SAĞLIK-SEN İŞ BIRAKTI

 Haber: Faik Akgün- Sağlık- Sen Elazığ Şubesi Üyeleri, bekledikleri zamların verilmediğini ifade ederek iş bırakma eylemi yaptılar. Sağlıkçılar yaptıkları iki basın açıklaması ile de, kararlılık vurgusunda bulunarak beklentilerinin karşılanmasını istediler.

SAĞLIK 07.12.2021, 16:35 07.12.2021, 18:42 Editör
191
SAĞLIK-SEN İŞ BIRAKTI

Sağlık- Sen Elazığ Şubesi Üyeleri,  bekledikleri  zamların verilmediğini ifade ederek iş bırakma eylemi yaptılar. Sağlıkçılar  yaptıkları iki basın açıklaması ile de, kararlılık vurgusunda bulunarak beklentilerinin karşılanmasını istediler.

Sağlık- Sen Elazığ Şubesi Üyeleri; geçtiğimiz günlerde hekim maaşlarına, 2 bin 500 lira ile 5 bin lira arasında değişen zamlar yapıldığını ancak sağlık çalışanlarının görmezden gelindiğini kaydettiler.  Yaşanan durumu, ayrımcılık olarak niteleyen Sağlık- Sen Üyeleri, iş  bırakma eylemi yaptılar. Sağlık çalışanları, Fırat Üniversitesi Hastanesi ve İl Sağlık Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklamaları ile  beklentilerinin karşılanmasını istediler. Fırat Üniversitesi Hastanesi önünde yapılan basın açıklaması, Sağlık-Sen Elazığ Üniversite Şubesi Başkanı Ahmet Burak Aygüneş tarafından yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğü önündeki basın açıklaması ise Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Selçuk Kılıç tarafından yapıldı.

“Böyle Bir Ortamda Sadece Hekimlere Yönelik Bir İyileştirme Yapılacağı Açıklandı”

Aygüneş ve Kılıç yaptıkları açıklamalarda şu ifadelere yer verdiler; Sağlık çalışanlarının gür sesi, yetkili sendika Sağlık-Sen olarak, bugün burada sizlerle birlikte olmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyor, hepinize hoş geldiniz diyoruz. Sözlerime başlamadan önce Kovit nedeniyle hayatını kaybeden tüm sağlık şehitlerine Allah’tan rahmet diliyorum. Geçen hafta Çarşamba günü, gündeme bir haber düştü. Hükümet, hekimlerin ücretlerinde 2 bin 500 ile 5 bin TL aralığında bir iyileştirme yapacağını deklare etti. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar dikkate alındığında, yapılacak olan iyileştirme, herkes tarafına memnuniyetle karşıladı. Çünkü döviz almış başını gidiyor, artan enflasyon nedeniyle, ürünlerin etiketi günden güne değişiyor. Yani para pula döndüğü için, fiyatlar cep yakıyor, yürek yakıyor. Hayat her açıdan ateş pahası! İşte böyle bir ortamda, sadece hekimlere yönelik bir iyileştirme yapılacağı açıklandı. Öncelikli olarak şu konuya açıklama getirmek istiyorum; hekimler adına yapılan düzenleme yerinde bir düzenlemedir. Dolayısıyla sonuna kadar destekliyoruz. Hatta çok geç kalmış bir düzenlemedir diyoruz. Bu dediklerimizin dışında, kullandığımız başka bir cümle yok. Bu dediklerimizin aksini iddia eden birisi varsa, ortaya çıksın. Belgesi olan varsa, ortaya koysun. Algı operasyonuyla, Sağlık Sen’in haklı mücadelesine, gölge düşürmeye çalışanlar iddialarını ispatlamakla yükümlüdürler. İspatlamazlarsa yalancıdırlar, iftiracıdırlar. Sağlık Sen olarak; hekimlerin haklarını her zeminde savunduğumuzu, birlikte çalıştaylar yaptığımız hekim dernekleri çok iyi bilir. Bu konuda yapmış olduğumuz çalıştaylar, hazırlamış olduğumuz raporlar kamuoyuyla paylaşıldı. Yetkililere iletildi, performanstan kaynaklanan, ücret adaletsizliğinin yaratmış olduğu tahribat, her platformda bizatihi Sağlık Sen tarafından dile getirildi.  Tüm bu bilgilerin kamuoyuna açık olmasına rağmen, sağlık sen üzerinden bir algı operasyonu yapılmasını asla doğru bulmuyoruz. Algı operasyonu, sağlık senin haklı mücadelesine gölge düşürmekten başka bir anlam ifade etmiyor.”

“Bu Büyük Bir Haksızlıktır”

Yapılan düzenlemenin haksızlıklar içerdiğini kaydeden Aygüneş ve Kılıç açıklamalarının devamında “Sağlık hizmetleri, emek yoğun bir hizmettir. Pandeminin olağanüstü şartları içerisinde, tüm sağlık çalışanları cansiperane çalıştılar. Çok sayıda arkadaşımızı Kovit nedeni ile kaybettik.

Ruhları şad olsun. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ve hekiminden hemşiresine, teknikerinden memuruna, sağlık çalışanlarının tümünü kapsamayan bir düzenleme kadüktür. Hiç bir sağlık çalışanı, bu düzenlemenin dışında tutulmamalıdır. Bu büyük bir haksızlıktır. Bizim tepkimiz bunadır ve bu tepki haklı bir tepkidir. Bu tepkiyi sadece bizler değil, yüz binlerce sağlık çalışanı gösterdi.

Sosyal medya adeta inledi. Sadece Sağlık Bakanlığı çalışanları değil, aynı zamanda üniversite hastanesinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve aile hekimliği çalışanları da, bu düzenlemenin dışında tutulmuştur. Açıkçası bu durum; sağlık çalışanları içerisinde, çok büyük bir infiale yol açmıştır. Şunun altını özellikle çiziyoruz; yetkili sendika olarak, biz zam yapılmasına asla karşı değiliz, olamayız da... Zamma karşı olmamız, sendikal kimliğimizi ve mücadelemizi inkar anlamına gelir.

Biz zam üzerinden ayrımcılık yapılmasına karşıyız. Yüz binlerce sağlık çalışanının üvey evlat görülmesine, yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine karşıyız." ifadelerini kullandılar.

“Herkesi Emek Ve Ekmek Mücadelesine Destek Vermeye Davet Ediyoruz”

Bütün vatandaşlardan mücadelelerine destek vermelerini isteyen Aygüneş ve Kılıç, “ Can kurtarmak için, can vermekten çekinmeyen sağlık çalışanlarının; fedakarlıklarının, mücadelelerinin gayretlerinin görmezden gelinmesine karşıyız. Herkesi emek ve ekmek mücadelesine destek vermeye davet ediyoruz. Hep söylediğimiz gibi; çünkü sağlık ekip işidir, bu hizmeti sunan sağlık çalışanları da bir vücudun organları gibi bütündür. Hemşireyi doktordan, doktoru teknikerden, teknikeri ambulans şoföründen ayrı görürseniz ve ona göre muamele ederseniz, bir yönüyle hepsine kötülük etmiş olursunuz. Dahası, bu şekilde davranarak sağlık sisteminin altını oymuş olursunuz!  Sağlık çalışanları bu kötülüğü hak etmiyor. Sağlık sisteminin bu ve benzeri kötülüklerle, haksızlıklarla ayakta durması mümkün değildir.

Ülkemizde, kamu adına 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor. Kapıdaki güvenlik görevlisinden danışmadaki memura, temizlik görevlisinden teknikere, ambulans şoföründen röntgen teknisyenine, hemşiresinden doktoruna,  bunların tamamı 1 milyon sağlık emekçisine dahildir. Görev tanımları farklıdır ancak yaptıkları iş insanımıza sağlık hizmeti sunmaktır. Her bir branştaki, her bir birimdeki sağlık emekçisi, sağlık hizmet zincirinin bir halkasını temsil ediyor. Zincirin bir halkasını yok sayarsanız, tamamını yok saymış olursunuz. Zincirin bir halkasını kırarsanız, tamamını incitmiş olursunuz. Zincirin bir halkasını görmezden gelirseniz, tamamını görmezden gelmiş olursunuz.

Zam konusunda,  geçen hafta yapılan açıklamalarla tam da bu durum ortaya konmuştur.

Üstelik, en yetkililerin ağzından gerçekten de, çok üzüntü verici bir durum.Geçen hafta, sağlığın bir ekip işi olduğu, sağlık çalışanlarının da bir bütün olduğu, göz aradı edilmiştir.”dediler.

“Yüz Binlerce Sağlık Çalışanının Üvey Evlat Olmadığını Gösteren Kapsamlı Ve Adil Bir Zam Kararı Bekliyoruz”

 Aygüneş ve Kılıç açıklamalarını şu şekilde sürdürdüler; “Ülke sathında, sağlık çalışanlarının feryadı neticesinde, siyasi irade, eksikliğin farkına varmış görünüyor. Açıklamalara bakacak olursak, zam bütçe görüşmeleri neticesinde, tekrar meclis gündemine gelecek.  Buradan siyasi iradeye sesleniyoruz; meclis’ten, yüz binlerce sağlık çalışanının üvey evlat olmadığını gösteren kapsamlı ve adil bir zam karar bekliyoruz. Tersi bir uygulamaya; tüm sağlık ve sosyal hizmet kolu çalışanlarını kırar.  Tersi bir uygulama, sağlık çalışanlarını meslekten soğutacağı gibi, sağlık sistemini de ciddi ölçüde yaralar. Biliyorsunuz, pandemiyle mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Pandemiyle mücadelemizdeki başarımız dolayısıyla bizleri, yani fedakar sağlık çalışanlarını alkışlamayan, teşekkür etmeyen kalmamıştı.  Buradan sormak istiyoruz; sağlık çalışanlarını alkışlıyoruz, teşekkür ediyoruz diyenler, sağlık çalışanlarının bir kısmını mı alkışladılar? Belli branştaki sağlık çalışanlarına mı teşekkür ettiler? Ayrım yapmaksızın, sağlık çalışanlarının tamamına teşekkür ettiler ve alkışladılar değil mi?

O günler ne çabuk unutuldu.  Zam konusuna gelince, bu ayrımcılık niye? Ayrımcılık yaparak, yüz binlerce sağlık çalışanıyla helalleşeceklerini mi düşünüyorlar? Ya da ayrımcılık yaparak, çalışma barışını sağlayacaklarını, çalışanların moral ve motivasyonu artıracaklarını mı düşünüyorlar? Saha gerçekliğinden yoksun, oldu bitti, masa başı kararlarla bunların olması mümkün değil! Yüz binlerce sağlık çalışanının takdirini kazanmanın yolu belli; hak ve hakkaniyet ölçüsünde, bir kısmına değil, tamamına zam yapmaktır." 

“Sağlık Çalışanının Bir Kısmına Zam Yapıp, Geri Kalanını Yok Saymak; Kutuplaştırmaktan Başka Bir Anlam İfade Etmez” 

 Sağlık çalışanlarının, bir bölümüne zam yapılmasının  çalışma barışını bozacağını vurgulayan Aygüneş ve Kılıç; “1 milyon sağlık çalışanının bir kısmına zam yapıp, geri kalanını yok saymak,  çalışma barışını baltalamaktan, sağlık çalışanlarını kutuplaştırmaktan başka bir anlam ifade etmez.  Hele tüm bunlar, sağlık çalışanlarını en iyi anlaması gereken , Sağlık Bakanlığı tarafından yapılıyorsa bu çok daha vahim bir durum. Sağlık-Sen olarak, bu vehamete;  dur demek için,  bugün olduğu gibi Perşembe günü de iş bırakıyoruz. Sadece kendi ilimizde değil, tüm Türkiye’de şubelerimizle, genel merkezlerimizle iş bırakıyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını bizlere destek olmaya davet ediyoruz.

Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarını yok sayan bir yanlışa, imza atılmaması için var gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız. Çünkü; sağlık çalışanları ülkemizin hayat sigortası sağlık ordumuz, bu tür yanlışlıkları, bu tür haksızlıkları asla ve kata hak etmiyor. Ümit ve temennimiz, çok geç olmadan, kapsamlı bir zam açıklamasıyla, sağlık çalışanlarının tamamının yüzünün gülmesidir.  Her bir sağlık çalışanının yüzünün gülmesine, işine dört elle sarılmasına, iş barışının ve çalışma huzurunun sağlanmasına, özellikle bu süreçte büyük ihtiyaç olduğunu, hiçbir kimsenin unutmaması gerekir." ifadelerine yer verdiler.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Alanyaspor 22 35
5. Beşiktaş 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. Samsunspor 20 33
7. İstanbulspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 21 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@