Karataş: 'Sağlıkta şiddet ayıbından kurtulmalıyız'

Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karataş, İstanbul'da Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman’ın hastası tarafından öldürülmesine tepki göstererek, Türkiye’nin sağlıkta şiddet ayıbından kurtulması gerektiğini söyledi.

Karataş: 'Sağlıkta şiddet ayıbından kurtulmalıyız'

Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karataş, sağlık çalışanlarının, büyük bir özveriyle hizmet verdiğini anlatarak, yetersiz sayıyla, sağlık çalışanlarının şiddet olaylarına maruz kalmasının büyük bir sorun olduğunu dile getirdi.
Karataş, tükenmişlik sınırında hizmet veren, yoğun çalışma şartlarıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanmasının, hem bakanlığın hem de milletin ortak sorumluluğu olduğunu belirtti.
Türkiye’nin el birliğiyle, sağlıkta şiddet ayıbından kurtulması gerektiğini vurgulayan Mehmet Karataş, “Şiddet uygulayan ya da şiddet uygulamaya meyilli kişilere, bireysel veya toplumsal tepkiler de şiddetin önlenmesinde önemli bir adım olacaktır. Sağlık çalışanlarına sahip çıkılması, hizmet kalitesinin artmasına büyük ölçüde katkı sunacaktır.” dedi.
“ÖLÜMLE KARŞI KARŞIYAYIZ”
Sağlıkta şiddete karşı etkili, caydırıcı cezai işlem uygulanması için alınacak önlemleri önemsediklerini anlatan Karataş, “Sağlık çalışanları olarak her gün şiddete maruz kalmakta ve kaybettiğimiz arkadaşımız gibi ölümle karşı karşıyayız. Şifa veren ellerin hasta ve hasta yakınları tarafından şiddet görmesi bizleri derinden sarsarken bu durumun artarak devam etmesi ise endişelerimizi arttırmaktadır. Şiddetin önlenmesine yönelik kalıcı ve caydırıcı önlemler alınması artık zaruri bir ihtiyaçtır. Şiddetin önlenmesine yönelik toplumsal olarak hareket etmeliyiz. Zor şartlar altında görev yapan sağlık çalışanlarının bir de şiddet endişesiyle çalışmaları, hayatlarını da olumsuz etkiliyor. Çalışanlara yönelik şiddet uygulayanların sağlık giderlerinim SGK tarafından karşılanmaması, özellikle fiziki şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması ve ağır hapis cezaları verilmesi dâhil her türlü önlem artık gözden geçirilmemeli, bir an önce alınmalıdır.” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER