Uzun süre öksürüyorsanız!...

Elazığ’da vatandaşların verem hastalığı ve hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla 04-10 Ocak2015 tarihleri arasında çeşitli programlar düzenlenecek.

Uzun süre öksürüyorsanız!...

Elazığ’da vatandaşların verem hastalığı ve hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla 04-10 Ocak2015 tarihleri arasında çeşitli programlar düzenlenecek.

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada, verimin zengin- fakir, köylü-kentli, genç-yaşlı ayırımı yapmaksızın toplumun her kesimini etkileyen bulaşıcı bir hastalık olduğu belirtildi.

Verem (tüberküloz) hastalığının “Mycobacterium tuberculosis” basili tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalık olduğu belirtilen açıklama şu bilgilere yer verildi: “Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri tüberküloz mikrobu ile enfektedir. Bu insanların % 10’unun yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunmaktadır.

Verem mikrobu, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi olmayan her hasta yılda 10–15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır.

Verem hastalığı oluştuğunda; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi gibi genel yakınmalar görülür. Bunun dışında öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı gibi akciğer şikâyetleri ortaya çıkar. İki-üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerekir.

Verem tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak Toplum Sağlığı Merkezi Verem Birimleri’nden verilmektedir. Tedavi en az 6 ay sürer. İlaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü tedaviyi yarım bırakan hastalar toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün önerdiği bu stratejiye Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) denilir.

Dünyada tek etkene bağlı ve tedavisi mümkün olan hastalıklar içinde en çok ölüme yol açan hastalık verem hastalığıdır. Bu nedenle toplumdaki tüm bireylerin bu konuda duyarlı olması, hastalık bulguları olan kişilerin teşhis için en kısa sürede Toplum Sağlığı Merkezi Verem Birimleri’ne başvurması, hastalık tespit edilenlerin de tedavilerini hekim tarafından önerilen şekilde eksiksiz olarak tamamlamaları ve temaslı taramaları çok önemlidir.” Denildi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2015, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER