Demirbağ tedavi olsun

MHP Elazığ birinci sıra milletvekili adayı Enver Erdem, AK Parti Elazığ birinci sıra milletvekili adayı Zülfü Demirbağ'ı sert sözlerle eleştirdi.

SİYASET 31.05.2011, 23:33 31.05.2011, 23:33
5055
Demirbağ tedavi olsun
MHP Elazığ birinci sıra milletvekili adayı Enver Erdem, Elazığ'ın kalkınmasını sağlayacak önemli projeleri olduğunu, bu projeleri MHP iktidarında hayata geçireceklerini söyledi.

Erdem, Harput'ta düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Elazığ'ın sorunlarını ve çözüm önerilerini çok iyi bildiklerini, bu sorunları çözmek için halktan yetki istediklerini ifade etti.

Elazığ halkından güç aldıkları takdirde Elazığ'ın geçmişteki kayıplarını da karşılayacak çalışmalara imza atacaklarını vurgulayan Erdem, "Elazığla alakalı çok ciddi çalışmalarımız var. Elazığ'ın hangi taşında kaç şiddetinde rüzgâr esiyor bunları biliyoruz. 2023 Elazığ vizyonuyla ilgili bir çalışma yapmıştık. Bu bağlamda Elazığ'da tarım ve diğer sektörlerin geliştirilmesiyle ilgili çalışmaların neler olduğunu biliyoruz. Biz vatandaşlarımızdan sadece güç istiyoruz, yetki istiyoruz. Bu güçle beraber Elazığ'ın önümüzdeki dönemde MHP'nin iktidarının içerisinde Elazığ'ın geçmişteki kayıplarını da karşılayacak şekilde bu çalışmaları yürütmek istiyoruz. Yani sorunları biliyoruz, çözebiliriz. Nasıl çalışacağımızı da insanlarımız çok iyi biliyor. Onun için bize gücü verin Elazığ'ın geçmişteki kayıplarını da karşılayalım istiyoruz." dedi.

HÜKÜMETE ELEŞTİRİ
Konuşmasında Ak Parti Hükümetini de eleştiren Erdem, "İktidar partisinin geçtiğimiz 9 yıl içerisinde Elazığ'da hangi projeleri gerçekleştirdiğini sorduğunuzda karşınıza 3-4 tane projeden bahsedecekler. Ben de bu çalışmaların mahiyetini bazı açıklamalarımda ifade etmiştim. Bir havaalanı projesinden, bölünmüş yollardan, bir de doğalgazdan bahsedecekler. Onun dışında dünya çapında tarihiyle, geçmişiyle çok büyük bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yapmış olduğu birkaç tane derslikle veyahut da köylere getirmiş olduğu çeşme veya içme sularıyla övünmesinin doğru olmadığını sizler de takdir ediyorsunuz." diye konuştu.

Erdem, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"HAVAALANINA SADECE 3,500 METRE PİST YAPTILAR"
"Havaalanıyla ilgili olarak yapmış oldukları çalışmalara bakınca; 1940 yılında 6. havaalanı olarak Elazığ'a havaalanı yapıldığını biliyoruz. Yani Türkiye tarihi boyunca, Osmanlı hatta Selçuklu tarihi boyunca Elazığ önemli bir merkez olarak düşünülmüş ve bölgede cazibe merkezi olarak planlanmış, bir metropol şehir olarak da düşünülmüş. Buna uygun olarak da 1970'li yıllarda Elazığ'a çok ciddi yatırımlar yapılmış, barajlar yapılmış, bütün bölge teşkilatları Elazığ'da oluşturulmuş. Elazığ tarihi ve kültürü itibariyle övündüğü şeyler, işte bu tarihi misyon olarak kendisine yüklenmiş olan özelliklerden kaynaklanmakta. Havaalanıyla ilgili konuya dönecek olursak; havaalanında yapılmış olan sadece 3,500 metre bir pist. Yani bir yol. Bu iktidarın zaten övündüğü, yaptığı tek şey yol. Yoldan başka bir şey yapmadılar. Yol da bir ülkede yapılan en ucuz altyapı yatırımlarından biri. Havaalanında bir pist yapıldı. Başbakan Elazığ'a geldiği zaman 2006 yılında, havaalanını hava limanı yapacağını taahhüt edilmişti. Hatırlarsınız 2007 yılının Eylül ayından önce tamamen biteceğini söylemişti. Buna rağmen 2011 yılında olmamıza rağmen terminal binaları yapılmadı. Terminal binalarının yapılacak olan binaların büyüklük itibariyle de Elazığ'ın havaalanı yolcu kapasitesinin dörtte biri büyüklüğünde olan Batman, Sivas, Erzincan gibi havaalanlarına yapılan terminallerin dörtte biri büyüklüğünde bir terminal yapılabilmesi durumu da Elazığ için gerçekten utanç verici bir şeydir. Bu milletin gözünden kaçırılmaktadır. Yine Elazığ havaalanıyla ilgili olarak burada kargo taşımacılığı yapılacaktı. Henüz kargo taşımacılığıyla ilgili düzenlemeler yapılmadı. Gümrük müdürlüğü bu bağlamda Elazığ'a getirilmesi gerekiyordu, çünkü hava limanı olduğu zaman uluslararası uçuşlar yapılması lazımdı bunlar yapılmadı. Yine Türkiye'nin çeşitli yerlerine uçak seferleri yapılabilmesi gerekiyordu, bunda da istenilen noktaya gelinemedi. Dolayısıyla Elazığ havaalanı, hava limanı olmadı. Yani çok çok övündükleri sadece 3,500 metre bir pistin yapılması. Her seçim döneminde havaalanı yaptık diye hava atıyorlar. Ama attıkları havanın anlamının ne olduğunu, doğru olup olmadığını sizler çok yakından takip ediyorsunuz."

"DOĞALGAZDA NETİCEYE BİRTÜRLÜ VARILAMADI"
"Diğer bir hizmet olarak Elazığ'da doğalgazdan bahsediliyor. Doğalgazda, 63. sırada sanıyorum Elazığ'a doğalgaz geldi. Bu bir devlet projesi, eğer ülkeye doğalgazla enerji sağlanacaksa bu devletin bir kararıdır. Ama Elazığ'a 63. sırada doğalgazın getirilmesi söz konusu olmuştur. Yine Elazığla aynı dönemde doğalgaz çalışmalarına başlanan Maraş ve Malatya illeri 2008 yılında projelerini tamamlamış hatta altyapı kaldırım ve yol çalışmalarını da tamamlamışlardır. Malumunuz olduğu üzere doğalgazda Elazığ kullanım itibariyle şuanda yüzde 50'lerdedir. Bunun anlamının ne olduğunu sizler çok iyi biliyorsunuz. Yani hizmetler Elazığ'a gelecek ama bu Kuzova sulamasında olduğu gibi 15-20 senede gelmesi, veyahut da doğalgazın 6-7 senedir Elazığın gündeminde tutulması ama bir türlü neticeye varılmaması. Bunda tabi başka söylentiler de var, bunları sizler biliyorsunuz. Yani tüpçülük yapıp bu işten geçimini yapan insanların da bu işi geciktirdiğinden bahsediliyor, bunun doğruluk derecesinin ne olup olmadığını sizler çok daha iyi biliyorsunuz."

"ELAZIĞ BELEDİYESİ'NDEKİ YOLSUZLUK İDDİALARI"
"Elazığ'da hizmet olarak gündeme getirilen başka bir husus da bölünmüş yollar. Bölünmüş yollar bu hükümet döneminde belki hani yiğidin hakkını verme noktasında, eğer bir şeyler yapıldıysa yollar konusunda kısmi bir başarı sağlanmış olabilir. Ama takdir edersiniz ki 10 yıllık bir dönemde bir ülkede herhangi bir hükümet olmasa da veyahut Elazığ'da belediye olmasa da bugünkü hizmetler bir şekilde yapılmış olurdu. Yani Elazığ belediyesini valiliğe bağlasanız oradaki bir vali yardımcısı Elazığ belediyesinin hizmetlerini yürütse o da yine temizlik işleriyle ilgili ihaleleri yapar fakat buradaki mevcut ihalenin beşte biri rakamına yapar. Yani Elazığ belediyesinin temizlik ihalesinin yaklaşık 4 milyon lira civarında bir maliyetinin olduğunu ama bunun 20 milyon liradan fazla hatta 25 milyon civarında bir rakama ihale edildiğini sizler de takip ediyorsunuz. Açıktan bir şirkete 20 milyon liradan fazla paranın aktarıldığına şahit olmuştuk. Zaten bunlarla alakalı yolsuzluk ve usulsüzlerin yargıda olduğunu da biliyoruz. Elazığ'a yapıldığı söylenen bölünmüş yollar MHP'nin iktidar ortağı olduğu dönemde sadece bir milletvekili ile temsil edildiği durumda bile ciddi rakamlarla Elazığ'a bölünmüş yol yapılmıştı. Hankendi den sonra 15 km, Sivrice yolu, yine Pertek yolu, Yurtbaşı civarındaki bölünmüş yollar o iktidar döneminde yapılmıştı. Bunlar devletin işleridir. Bunlar yapılacak. Hep söylüyorum güney çevre yolundan bahsediyorlar. Geçen bir iktidar milletvekili adayı veya milletvekili dünyada böyle bir çevre yolu yok diyor. Dünyayı görmedikleri için çevre yolunun anlamının da ne olduğunu bilmedikleri için bunu söylüyorlar. Yani 14.6 km lik bir yolun sadece satıh olarak yapılmış olması gerçekten tek başına yeterli bir şey değildir."

"SAĞLIKTA İLAVE HİZMET YAPILMADI"
"Yine bu hükümetin üzerinde durduğu ve en çok savunduğu sağlıktaki gelişmeler, sağlıkta Elazığ'da yapılan ilave bir hastane, ilave yatak, ilave bir teknoloji yoktur. Sadece sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılan idari işlemler vardır. İdari işlemler de şudur, hastaneler bütünleştirilmiştir. Bütün eczanelerden ilaç alınabilmesi idari bir işlemdir. Bunlarla hava atmaya, önemli şeyler yapıldığını söylemeye bence yüzleri olmaması lazım: Mevcut durum itibariyle sağlıkta çok ciddi sıkıntılar vardır. Bugün Sağlık sektöründe doktorların tamamı mevcut uygulamalardan rahatsızdır. Ayrıca fakir hastaların, emeklilerin de kronik hastalığı olan insanların da özel hastanelere 15 TL, diğer hastanelere 8 lira para vermesi ciddi rakamlar teşkil etmektedir. Bugün Üniversite hastanesinde gerek bölümler itibariyle, gerek kullanılan teknoloji itibariyle birtakım hastalıkların teşhisi tanısı yapılamamaktadır. Hastaların çoğu Malatya ve Diyarbakır'a gönderilmektedir. Eğitim ve araştırma hastanesi Devlet hastanesi iken eğitim ve araştırma hastanesi yapılmıştır, ancak açılan 4 tane klinik şefliğine atanmasına rağmen bunların hepsi idari kararlarla tekrar bu kadrolar alınmış klinik şefi olmayan bir araştırma hastanesi olarak ve alınan asistanların tamamı da açıkta kalmış vaziyette öyle bir tabloyla karşı karşıyayız. İlave bir yatak açılmamıştır. Yani Elazığ'ın 9 sene önceki yatak kapasitesiyle bugünkü aynıdır. Doğukent'e kurulacak olan bölge ihtisas hastanesinden bahsedilmektedir. Bu da hayata geçirilmemiştir. Bunlar sadece seçimlerde insanlarımızı kandırmaya yönelik vaadler olarak kalmıştır."
 
"DEMİRBAĞ TEDAVİ OLSUN"
Erdem, bir gazetecinin, "Yakın bir dönemde Zülfü Demirbağ'ın bir ilçe mitinginde Başbakanın belediye başkanı olduğu dönemde ve kendisinin de müdürlüğünü yaptığı dönemde bir vali yardımcısının belediyeyi teftiş ettiğini ve onun hala daha vali olamadığını ifade etmişti. Bu sizi ima etmiş olabilir mi?" şeklindeki sorusuna şöyle yanıt verdi: "Benimle alakalı bir boyutu yok. Yalnız Zülfü Beyle alakalı ben özellikle yani konuşmak da istemiyorum ama olayları kişileri ve zamanı herhalde birbirine çok karıştırıyor. Ben ağır şeyler söylemek istiyorum ama bir tedavi olmasında fayda görüyorum. Çünkü halisülasyon görüyor. Diyor ki Elazığ'a gelmek istediği dönemde İstanbul'da yanıma geldi diyor, valla ben ne İstanbul'a gittim, ne Zülfü beyi tanırım, hala daha tanımam, kaldı ki ben o seviyedeki insanlardan hayatta tavassut istememişimdir. İsteseydik şimdi çok daha değişik yerlerde olabilirdik: Yani herkesin boyutuna göre bir şeyler istemek lazım. Bu arkadaşı ben tanımıyorum, Samimi olarak, Allah için tanımıyorum. Ve ondan bir talepte bulunmamışım. Eğer öyle bir iddiası varsa namus ve şerefi üzerine yemin etsin, ben onun sözüne inanacağım."
Yorumlar (0)
14°
açık
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:12
İkindi 15:09
Akşam 17:36
Yatsı 18:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Çaykur Rizespor 6 8
6. Kasımpaşa 6 8
7. Antalyaspor 6 8
8. Malatyaspor 6 8
9. Göztepe 6 7
10. Erzurumspor 5 7
11. Başakşehir 6 7
12. Beşiktaş 5 7
13. Gaziantep FK 6 7
14. Sivasspor 5 7
15. Hatayspor 4 7
16. Konyaspor 5 6
17. Kayserispor 5 6
18. Trabzonspor 6 5
19. Denizlispor 6 5
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Akhisar Bld.Spor 7 9
12. Bursaspor 7 7
13. Menemen Belediyespor 7 6
14. Bandırmaspor 7 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Boluspor 7 3
18. Eskişehirspor 7 3
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leicester City 6 12
5. Leeds United 6 10
6. Southampton 6 10
7. Crystal Palace 6 10
8. Wolverhampton 6 10
9. Chelsea 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 5 8
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 6 5
17. West Bromwich 6 3
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 7 14
2. Real Madrid 6 13
3. Granada 6 13
4. Villarreal 7 12
5. Atletico Madrid 5 11
6. Cádiz 7 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Huesca 7 5
18. Celta de Vigo 6 5
19. Levante 5 3
20. Real Valladolid 7 3
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@