Çocuklarda sırt ağrıları okul sezonuyla başlar

Elazığ Medicalpark Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doktoru Op. Dr. Burhan Taneli, okul alış verişi yapacak ailelere önerilerde bulundu.

Çocuklarda sırt ağrıları okul sezonuyla başlar

Elazığ’da okulların açılmasına sayılı günler kala aileler de çocuklarının okul ihtiyaçlarını tamamlamak için harekete geçti. 
Çanta ve ayakkabı seçiminin doğru yapılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, çocukların yük taşımaması gerektiğinin altını çizdi.
Elazığ Medicalpark Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doktoru Op. Dr. Burhan Taneli, okul alış verişi yapacak ailelere önerilerde bulundu.

SIRT AĞRISI OLUŞUR
Uzmanı Doktoru Op. Dr. Burhan Taneli, okul çantalarının ergonomik olması gerektiğini belirterek, çantaların dokuya, vücuda uygun olması gerektiğini anlattı.
Çocuklarda sırt ağrılarının genellikle okul sezonuyla başladığını ifade eden Uzman Doktoru Taneli, “Ergonomik olmayan sırt çantaları, kitap ve defterle dolu sırt çantalarını çocuklar okula götürüp eve getirdikçe, sırta yük biner buda sırt ağrısı yapabilir. Okulda mutlaka çocukların dolabının olması gerekiyor. Her gün tüm kitap, defter vb. gereçleri evine getirip, okula geri dönmemesi yani yük taşımaması gerekiyor.Ayrıca çocukların belki yaşının verdiği özellikle, çantayı tek bir omza takma, eğri takma ya da çok fazla kitap getirip götürme gibi gerekçelerle sırt ağrıları oluşabilir, bunlara dikkat etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

AYAKKABI SEÇİMİ ÖNEMLİ
Ayak ağrılarının da çocuklarda sık görüldüğüne dikkat çeken Taneli, ayak ağrılarının en büyük nedeninin uygun olmayan ayakkabıların kullanılması olduğunu vurguladı.
Taneli, “Uygun ayakkabı, yumuşak deriden, ayağına uygun numarada , tabanı destekli ve çocuğun rahat edebildiği ayakkabı demektir. Aslında doğrusu; eğer imkânlar elverirse, çocuğun asgari iki ayakkabısının olması gerekiyor. Bir ayakkabıyı giydiği günün ertesi günü o ayakkabıyı giymeyip, o ayakkabının havalanması ve kendi kendine kuruyup temizlenmesini beklemek gerekiyor” dedi.
Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenleri belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doktoru Op. Dr. Burhan Taneli sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüzde ayakkabılar artık çok çeşitli. Ayakkabıların, rengi, deseni değil de işlevine daha çok dikkat etmek gerekiyor. Ayakkabının çok ağır olmaması gerekiyor. Ayakkabının tabanının yumuşak olması gerekiyor. Birçok insan ‘ortopedik ayakkabı’ denildiğinde ne demek istediğimizi biliyor, çünkü ayakkabıların büyük bir çoğunluğu özellikle spor ayakkabılar ortopedik tabanlı yapılmaya başlandı. Bu şu anlama geliyor; ayağımızın destek noktalarını dolduran ve destekleyen ayakkabılar alınmalıdır. Ayağımızın en çok orta iç kısmının desteğe ihtiyacı oluyor. Ortepedik ayakkabılarda bu destek mevcut. Çocuklarımıza, şık ayakkabı almak yerine ayak sağlığını koruyan ayakkabılar almalıyız.” 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER