Kalp hastalarına müjde…

Kalbinde ritim bozukluğu yaşayanlar için Fırat Tıp Merkezi’nde Katater Laboratuarı kuruldu

SAĞLIK 18.10.2007, 21:13 18.10.2007, 21:13
2545
Kalp hastalarına müjde…
Kalbinde ritim bozukluğu yaşayanlar için Fırat Tıp Merkezi’nde Katater Laboratuarı kuruldu. Bu laboratuar Doğu Anadolu Bölgesi’nde sadece Elazığ’da bulunuyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çarpıntı konusunda uzman Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yavuzkır, Elektro Fizyoloji yöntemini genellikle kalp ritmi bozuk ve çarpıntısı olan hastalara uyguladıklarını, eğer o bölge net belli ise yüzde 100’e yakın başarı sağladıklarını söyledi. Bu tedavi şeklinin dünyada 10, ülkemizde 5 yıldır uygulandığı ve Fırat Tıp Merkezi’nde kendileri tarafından uygulamaya geçildiğini de sözlerine ekleyen Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yavuzkır, “Bu uygulama yalnızca Katater Laboratuarlarında yapılmaktadır. Bu Laboratuar da eksiksiz ve tam donanımlı olması gerekmektedir. Ankara’nın doğusunda böyle bir Laboratuar bir tek Fırat Tıp Merkezi’nde var” dedi.
Elektro Fizyoloji yönteminin, kasıktaki damarlardan girilerek kalbin çeşitli yerlerine elektrot yerleştirilip, O bölgenin haritası çizildikten sonra rahatsız olan kısımların yakılması ile çarpıntının ve ritim bozukluğunun tedavi edildiğini söyleyen Dr. Yavuzkır, “Genellikle birçok koroner kalp hastalıkları, damar sertliği ve buna benzer hastalıklar da kalp ritmini bozar. Bu tip hastalıkların tedavisi de yine elektro fizyoloji uygulaması ile tedavi edilir” ifadesinde bulundu.
Yorumlar (0)
16°
açık
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:30
Öğle 12:27
İkindi 16:11
Akşam 19:13
Yatsı 20:37
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@