Geniz eti çocuklarda gelişme geriliğine neden olabiliyor

Elazığ Özel Damla Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Şekeralmaz, geniz etinin çocuklarda gelişme geriliğine neden olabileceğini bildirdi.

Geniz eti çocuklarda gelişme geriliğine neden olabiliyor
Elazığ Özel Damla Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Şekeralmaz, geniz etinin çocuklarda gelişme geriliğine neden olabileceğini bildirdi. Şekeralmaz, yaptığı açıklamada, geniz eti ve bademcik hakkında bilgi verdi.

Şekeralmaz, çocukta horlama,ağzı açık uyuma,huzursuz uyuma, burun tıkanıklığı, ön ve arka burun akıntısı, baş ağrısı ve gece öksürükleri bulunuşunun, geniz eti büyümesinin belirtileri olduğunu kaydetti.

Bu rahatsızlığın tanısının bu bölgenin röntgen filmi ve hareketli buruniçi kamera ile konulabileceğini kaydeden Opr.Dr. Ali Şekeralmaz, “Adenoidlerin kitlesi ile burunların akımını engellemesi sonucunda, ağız açık şekilde solunur ve genellikle gece horlamaları, hırıltılı solunum olur. Kulağa giden östaki kanalının büyüyen geniz eti ile tıkanması sonucu enfeksiyon orta kulağa yayılır, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve orta kulakta sıvı toplanmasına ileri dönemde işitme kaybı ve orta kulakta yapışıklıklara yol açar. Yine burunda biriken enfektif salgının sinüslere ulaşması sonucu kronik sinuzitler oluşabilir. Geniz eti büyümesi oluşan çocuklarda oksijen alım azlığı sonucu zihinsel enerji ve yetenekler azalabilir; yorgunluk, dikkat dağınıklığı gelişebilir. Çocuğun ağzı açık, üst dudak yukarı çekiliymiş gibi görünebilir. Çocukta uyku huzursuzdur; çocuk çok defa ağlayarak uyanır. Burun tıkanıklığı nedeniyle çocukta konuşma bozukluğu vardır” dedi.

3 haftalık ilaç tedavisine cevap vermeyen veya sık tekrarlayan olguların adenoidektomi adı verilen geniz eti ameliyatı ile tedavi edilebildiğine işaret eden Opr. Dr.Ali Şekeralmaz , "Ameliyat için kesin bir yaş yoktur. Hastaya verdiği zarara göre karar verilir. Sık kabul edilen durum tonsil ameliyatı için hastanın 3 yaşını doldurmasıdır. Adenoid alınması ise 1 yaşında dahi yapılabilir. Birçok kez çocuk büyüsün diye beklemek hastaya zararlı olabilmekte ve tedavi başarısını düşürmektedir.

Bademcik için bazen lokal anestezi yapılmasına rağmen adenoid dokusunun alınması genel anesteziyi gerektirir. Bademciğin alınması uygun kesi ile etrafındaki kapsül ile birlikte çıkarılması şeklinde olur. Adenoid ameliyatı ise büyümüş dokunun kazınması şeklindedir.Adenoid ve bademcik ameliyat süresi genellikle kısadır ve 30-40 dk arasında değişir. Ameliyat sonrası özellikle kanama riski açısından 1 gece hastanede kalınması gerekebilir. Anne ve babaları bu konuda bilinçli olmaları gerekir." diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2012, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER