'Artık, şehir dışına gitmeye gerek kalmadı'

Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi (eski devlet hastanesi) Genel Cerrahi Uzmanları Dr. Seyfi Emir ve Dr. Fatih Yazar, Elazığ'a ve...

SAĞLIK 19.06.2011, 23:40 19.06.2011, 23:40
6603
'Artık, şehir dışına gitmeye gerek kalmadı'
Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi (eski devlet hastanesi) Genel Cerrahi Uzmanları Dr. Seyfi Emir ve Dr. Fatih Yazar, Elazığ'a ve bölge illerine en kaliteli hizmeti vermenin gayretini gösteriyorlar.

Bilgi, birim ve tecrübelerini son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla birleştiren Genel Cerrahi Uzmanları Seyfi Emir ve Fatih Yazar, iç hastalıkları branşında bölgedeki hastalara hizmet veriyorlar.
 
Yaklaşık 1 yıldır Elazığ'da görev yapan ve bu süre içerisinde 60'a yakın kanser hastasını başarıyla ameliyat eden tecrübeli doktorlar, bölgedeki hastalara seslenerek, "Elazığ ve bölge halkı bize güvensin. Hastanemiz genel cerrahi bölümü iyi bir kadroya ve son teknoloji tıbbi cihazlara sahip. Dünyadaki son gelişmeleri, son yenilikleri takip eden ve bunları Elazığ halkına sunan bir eğitim araştırma hastanemiz var. Hastalarımızın bundan böyle il dışına gitmelerine gerek yok. Bütün hastalarımızı Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bekliyoruz. Elazığ'ı seviyoruz, Elazığ'a hizmet etmek için buradayız." mesajını verdiler.

Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanları Dr. Seyfi Emir ve Dr. Fatih Yazar'la yaptığımız röportaj...

Hocam Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Seyfi Emir: "Ben aslen Ilgaz Çankırı doğumluyum. Çocukluğum İstanbul'da geçti. İlk ve orta öğretimimim İstanbul'da tamamladıktan sonra Tıp Fakültesini İzmir 9 Eylül Üniversitesi'nde okudum. İhtisasımı İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tamamladıktan sonra ilk tayin yerim Elazığdı. Bir yıldır da Elazığ'da çalışmaktayım. Elazığ'da olduğumuz için çok mutluyum. Elazığ güzel bir şehir. Beklediğimizden çok çok daha güzel bulduk. İnsanları çok cana yakın, misafirperverler."

Fatih Yazar: "Ben aslen Artvinliyim. Eşim dolayısıyla da Elazığlıyız. Elazığlıların damadıyım. Bursa doğumluyum. Bursa'da ilk orta ve lise tahsilimi tamamladıktan sonra Trabzon Tıp Fakültesini bitirdim. Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde Genel Cerrahi uzmanlığını yaptım. Mecburi hizmetimi Erzurum İspir ilçesinde tamamladıktan sonra tayin isteyerek Elazığ'a geldim. Elazığ'ı seviyoruz, Elazığ'a hizmet etmek için buradayız biz. İnşallah hastalarımız da bizden memnun kalırlar."

Hocam, Genel cerrahi hangi hastalıklarla ilgileniyor?
Dr. Seyfi Emir: "Genel cerrahi geniş bir branştır. Genel olarak baktığımızda birçok hastalığa bakıyor. Bizim ilgilendiğimiz hastalıklar, başlıca tiroid, meme, yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsak, karaciğer ve safra yolu hastalıklarıdır.

Dr. Fatih Yazar: "Seyfi beyin de söylediği gibi bizim branşımız çok geniş bir branş. Ağızdan başlayıp makata kadar birçok geniş bir alanı içeriyor. Biz de bu bölgelerin hem iyi huylu hem de kötü huylu bir bütün hastalıkların cerrahisini yapıyoruz. Bu ameliyatlarda hem açık hem de kapalı cerrahisini şuan başarıyla yapmaktayız."

Hocam, çağımızın en büyük hastalıklarından birisi olan, birçok kimsenin mücadele ettiği kanser nedir?
Dr. Fatih Yazar: "Kanser vücuttaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıdır. Kanser çevresel ve içsel nedenler dediğimiz genetik olmak üzere iki ana nedenle gelişir. Çevresel nedenler, bunlar radyasyon, kimyasal, virüs gibi ve içsel nedenler dediğimiz, genetik, hormonal nedenler, bağışık sistemi bozuklukları .Kanserde önemli olan birincisi korunmak, ikincisi ise erken teşhistir."

Kanserde erken teşhis olursa kanserde mücadele çok iyi olur diyoruz. Bir de iyi huylu kötü huylu tümörler vardır. Bunlar ne demektir?
Dr. Fatih Yazar:
"İyi huylu tümörler, bunları kanser olarak adlandırmayız. Bu tümörler o bölgede sınır olarak kalırlar, başka yerlere yayılmazlar ve cerrahi ile çıkarıldıkları zaman genellikle nüksetmezler. Ancak bunun yanında bir de çağımızın en büyük korkulan hastalıklarından olan kanser dediğimiz kötü huylu hastalıklar var. bunlar da özellikle çevresel yayılım yapmayı severler ve yine erken tanı ve tedavi yapılmazsa uzak organlara, uzak dokulara yayılma yoluyla ulaşabilen kötü huylu hastalıklardır."

Hocam, kanser türlerini kısaca açıklayabilir misiniz? Özellikle meme kanseri, mide kanseri, bağırsak ve tiroid kanseri nedir?
Dr. Seyfi Emir: "Meme kanseri kadınların korkulu rüyası olan bir hastalıktır. Her doğan 15 kız çocuktan birisi mutlaka meme kanseri olmaktadır. Burada en önemli her kadının kendi kendisini muayene etmesidir. Kitle tespit ettiğinde acilen doktora başvurması gerekir. Memesinde kitle tespit edilen her 10 kadından birisinde kötü huylu, 9'unda ise iyi huylu hastalık tespit edilmektedir. Her 35 yaşına gelen kadının bir kez mamografi çektirmesi gerekir ve 35 yaşından sonra da her kadının yılda bir kez muayene olması gerekir. Ayrıca 20 yaşın üzerindeki her bayanın da ayda bir kez kendini adetinin bitiminin 5. gününde kendi kendini muayene etmesi gerekir."

Dr. Fatih Yazar: "Mide kanseri tüm kanserler içerisinde incelediğimiz zaman oldukça sık karşımıza çıkan bir kanser çeşidi. Bu hastalığı kanserler içerisinde incelediğimiz zaman ölüm oranında ciddi boyutlarda. Hastalarımızı bu sebepten dolayı sıklıkla kaybediyoruz. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi hastalarımıza bağlı olan nedenler, genellik mide ekşimesi yanması gibi şikayetler mide kanserinin bulguları arasında yer almakta. İnsanlarımız bunları gastrit, ülser gibi yorumlayıp doktora başvurmakta gecikmekteler. Yine mide kanserinin sık bulgularından birisi olan özellikle gecikmiş dönemde bulantı ve kusmaya kadar bulgular meydana gelebilmekte. Mide geniş bir organ olduğu için bu bulgular daha çok sonraki dönemde ortaya çıkıyor. Eğer midenin girişinde veya çıkışında bir kanser yoksa bu bulgular erken dönemde karşımıza çıkmamakta. Hastalar bunlarla bize geldiği zaman genellikle gecikmiş ve ilerlemiş olarak uzak organlara yayılmış olarak karşımıza gelmekte. Bunun dışında doktora bağlı eksiklikler var. bunda da gelen hastaya bir şekilde hasta bulgularını dikkate alıp önemseyip karşımıza geldiği zaman bazen doktor arkadaşlarımız bu bulguları önemsemeyip mide ülseri gibi tedavi etmekteler. Aslında şu bir gerçek ki tanıda özellikle son dönemlerde endoskopi çok ciddi önem kazanmakta. Çünkü endoskopiyle hem kanseri görüp, hem ondan biyops alma şansımız var. Şunu diyebiliriz 35 yaş üzerindeki mide şikayeti olan bütün hastalardan endoskopi istemek gerekir."

Dr. Seyfi Emir: "Kolon kanserleri özellikle kalın bağırsak ve rektum dediğimiz kalın bağırsağın son 12-15 cm'lik kısmına rektum diyoruz. Bu kanserleri göz önüne alındığında erkeklerde 3.'cü, kadınlarda ise 2.'ci sıklıkta görülmektedir. Tüm kanserlerin yüzde 7 ila 15 ini bağırsak kanseri, bağırsak kanserinin ise yüzde 75-90'ını kolon kanseri oluşturur. Kolon kanserinde erken teşhis konulduğunda tedaviden en çok yararlanılan bir kanser türüdür. Kolon kanserinde gecikmenin önemli bir kısmından da hastalar sorumludur. İnsanımızın ahlaki nedenlerden dolayı bu kolon ve rektumla ilgili şikayetlerini son döneme kadar doktorlara hatta en yakınlarına bile söylemekten ve muayene olmaktan kaçınmaktadırlar. Bu hastalıkların en önemli belirtisi dışkılama alışkanlığında değişiklik olmasıdır. İştahsızlık, zayıflama, dışkıda kan bulunması, aralıklı karın ağrısı ve gaz sancıları ve diğer senkronlarıdır. Kolon ve rektum kanserinin günümüzdeki altın tedavisi ameliyattır. Kemoterapi, İlaç tedavisi, ışın tedavisi yardımcı tedavilerdir. Cerrahi olmaksızın tek başına değeri yoktur. Sadece cerrah ile sınırlı değildir. Gastroenteroloji, medikal ontolog, radyasyon onkolog, patalog ve radyolog tarafından tedavi ve takibi tanı konulma aşaması, tedavisi planlanır, bu tamamen bir ekip işidir. Kanserlerdeki tedavi başarısını belirleyen en önemli şey erken tanıdır. Erken tanı ne kadar konulursa, yaşam süresi o kadar uzuyor. Bütün genel cerrahinin ve diğer kanserlerde ne kadar erken tanı konulup tedavisine başlanırsa yaşam süresi o kadar uzun olur."

Dr. Fatih Yazar: "Tiroid kanseri, tiroid bezinin hücrelerinden kaynaklanıyor. Tüm kanserler içerisinde baktığımızda çok sık görülmeyen kanserlerdir. Yüzde bir civarında. Nadir görülürler. Genel itibariyle bu kanserler diğer incelediğimiz kanserlere göre daha iyi huyludurlar. Şimdi hangi durumlarda dikkat etmemiz lazım, çünkü birçok guatr hastası var ameliyat oluyor. Veya guatr olup da ameliyat olmayan birçok hastamız var. Hangi durumda bunların kanser açısından dikkatli olmaları lazım. Öncelikle boyunda daha önce belirlenen bir kitlede büyüme varsa yine ses kısıklığı başladıysa nefes darlığı, yutma güçlüğü başladıysa, yine boynunda lenf bezlerinde daha önceden olmayıp sonradan ortaya çıkma durumu varsa, bu durumda hastalarımızın daha dikkatli olması ve tiroid kanseri olma ihtimaline karşı doktora başvurmasında fayda var. Biz bu ameliyatları hastanemizde yapıyoruz. Fakat kanser şüphesi olan hastaların ameliyat esnasında frozon dediğimiz patolojik çalışma yapılabilen yerlerde ameliyat olmasında fayda var. Yani patoloji anabilim dalında bu frozon dediğimiz çalışma yapılabilmekte. Ve ameliyat esnasında gönderdiğimiz zaman yaklaşık 10 dakika içerisinde patoloji bize bu hastalığın kötü huylu mu iyi huylu mu konusunda bize bilgi verebilmekte."

Hocam, yaklaşık bir yıldır Elazığ'da görev yaptığınızı söylediniz. Bu süre içerisinde kaç hastayı ameliyat ettiniz?
Dr. Seyfi Emir: "Fatih beyle birlikte yaklaşık bir yıldır, yaklaşık 60’a yakın meme, troid, mide ve bağırsak kanseri ameliyatı yaptık. Tabiki hastanemizde diğer branşlardaki uzmanlardan da mevcut olduğu için bunu sadece, radyoloji, gastroloji, onkolog, medical onkolog, hem tedavinin başlangıçtaki planlamasında cerrahi ve cerrahi sonrasında tüm aşamalarında diğer ekiplerden de yardım alıp bu tedavileri planladık ve tedavi erini gerçekleştirdik."

Dr. Fatih Yazar: "Bir yıldan beri yaklaşık 60’a yakın kanser ameliyatı yaptık. Şimdi böyle büyük ameliyatları yapabilmek iyi bir ekip işidir. Yani sadece bu cerrahi ekipten ziyade ameliyathanedeki hemşire arkadaşlar, bu hastalarımızı ameliyattan sonra yoğun bakım şartlarında takip ediyoruz. Yoğun bakımdaki doktor arkadaşlarımız, hemşire arkadaşlarımızın çok etkin olması lazım ki, hastanın sadece ameliyat olması yetmiyor. Ameliyattan sonraki dönem de erken dönem ve sonrasındaki tedavisini düzenleyecek olan onkoloji, doktor arkadaşların da yetişmiş ve o konuda bilgili ve etkili olabilmesi lazım. Bizim hastanemizde bu ekip tam manasıyla kurulmuş durumda. Yani ameliyat öncesinde hastaların radyoloji olarak tam değerlendirilmesi, ameliyatın etkili ve güzel bir şekilde yapılabilmesi sonrasında patoloji incelemesi açısından tam olarak incelenebilmesi ve uzun dönemdeki onkolojik tedavisinin tam alabilmesi açısından hastanemiz hem ilimiz açısından yeterli hem de bölgemiz açısından yeterli bir hastane. Bizim şuan Muş, Bingöl, illerinden çok ciddi hasta potansiyelimiz var."

Dr. Seyfi Emir: "Bizim en büyük sıkıntımız hastalığın tanı aşamasında bu tanıyı koyduktan sonra il dışına kaçması. Hastalarımızın İstanbul, Ankara gibi illere gitmelerine gerek yok. Burada her anlamda en kaliteli hizmeti veriyoruz. Şunu çok net bir şekilde belirtmekte fayda var. Hastalarımız burada aldığı hizmetten çok memnunlar. Zaten bunu, ameliyat ettikten sonra hastaların bakımlarından, her şeyinden görüyoruz. En azından hastalar ameliyat olduktan sonraki memnuniyetlerini bize açıkça belirtiyorlar. Biz fatih beyle bu ameliyatları gerçekleştiriyoruz ama bizim başarımız kadar servisimizde bulunan ekibin de, bize desteği çok önemli. Hastaların ameliyat sonrasındaki iyileşmesinde bizim kadar onların da katkısı çok büyük. Onlara da teşekkür ediyoruz. "

Dr. Fatih Yazar: "Bu konuda Seyfi beye kesinlikle katılıyorum. Özellikle yaklaşık 8 hastamız şuan tanı konulduğu halde ameliyat olmaktan kaçıyor. Daha sonra bu hastalar bize iki üç yıl geçtikten sonra eğer hala hayatta iseler ameliyat olmak için geliyorlar. Ama kanser için az önce dediğimiz gibi erken tanı, erken tedavi çok önemli. Çünkü belli bir aşamaya geldikten sonra siz ne kadar çarksanız kaçın o sizden kaçmıyor. Hastalık içinizde . ve belli bir aşamadan sonra siz bu hastalığa ne kadar müdahale ederseniz edin bunun tedavi şansı ortadan kalkmış oluyor. "

Hocam, son olarak neler söylemek istersiniz?
Dr. Fatih Yazar: "Son dönemde özellikle Sağlık Bakanlığı'nın erken tanı ve tedavi noktasında çok ciddi çalışmaları oldu. Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında artık insanlarımız hiçbir güvenceleri olmasa bile hastanelerden çok ciddi bir şekilde faydalanabilmektedir. Hastanelerden çok ciddi bir yeni nesil hekim portföyünde artış meydana geldi. Şuan dünyada en son yenilikler neler ise bunları bilen, bunları uygulayabilen bir hekim portföyü şuan hastanemizde mevcut. Yani dünyadaki son gelişmeleri, son yenilikleri takip eden ve bunları Elazığ halkına sunun bir eğitim araştırma hastanesi var. Biz bütün hastalarımızı bekliyor.

Dr. Seyfi Emir: "Biz Elazığ'a hizmet etmekten memnununuz. Elazığ'a hizmet etmek istiyoruz. Elazığ halkı değil doktoruna güvensin. "
Yorumlar (0)
23°
açık
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 04:48
Güneş 06:09
Öğle 12:19
İkindi 15:40
Akşam 18:18
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Alanyaspor 3 7
3. Galatasaray 3 7
4. Hatayspor 3 7
5. Erzurumspor 3 6
6. Göztepe 3 5
7. Fenerbahçe 3 5
8. Konyaspor 2 4
9. Antalyaspor 2 4
10. Trabzonspor 3 4
11. Beşiktaş 3 4
12. Sivasspor 3 4
13. Kasımpaşa 3 3
14. Kayserispor 3 3
15. Gaziantep FK 3 2
16. Ankaragücü 2 1
17. Gençlerbirliği 2 1
18. Çaykur Rizespor 3 1
19. Denizlispor 2 1
20. Malatyaspor 3 1
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 3 7
2. Ankara Keçiörengücü 3 7
3. İstanbulspor 3 6
4. Samsunspor 3 5
5. Adanaspor 3 5
6. Altay 3 4
7. Akhisar Bld.Spor 3 4
8. Bandırmaspor 3 4
9. Giresunspor 3 4
10. Tuzlaspor 2 4
11. Balıkesirspor 3 3
12. Bursaspor 3 3
13. Altınordu 2 3
14. Ankaraspor 3 3
15. Ümraniye 3 3
16. Boluspor 2 1
17. Eskişehirspor 3 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 3 9
2. Everton 3 9
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 3 6
6. Leeds United 3 6
7. Tottenham 3 4
8. Chelsea 3 4
9. Newcastle 3 4
10. West Ham 3 3
11. Aston Villa 1 3
12. Brighton 3 3
13. Man City 2 3
14. M. United 2 3
15. Southampton 3 3
16. Wolverhampton 3 3
17. West Bromwich 3 1
18. Burnley 2 0
19. Fulham 2 0
20. Sheffield United 3 0
Takımlar O P
1. Real Betis 3 6
2. Granada 3 6
3. Real Sociedad 3 5
4. Celta de Vigo 3 5
5. Valencia 3 4
6. Real Madrid 2 4
7. Getafe 2 4
8. Villarreal 3 4
9. Atletico Madrid 1 3
10. Barcelona 1 3
11. Sevilla 1 3
12. Levante 2 3
13. Osasuna 3 3
14. Athletic Bilbao 2 3
15. Cádiz 3 3
16. Huesca 3 2
17. Real Valladolid 3 2
18. Eibar 3 1
19. Deportivo Alaves 3 1
20. Elche 1 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@