçerli ahdi nasıl olabilir? Ancak Mescid-i Harâm yanında kendileriyle antlaşma yaptıklarınız müstesnadır. Onlar size verdikleri söze sadık kaldıkları sürece siz de onlara verdiğiniz sözde durun. Şüphesiz Allah günahtan sakınanları sever. Tevbe:7 

                                         RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ DUA VE TEMENNİLER 

*11 ayın sultanı Ramazan ayının bütün İslam alemi adına huzurlu geçmesini dileriz.  

*Ramazan ayımız sağlığa, berekete ve güzel günlere vesile olsun.  

*Hayırlı Ramazanlar. Beklenen, özlenen Ramazan ayımız hoş geldi…  

*Vatanıma sağlık, huzur, mutluluk getirsin İnşallah…  

*Ramazan ayının verdiği bereket iftar sofralarınıza tat ve huzur getirmesi dileğiyle hayırlı Ramazanlar. *Dostlukların sevgi ile beslendiği bu Mübarek Ramazan ayında gönlünün sevgi ile dolup taşmasını dilerim.  

*Ramazan da derdi kederi bir köşeye at huzurla imanla dolu mutlu bir ay yaşa.  

*Hoş geldin Ey Şehri Ramazan… Ramazan demek bereket ve kurtuluş demektir. Sofranız bereketli sağlığınız sıhhatli olsun.  

*İyi Ramazanlar… Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennem ateşinden kurtuluştur.  

*Hayırlı Ramazanlar. Hoş geldin ey ayların en hayırlısı bize umut getirdin. Hayırlı huzurlu bir ramazan ayı geçirmenizi dilerim.  

*Öyle bir ramazan istiyorum ki tek bir aç ve muhtaç ev kalmasın. Birlik olsun cümle alem. Hayırlı Ramazanlar.  

*Ramazan ayının bereketi sofralarınıza huzuru kalbinize imanı dualarınıza yansısın Ramazan ayınız mübarek olsun.  

*Ramazan-ı Şerifin Ülkemize, İslam alemine ve Tüm insanlığa Hayırlar getirmesini, Cenabı Hak’ dan niyaz ederim…  

*Güzellik, birlik, beraberlik dolu, her zaman bir öncekinden daha güzel ve mutlu bir Ramazan geçirmenizi diliyorum.  

*Her gelişi huzur veren 11 ayın sultanı Ramazan, herkese sağlık, bereket ve huzur getirmesi dileğiyle hayırlı Ramazanlar.  

*Hep dua ettim nasip et ya Rabbi diye. Bugüne eriştirene şükürler olsun. Dualarda buluşmak dileğiyle hayırlı Ramazanlar.  

*Başlangıçlar sonuçların tecelli yeridir… Rahmet ile başlayan Ramazan Ayının kurtuluş ile tecelli bulması temennilerimle.  

*Ya Rabbi ne kadar şükretsem az bilirim sana. Beni bugüne eriştirdin bana bir şans daha verdin. Ya Şehri Ramazan hoş geldin. 


                AŞK 

Her aşkın tarifi kalıba sığmaz  

Yüreğin göz ile bakışıdır aşk  

Bu dünya nefrete, kavgaya değmez  

Sevip sevilmenin nakışıdır aşk 

     Gülü yâr eyleyen bülbülün sesi  

     Zor olur, kapanmaz dilin yaresi  

     Ana kucağıdır cennet bahçesi  

     Miski amber gibi kokuşudur aşk 

Her nereye gitsen gölgen de gelir  

Yaptığın ne varsa heybende kalır  

Fakiri giyindir, hemi de doyur  

Sarılıp elini sıkışıdır aşk 

     Yaş kemal olunca anlarsın suçun  

     Ağlayıp durursun hep için için  

     İşleyip kaldığın her günah için  

     Gözlerden yaşların akışıdır aşk 

Ömrünü Hak yolda tüketmiş gibi  

Düşmanı içerden çökertmiş gibi  

En gözde kaleyi fethetmiş gibi  

Sancağı burçlara dikişidir aşk 

     Geçmişin ne kadar olsa da vahim  

     Affeder, bağışlar Rahman-ı Rahim  

     Ateşe atıldı heyhat İbrahim  

     Putları şevk ile yıkışıdır aşk 

El kaldır tövbe et her bir anında  

Mevlâ'mın rahmeti boldur yanında  

Günahtan arınıp dur divanında  

Her kulun secdeye çöküşüdür aşk 

Vedat Yılmaz/Elazığ 

FIRAT’IN HİKÂYESİ 

Dağları omuz omuza vermişler. 

Yürekli birer bahadırlar gibi. 

Taşlar, aşılmaz bir kale duvarı! 

Metanet omuzlamış sanırsınız. 

Sert iklimin sert kaburgası sanki! 

Fırat, bu dağlara inat bir küheylan! 

Zincirlerini kıran yağız attır. 

Asırların nağmesi üzerinde. 

Şairlerin dilinde bir sevdadır. 

Toprağa candır, âşıklara yaren! 

Velhasıl, ‘efsane nehir’ Fırat’sın. 

Seninle yolculuk etmek o kadar güzel ki. 

Asırlara rağbetin, heybetin var. 

Suyla gelen medeniyet derim adına! 

“Kur, Aras bende doğar” Bilirim, 

Hazar’a bir su kadar yakınlığını!... 

Bingöl, Kars yaylasından selamım gider,  

Azerbaycan’a! 

Bir şah damarı kadar yakınım sana Hazar! 

Bir atlıdır, Fırat! 

Dağlar aşmada kanatlanır. 

Bir kanadına, huyu güzel Murat derler. 

Aladağlardan süzülür, nice yollardan gelirsin. 

Öte kanadın, Karasu’dur. 

Derin vadilerde öykülerin vardır. 

O vadiler, ecdadın geçtiği yollardır. 

Bir kan damarı gibidir. 

O damarlar, uzar gider, Anadolu’nun içlerine! 

Dağlar, eğilmiş selam durmuş giden akıncıya! 

Bir kılavuz gibi yol gösterir, akan nehirler 

Can içre, gönül içre giden yolcuya! 

Senin de kolların var, Ey soylu nehir! 

Murat, Karasu, Tohma, Peri, Çaltı ve Munzur! 

Kollarınla büyür,  

Kollarınla kucaklarsın bir koca coğrafyayı! 

Işık sende raks eder! 

Rüzgâr, seninle fısıldaşır! 

Dağ seninle dizginleşir! 

Güneş, cemalin seninle seyreder! 

Yakamozlar oynaşır. 

Bir içli, bir asil, toprağa ad olmuş,  

şad olmuş bir yolcusun. 

Şair ne diyor, 

“Murat gelir, Fırat olur 

Fırat kişner kırat olur 

Bağdat’a varır Şad olur 

Bu ad bir Şehsuvar ister 

Önünde taş duvar ister” 

Taş duvarlar örülür, Fırat’ın önüne! 

Sular, yedi renk olur ışığın raksıyla! 

Büyür Fırat’ın azameti; “yedi küpeli gelin” derler adına! 

Fırat, biz seni sevdik. 

Senin için ‘hazinesin’ dedik. 

Gıptayla baktık yüzüne. 

Korktuk, sana değecek nazarlardan! 

Korktuk, bu millete musallat olabilecek ezalardan! 

Şiirimizde, Mazin kadar zindesin dedik 

Gezdiniz mi Anadolu’yu. 

Bir sülün gibi uzanan Fırat’ın boylarını. 

O zaman daha içten okursunuz, Türk’ün tarihini! 

Tarihe ad olan efsaneleri, manileri, hoyratları… 

Birlikte dinlersiniz, her biri yanık türküleri! 

Dalgalar, binbir homurtuyla kıyılarına vurur. 

Işıkların ürpertisini seyrederim! 

İçimdeki alevler aksediyor sanki o dalgalara! 

Derler ki uzaydan, Fırat’ın ipince bir yay gibi 

Damar damar gerilişi vardır. 

Malazgirt burada doğmuş, 

Tarih burada sahibini bulmuş, 

Bütün öfkeler burada sağılmış, 

Burada Alpler, erenler Anadolu’nun içlerine dağılmış. 

Fırat, Anadolu’dur. 

Bedrettin KELEŞTİMUR 

                          

Yorumlar (0)
33°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 03:38
Güneş 05:17
Öğle 12:35
İkindi 16:26
Akşam 19:43
Yatsı 21:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@