'Elazığ'da kalkınma atağı başlatacağız'

AK Parti Elazığ Milletvekili Adayı Zülfü Tolga Ağar, milletvekili seçilmesi halinde Elazığ’da hayata geçireceği projelerin ve çalışmaları kamuoyuna açıkladı.

SİYASET 08.06.2018, 16:31 08.06.2018, 16:31
2822
'Elazığ'da kalkınma atağı başlatacağız'

AK Parti Elazığ Milletvekili Adayı Zülfü Tolga Ağar, milletvekili seçilmesi halinde Elazığ’da hayata geçireceği projelerin ve çalışmaları kamuoyuna açıkladı.
Zülfü Tolga Ağar, işadamı kimliğini siyasi güçle birleştirdiği taktirde Elazığ’a önemli hizmetlerde bulunacağını vurguladı.
Elazığ’da kalkınma atağı başlatmak istediğini belirten Tolga Ağar, “Kendi işimizde nasıl başarılı olduysak aynı başarıyı Elazığ’a taşıyalım diyoruz. Ben aslanlar gibi ömrüm boyunca Elazığ sokaklarında yürüyebilmek istiyorum. Onun için hayalim var. Halkımız bizi desteklesinler.” dedi. 
Makamların, mevkilerin geçici olduğunun altını çizen Tolga Ağar, babası Mehmet Ağar’ın Türkiye’nin en büyük makamlarına nail olduğunu söyledi. Kendisinin de babası Mehmet Ağar’ın hizmetlerinin devamını getireceğini anlatan Ağar, “Benim geldiğim sektör belli. Yapacağım işler belli. İstihdam yaratmak için elimden geleni yapacağım. Bütün hemşehrilerimin hasret çekmemesi için bütün projelerimi ortaya koyacağım.” ifadelerini kullandı.
“YAPTIĞIMIZ İŞİ UZATMAYIZ”
AK Parti hükümetleri süresinde Türkiye’de yatırım altyapısını hazırladığını belirten Tolga Ağar; “Ben Elazığ’a geldiğimden beri kendi alanım içinde yer alan, yani yatırım projelerini takip ediyorum. Ben de bir işadamıyım. İşadamının tarzı şudur; Biz yaptığımız işi uzatamayız. Biz hemen kesin sonuca gitmek zorundayız: Bunun için ben aziz hemşehrilerimin oylarından önce rızalarına talibim. Yani bana rızanızı verin. İnsanlarımızın hayır duası benim için en önemli şey. Bana güvenin. Beni yollayın. Ben sizin için projeleri takip edeyim. Ama takip ettiğim projeler için de siyasi güç verin. Bizi Ankara’ya gümbür gümbür yollayın. Beşimiz birden bir ucundan tutalım, projeleri size geri getirelim. 16 senelik iktidarda altyapıların hepsi bir yerlere getirildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi de benim tarzıma çok uyan bir sistem. Bürokrasinin en aza indirildiği bir sistem. Burada güçlü bir siyasi varlık gösterebilirsek Allah’ın izni ile Ankara’ya gittiğimizde diğer arkadaşlarımızla beraber bu projeleri getiririz. Biz Elazığ’da kalkınma atağı başlatmak istiyoruz. Kendi işimizde nasıl başarılı olduysak aynı başarıyı Elazığ’a taşıyalım diyoruz. Ben aslanlar gibi ömrüm boyunca Elazığ sokaklarında yürüyebilmek istiyorum. Onun için hayalim var. Aşkım var. Halkımız bizi desteklesinler.” dedi. 

“VERİMLİ TOPRAKLARIMIZ VAR”
Elazığ’ın verimli topraklarının olduğunu söyleyen Ağar, “Elazığ’da bizim en önemli söylediğimiz şey istihdamdır. Bizim verimli topraklarımız var. Bununla ilgili sulama projelerinin tamamlanması gerek. 4.783 Hektar olan 1. Kısım Kuzova projesinde 2.200 hektarı zaten bitmiş durumda. Bu sulama veriliyor. Bunun işletmesi de yüklenici firma tarafından yapılıyor. Bunun geri kalan 2.576 Hektarı için de Kuzova’daki birinci etap için ihtiyaç olan para 11 Milyon TL’dir. Abartıldığı gibi ‘olmadı’ diye bir şey yok.  Burada 11 Milyon TL bir ödeneğe ihtiyaç vardır. Bunu sağlarız. Bu konuda herkesin günlü ferah olsun. Bu konu bitmiştir artık. Bu ödenek bizim tarafımızdan sağlanacaktır.” dedi.

“ELAZIĞ İÇİN ÇOK BÜYÜK
 BİR PARA DEĞİLDİR”

Uluova Sulama Projesi için kısım kısım ödenen miktarın kısa bir sürede temin edilmesi için çalışacaklarını aktaran Ağar, “Uluova’nın birinci kısım sulaması var. Buradaki alan 14 Bin 656 hektar. Bununla ilgili gerekli ihaleler yapılmış durumdadır. Malzeme, gerekli aksam ve borular için toplam 250 Milyon TL ek ödeneğe ihtiyaç vardır. Memlekete yatırım ödenekleri tabiki sizin yaptığınız plan çerçevesinde geliyor. Ama benim inancım Elazığ’ın 16 senelik hakkını Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde alacağını canı gönülden inanıyorum. Bununla ilgili çok çalışacağız. Bunun sinyallerini getiriyoruz. Görüşmelerimizi yapıyoruz. İşte dediğimiz 5 olayı budur. 250 Milyon Lira Türkiye için, Elazığ için çok büyük bir para değildir. Bütün paranın gelmesini beklemeyeceğiz. Etap etap ödenekleri hızlı bir şekilde temin edip yaptığımız kadarını açacağız. Allah’ın izni ile birinci etabı hallettikten sonra, ikinci kısma konsantre oluruz.” ifadelerini kullandı.

“LOJİSTİK MERKEZİ 
KURULMASINI İSTİYORUZ”

İstihdamın sağlanması için Elazığ’da lojistik merkezi kurulmasını istediklerini dile getiren Tolga Ağar, “Bu bir anda olabilecek bir şey değil. Ama en azından alternatif haline gelmesi gerek. Bunun için de yolların ve köprülerin biran önce tamamlanması gerek. Yukarıda Karadeniz limanı, aşağıda Mersin limanının bağlantı yollarının bitmesi gerek. Zaten Pülümür-Tunceli yolu, Tunceli-Pertek duble yolu başlanıldı. Biz de Pertek Köprüsü projesini hızlı bir şekilde takip edip, bitirdiğimiz anda yol 60 km kısalmış hale gelecek hem de buradaki ciddi bir potansiyeli ortaya çıkarmış oluyoruz. Buradan Tuncelili hemşehrilerimize de selam ve saygılarımızı iletelim. Onlar adına da projelerini takip ediyoruz. Pertek Köprüsü Lojistik merkez için önemli bir köprü. Bu sebepten dolayı takip edilmesi gereken önemli bir projedir.” dedi.

“GENÇLİK BİZİM GELECEĞİMİZ”
Gençlik merkezlerini önemsediğini anlatan Ağar şunları söyledi: “Ben geldiğim günden beri gençliğin önemine değiniyorum. Gençlik bizim geleceğimizdir. Siz insanların eline bir enstrüman verdiğiniz zaman, onları eğitime yönlendirdiğiniz zaman, spora yönlendirdiğiniz zaman bu insanlardan çok farklı potansiyeller elde edebilirsiniz. Bu açıdan gençlik merkezleri çok önemli. Bizden önceki siyasilerimize ve bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. Kovancılar’daki gençlik merkezi tamamlanmış durumda. Bunun haricinde Karakoçan ve Baskil gençlik merkezi projeleri planlama aşamasında. Palu Gençlik merkezi de programa alınmış durumda. Gençleri eğitebilmek, onları doğru yönlendirebilmek benim hayalimdir. Spor, sanat, musiki cemiyetleri, yazılıma yönelik kurslar, İngilizce kursları. Bunların hepsini ücretsiz olarak sunmak istiyoruz.  En çabuk yapacağımız iş budur. Gençliğe yönelik yatırımları Elazığ’a sağlayacağız. Bunları da gençlik merkezlerinin içine sokmak istiyoruz. Gençlerin tutunacak doğru projelere ihtiyacı var. Elazığ’ın potansiyeli çok yüksek. Bu potansiyeli biz kullanacağız. Genç arkadaşlarımızı ileriye dönük yetiştireceğiz ki onlar da bizim evlatlarımızı düşünsünler.”

“1 MİLYON TL’YE ÇEKMEYİ ÖNERECEĞİM”
Cazibe Merkezli İller Programında Elazığ için ön şart olan 5 Milyon TL yatırım limitini 1 Milyon TL’ye düşürmek için çaba göstereceğini kaydeden Tolga Ağar,  “Bütün programlar, yapılan çalışmaların hepsi bizlerin iyiliği için. Fakat işin realize olması gerek. Reel bir ekonomiye dayanması gerek. İnandırıcılık payının olması gerek. Cazibe Merkezi programları altında gerekli yatırımlar için gerekli alt limitler belirlendi. Bu gerçekçi olmalı. Biz Ankara’ya gittiğimizde bunu anlatacağız. Bizim derdimiz bu. Benim ve diğer arkadaşlarımızın iş hayatından gelmesinin avantajı bu. Bazı illerde 2 milyon TL alt limitle bir kısım iller 4 Milyon TL  ile gidiyor. Diğer illerle Elazığ 5 Milyon TL ile gidiyor. Bu limit fiiliyatta kolay bir şey değil. Bu noktada Elazığ için belirlenen limiti tekstil gibi sektörlerde sektörelbazda 1 Milyon TL’ye çekmeyi önereceğim. Bunun takipçisi olacağım. Benim de desteklerim olur, bizim de yönlendirmelerimiz olur. Bunun en önemli sıkıntısı 5 Milyon TL alt limiti 1 Milyon TL’ye çekmektir. Bunu 1 Milyon TL’ye çektiğimiz zaman özellikle Baskil gibi özel sektör alanlarında kendine has tarım veya tekstil alanlarında yaratılabilecek olaylar var. Bunları da tespit ettik.Bu tabi kolay bir süreç değil, bunun için uğraşacağız ama oturup limitin düşmesini de beklemeyeceğiz.Her ne kadar OSB dışında limit 5 milyon olsa da;  Organize Sanayi Bölgelerinde bu limit  daha düşük. Bizler de OSB lerin sayısını ve kapasitesini artırmak suretiyle yatırımcının önünü açarak istihdama katkıda bulunacağız.” açıklamasında bulundu.

HARPUT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
‘Elazığ’a hiçbir şey yapılmadı’ ifadelerini bir haksızlık olarak gördüğünü aktaran Ağar şöyle devam etti: “Bu proje çok önemli. 16 senelik iktidarın getirdiği nimetler bunlar. Elazığ’a hiçbir şey yapılmadı demek gerçekten diğer siyasi partiler tarafından yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum. Elazığ’da halihazırda çalışan bir organize sanayi bölgesi vardır. Bundan sonra talep üzerine birinci organize sanayi bölgesine bin dönümlük ek yer talebi olmuştur. Bu da sağlanacaktır. Bu az bir gelişme değildir.  İstihdam için faydalı olacaktır. Bu işin takipçisi olacağız. Hızlandırmak için elimizden geleni yapacağız. Kurulmakta olan ikinci organize sanayi bölgemiz var. 6. 100 dönümlük alandır bu. Şahinkaya’nın arkasında Körpe köyü civarındadır. Ben gittim, gezdim burayı. Doğru bir noktadır. Gerekli altyapı hizmetleri başlanmıştır. Hiçbir sıkıntı yoktur. Sırada bekleyen 50 tane yatırımcı var. Biz de yatırımcıları sıraya sokacağımıza eminim. Yatırımcılara gerekli desteği de vermeliyiz. Ben şahsen bir milletvekili olarak yatırımcıların emrindeyim. Çünkü yatırımcı demek bizim için istihdam sağlaması demektir. İstihdam demek Elazığ’daki gençlerimize iş sağlanması demektir. Biz bütün yatırımlarda gerekli desteği vereceğiz, yatırımcılarımızın önünü açacağız. Bizim yurt dışından getireceğimiz yatırımda da kullanılabilecek bir alandır.Baskil Plastik İhtisas OSB ve Kovancılar-Palu yolundaki Besi ihtisas OSB’nin de ödenek sorunu yaşatmadan bunların hızlı bir şekilde faaliyete geçirilmesi için bunların takipçisi olacağız.”

HARPUT’TA TARİHİ  ÇARŞI VE HARPUT EVLERİ
kapasiteye, vizyona sahip olduğunu kaydeden Ağar “İstihdam ve iş alanları çok önemli şeyler. Ama bunları kültürle bağdaştırmadan, sanatsal aktivitelere fayda vermeden, tarihi ortaya çıkarmadan bir kimliğin kimliği öne çıkmıyor. Türkiye’de Harput önemli bir gerçek. Binlerce yıllık tarihi var. Harput bizim gözbebeğimiz. Harput’la ilgili iyileştirmeler yapmamız gerek. Birçok şehrin birçok açıdan marka olmuş değerleri var. Bunlar birçok turist çekiyor.  Harput’u güzelleştirebilirsek katma değeri yüksek turistin gelebileceği bir yer haline getirebiliriz. Bizim de bu noktada farklı bir şeyler koymamız gerek. Elimizde böyle bir değer var. Bunu kullanmalıyız. Şimdi Mardin’deki evler ayakta kalmış, bizim Harput’taki kerpiç evler yıkılmış. Ayakta kalsaydı, bu evleri koruyabilseydik çok güzel bir hal alacaktı. Biz bunu Harput’ta yeniden yapabiliriz. Bu çalışmalar zaten yapılıyor. Biz sadece bu konuda destek olacağız. Maddi destek vereceğiz. Şahsen ben kendim bir Kültür Evi inşa edeceğim.  Bu konuda örnek olalım. Diğer devam eden çalışmalarda da değerli işadamlarının Elazığ’a birer miras bırakmaları için pas edelim. Ama bunu yapmak için önce bir tanesini kendiniz yapmamız gerek. Örnek teşkil etmeniz gerek. Önemli işler yapılacak Harput’ta. Bunun yanısıra Harput’ta tarihi çarşı projesi var. Bunları biz faaliyete geçirebiliriz. Bu önemli bir değer olabilir. Memleketimizde kalıcı bir eser olmasını istiyoruz. Ayrıca Harput’taki kent müzesinin geliştirilmesine inanıyorum. Birtakım şeyler var. Biz bunları geliştirmek zorundayız. Bunları yapmazsak buradan bir şey alamazsınız. Biz bunları yapabilecek kapasiteye, vizyona sahip insanlarız.” ifadelerini kullandı.

“HEDEFSİZ BİR HAYAT GERÇEK DEĞİLDİR”
Zülfü Tolga Ağar, 24 Haziran ile birlikte başlayacak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birçok yatırımın önünü açacağını söyledi. Ağar Elazığ için en büyük hayalinin işsizliğin önüne geçmek olduğunu belirterek şunları söyledi:  “Bir insan bir işi yaparken hayali ve hedefi olmalı. Ben her zaman söylüyorum. Benim hedeflerim var. Hedefsiz bir hayat gerçek değildir. Benim Elazığ için hedefim istihdam, gençlik, turizm… Bunlara doğru hedeflerim var. Benim burada on binlerce amcam, teyzem, halam var. Ben de birçok insanın evladıyım, kardeşiyim. Ben de bu toprakların çocuğuyum. Dışarıda yaşadık ama nihayetinde kendi memleketine, kendi toprağına dönüyorsunuz. Tolga Ağar’ın Elazığ için en büyük hayali şudur; Hiç kimsenin iş kaygısından dolayı, köyünden, kasabasından, ilçesinden kopup Elazığ’a gelmemesi. Veya Elazığ’dan kopup başka şehirlere gitmemesi. Ana, baba, evlat hasreti çekmemesi. Bu yüzden söylüyorum; Cumhurbaşkanlığı hükümet Sistemi önemli bir sistemdi. Bu sistem bizlerin birçok yatırımda birçok istihdam konusunda önünü açacak. O zaman da benim hayallerim gerçekleşmiş olacak. Siyaset budur benim gözümde. Başarı budur benim gözümde. Makamlar, mevkiler gelip geçicidir. Benim babam da Türkiye’nin en büyük makamlarına nail oldu. Çok güzel hakkını vererek yaptı, yaşattı. Geriye o kadar güzel, hoş bir sada bıraktı ki şimdi sokakta aslan gibi yürüyor. Çünkü hayata karşı, hemşehrilerine, eşine, dostuna karşı bütün görevlerini yerine getirmiş, güzel bir gurur tablosu içinde hayatını devam ettirmektedir. Benim de hayalim budur. Benim geldiğim sektör belli. Yapacağım işler belli. İstihdam yaratmak için elimden geleni yapacağım. Bütün hemşehrilerimin hasret çekmemesi için bütün projelerimi ortaya koyacağım.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@