Dünya Tıp literatüründe bir ilk

Elazığ’da anne karnında 5 aylık bebeğe konulan teşhis sonrası kardeş doktorların yakın takibi 1,5 ay erken doğan Almina’yı hayata bağladı.

Dünya Tıp literatüründe bir ilk

 Elazığ’da anne karnında 5 aylık bebeğe konulan teşhis sonrası kardeş doktorların yakın takibi 1,5 ay erken doğan Almina’yı hayata bağladı.

Acilen sezaryenle dünyaya getirilen Almina bebeğin dünyada ilk defa aynı anda bağırsağın bir kısmının olmadığı, bir kısmının ters döndüğü ve bir kısmının ise yırtıldığı ortaya çıkmasının hemen ardından 3 saatlik operasyonla yaşama tutundu. Almina bebek 25 gün sonra ilk defa annesinin kucağına verildi. 

Elazığ’da 2 çocuk annesi 32 yaşındaki Nurten Ayaz üçüncü çocukları olan Almina’ya hamile kaldı. Hamileliğin ilk ayından itibaren Medical Park Elazığ Hastanesi’nde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Sami Güngör’e giden anne Nurten ile baba Ufuk Ayaz, bebekleri 5 aylık olduğunda bağırsaklarının bir kısmının olmadığını öğrendi. Op.Dr. Güngör, Ayaz ailesine, doğum sonrası bebeğin hemen ameliyata alınacağını söyledi. Ailenin telaşlanmaması için Dr.Güngör, aynı hastanede görevli kardeşi Çocuk Cerrahi Op. Dr. Ahmet Güngör’le görüştürerek doğum sonrasında yapılacaklar hakkında bilgilendirilmesini sağladı.

DOKTOR AĞABEY-KARDEŞİN BAŞARISI
Anne Ayaz, bebeği için sürekli olarak kontrolüne gelmeye devam ederken doğuma 1,5 ay kala doktorlar tarafından bebekte başka sıkıntıların olduğu teşhisi de konuldu. Doktor Sami Güngör, anneyi hemen sezaryene alarak bebeği 1,5 ay erken almak zorunda kaldı. Bebek dünyaya gelirken, daha önceden teşhisi konulan bağırsak eksikliği nedeniyle kardeş doktor Ahmet Güngör de ameliyat için hazır bekledi. Doğumhaneden çıkartılan bebek hemen ameliyathaneye alındı. Çocuk Cerrahi Güngör, bebeğin 12 parmak bağırsağının olmadığını, bağırsaklarda yanlış dizilim ve kalın bağırsakta yırtılma olduğunu belirledi. Yaklaşık 3 saat süren ameliyat sonrası Almina bebeğin ters dönen bağırsakları düzeltildi, 12 parmak bağırsağı ile yırtılma olan kalın bağırsağında primer onarım yapılarak kuvöze alındı.

ANNE 25 GÜN SONRA BEBEĞİNİ KUCAĞINA ALDI
Ameliyat sonrası hastanenin Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 25 gün kalan Almina bebek yaşam mücadelesini kazandı. 25 gün sonra bebeğini kucağına alan anne Nurten ile baba Ufuk Ayaz, 2 kilo 100 dünyaya gelen Almina’yı doyasıya sevdi. Yaşadıklarını anlatan ve bebeklerinin durumunun 5 aylıkken anne karnında öğrendiklerini ifade eden 3 çocuk annesi Nurten Ayaz, ”Doktorumuz Sami Bey, bu durumu fark eder etmez, çocuk cerrahi olan kardeşi Ahmet Bey'le görüştürdü. Doktorlarımız durumu öğrendikten sonra bizi her zaman iyiye doğru yönlendirdi. Bebeğim 35 haftalık iken dünyaya geldi. Erken ama doğru zamanda alındı. Bebeğimiz dünyaya gelir gelmez ameliyat edilmesi hayata bağladı. Önce Allah’ın sayesinde sonra doktorlarımız sayesinde çocuğumuzu 25 gün sonra da olsa kucağımıza aldık” dedi. Baba Ufuk Ayaz da, doktorlara teşekkür ederken çok heyecanlı olduğunu söyledi.

"DÜNYA TIP LİTERATÜRÜNDE BİR İLK"
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sami Güngör, Almina bebekle ilgili gelişmeleri anlattı. Doktor Güngör, ”Nurten hanım bizim takipli hastalarımızdan birisiydi. 5 aylık hamileyken bebeğin bağırsaklarının bir kısmının olmadığını fark ettik. Bebeğin anne, babasıyla bu durumu paylaştık. Bebek doğmadan önce anne ve babayı çocuk cerrahımız ile görüştürdük. Bebeğin doğumdan hemen sonra ameliyat olacağını ve bir sıkıntı yaşanmayacağını söyledik. Bebeği anne karnında takip etmeyi sürdürdük. Yalnız bebeğin 35 haftasında doğuma 1,5 ay kala başka bir sıkıntı olduğunu anladık. Acil olarak bebeği sezaryenle dünyaya getirdik. İyi ki de acil olarak bebeği almışız. Çünkü bebeğin ameliyatında bebeğin hem bağırsağının bir kısmının olmadığını, başka bir durum ile bir kısmının da yırtılmış olduğunu fark etti. Gerçekten çok önemli bir tanıydı. Bununla ilgili araştırma yaptığımızda dünyada anne karnından bağırsak sekmenin bir kısmı olmayıp, aynı zamanda anne karnında bağırsakta yırtılma olduğunun ilk vaka olduğunu gördük. Bebeğin durumu çok şükür iyi. Ameliyatı da başarılı geçti, taburcu ediyoruz” şeklinde konuştu.

"DOĞUMHANEDEN AMELİYATHANEYE ALDIK"
Ağabeyinin koyduğu tanı sonrası doğumhane kapısından bebeği acilen ameliyata alan Çocuk Cerrahi Op. Dr. Ahmet Güngör ise, “Ağabeyimin de bahsettiği gibi anne karnında tanı konulduktan sonra aile ile biz görüştük. Aileye olabilecek riskleri anlattık. Daha sonra bebekte bir sıkıntı olması nedeniyle erken doğuma alındı. Biz de hazırlığımızı yaparak bebek dünyaya gelir gelmez karşılayarak ameliyata aldık. Ameliyatta sadece bağırsak eksikliğinden ziyade, bağırsaklarda ters dönme ve bağırsakta patlama olduğunu gördük. Gerekli bütün ameliyatlarımızı 3 saat içerisinde yaptık. Şuanda hastamızın durumu gayet iyi, herhangi bir sıkıntısı kalmadı. Dünya üzerinde yaptığımız taramada bu 3 durumunun aynı anda yaşandığı bir vakanın olmadığını öğrenmiş olduk” diye konuştu. 
Çocuk Cerrahi Op.Dr. Göngür, ağabeyi Op.Dr. Sami Göngür’le birlikte başarılı bir çalışma yaptıkları için gururlu olduklarını da dile getirdi. İ

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2014, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER