Karadut direnci arttırıyor

Kilosu 200 ile 250 TL arasında satılan, içerdiği antioksidanlarla vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren karadut, ağız ve boğaz enfeksiyonlarını tedavi ediyor.

Karadut direnci arttırıyor

Elazığ Kapalı Çarşı’da karadut pekmezi satan işletmeler, son zamanlarda da vücuda sağladığı faydalarla bilinirliği artan ve herkes tarafından özellikle tercih edilen, karaduttan elde pekmezi, her yaştan insana tavsiye ediliyor. 
Kilosu 200 ile 250 TL arasında satılan, içerdiği antioksidanlarla vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren karadut, ağız ve boğaz enfeksiyonlarını tedavi ediyor. Karadut ayrıca kalp sağlığını koruyarak halsizlik ve aşırı yorgunluk gibi vücuda güç kaybettiren rahatlıklara karşı tavsiye ediliyor.
Karaduttan elde edilen karadut şurubunun üretimi yapan üreticiler, karadut şuruplarını ve pekmezini özellikle küçük çocuklarda boğaz ve diş etleri hastalıklarına karşı tedavi edici ve önleyici özelliğe sahip olduğunu söylediler.
Karadutun ağız, bademcik, boğaz iltihabı ve diş eti hastalıklarına karşı fayda sağladığını ifade eden satıcılar ise, karadutun kronik gastrit ve hepatit tedavisinde kullanıldığını, karadut pekmezinin ayrıca karaciğeri kuvvetlendirici özellikte olduğunu belirttiler.
Elazığ’da karadutlar ile pekmez üreticisi, karadutun halsizlik ve yorgunluk giderici özellikte olduğunu ifade eden bir üretici, “Karadut, saçların ve dişlerin de güçlenmesini sağlıyor. Sindirim sistemi kronik hastalığına faydalı ve öksürüğü giderme özelliğine de sahip” diye konuştu.  
Karadutun kanı temizleme özelliği olduğunu ifade eden üreticiler, anemi hastalarına karadut meyvesi ya da şurubu tavsiye edildiğini de söyledi.
Üreticiler, karadutun kan basıncını düşürdüğünden de söz ederek, karadut meyvesi ya da pekmezinin belli oranda tüketilmesi durumda, sindirim sistemi kronik hastalığına fayda sağladığını belirtti.
Karadutun mide salgılarını artırıcı özellikte de olduğunu ifade eden üretici, karadutun kronik gastrit ve hepatit tedavisinde kullandığını, ayrıca uykusuzluğa da iyi geldiğini dile getirdi.
Karadut pekmezinin tüketilmesinin insan vücuduna büyük fayda sağladığını ifade eden uzmanlar ise, karadutun antioksidan deposu olduğunu ve karadut şurubunun özellikle yaşlanmayı geciktirici bir etkiye sahip olduğunu belirtiyor. Karadut, özellikle cilt kırışıklıklarında önleyici etkiye de sahip. 
Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin de karadut tüketimiyle kabızlık sorununun ortadan kalkacağını ifade edilirken, karadutun bağırsakları düzenleyici bir etkiye sahip olduğu da belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER