Elazığ'da önlem alındı mı?

Önce Ankara’da daha sonra İstanbul Silivri’de yaşanan ve onlarca vatandaşın karantina altına alınmasına neden olan şarbon hastalığına karşı Elazığ’da gereken tedbirlerin alınıp alınmadığı merak ediliyor.

Elazığ'da önlem alındı mı?

Türkiye genelinde tatil sürecinin sona ermesi ile birlikte memleketlere geri dönüş başladı. Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde ithal etlerde şarbon hastalığı bulunduğu tespitini yapmıştı.
İstanbul’da ve Ankara’da çok sayıda vatandaş şarbon hastalığı taşımaları üzerine hastanelere şikayetler de bulundu.
Elazığ’da henüz rastlanmamış olmasına rağmen, tehlike olan şarbon hastalığına karşı denetim yapıldığı ve önlem alıp almadığı merak ediliyor.
Etsiz yemeğin neredeyse yok denecek kadar az olması nedeniyle vatandaş tükettiği etlerde gereken denetimlerin yapılıp yapılmadığını merak ediyor.
Her ne kadar kasaplarda satılan etlerin veteriner hekim denetiminden geçerek kesilen hayvanlara ait güvenilir etler olduğunu bilmelerine rağmen, büyük marketlerde satılan etlerin güvenilirliğinden tedirgin olan vatandaşlar, yetkili kurumların bu hususta açıklama yapması istiyor.
Temas haliyle bile bulaşan bir hastalık olan şarbonun kişinin vücudunu aniden sarması ve ölümcül nitelik taşıması kaygı uyandırıyor. Çiğköfte gibi etin çiğ olarak tüketildiği durumlarda ise daha etkili olan bu hastalığın, deride kendini göstermesi ise ölümle sonuçlanabiliyor.

ŞARBON NEDİR, NASIL BULAŞIR?
Bacillus anthracis adlı bakteriyle ortaya çıkan şarbon hastalığı, sığır, koyun, keçi gibi ot yiyen hayvanlarda görülen ve insanlara da bulaşabilen ölümcül bir bakteriyel enfeksiyon hastalığıdır. Hayvanlarda sindirim, solunum ya da derideki çizik, sıyrık ve yaralar yoluyla mikrobun vücuda girmesi sonucu oluşan şarbon hastalığı, meradan elde edilen otla da bulaşabiliyor. Böyle bir durumda acilen önlem gerekiyor.

KAÇ ÇEŞİT ŞARBON VARDIR?
Deri, akciğer ve bağırsak olmak üzere üç çeşidi bulunan şarbon, insandan insana bulaşmıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER