ERDOĞAN  SAMİMİ DEĞİL 

Tamer ÖREN -  CHP Elazığ Milletvekili Gürsel EROL,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın idam cezası hakkında yaptığı açıklamaları samimi bulmadığını söyledi.

ERDOĞAN  SAMİMİ DEĞİL 

İstanbul’un Küçük Çekmece ilçesinde  5 yaşında bir kız çocuğunun yabancı uyruklu bir kişi tarafından cinsel istismara maruz kalması nedeniyle idam cezasının ülkemizde  yeniden yürürlüğe girmesi için yüzbinlerce kişi sosyal medya platformlarında imza kampanyası başlattı. Elazığ CHP Milletvekili Gürsel EROL’da resmi sosyal medya hesabından bu tür suçları işleyenlerin en ağır bir şekilde cezalandırılmasını istedi. EROL yaptığı paylaşımda “ Küçükçekmece'de yaşanan istismar olayı hepimizi derinden üzmüştür. Bu olayın failinin yakalanmış olması olumlu bir gelişmedir. Ancak bu tip suçlarla ilgili parlamentoda tüm siyasi partiler bir araya gelip TCK’de caydırıcı düzenlemeler yapmamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Milletvekili EROL, En ağır ceza  ifadesiyle akıllarda kalan  ‘ Gürsel EROL, idam cezasının yeniden yürürlüğe girmesini mi  istiyor ?’ sorusuna da   gazetemiz aracılığıyla  açıklık getirdi.

EROL “Paylaşımımı idam olarak değil de  daha ağır ceza olarak değerlendirilebilir. Ülke olarak Avrupa Birliği ile yapılan sözleşmelerde idam cezası uluslararası bir metne bağlanmış.  İdam cezası şuan Türkiye’nin inisiyatifinde değil zaten. Avrupa İnsan Hakları  Mahkemeleriyle imzalanan antlaşmalar gereği Türkiye’de idam cezası uygulanamıyor. İç hukukumuzdan kaynaklanan bir şey de  değil. Sonuç itibariyle bu tür cezaların çok daha ağırlaştırılmış ve caydırıcı olması lazım. Bunlar bir insanlık suçu ve vahşet. Bir cinayetten daha ağır. Bunlar insani duygularını, vicdanlarını  yitirmiş insan olmayan kişilikteki varlıkların bana göre davranış şekli” diye konuştu.

İdam cezası için benim değil, partimin alacağı karar önemli

İdam cezası ile ilgili TBMM’ye gelecek bir önergeye imza atıp atmayacağı sorusunu  yanıtlayan EROL “ Bu konu bizim bireysel olarak bizim destek vermemizle alakalı değil. Bu tür kararlarda partinin grubu karar alır, oylamaya  sunulur. Partilerinin grup kararları bağlayıcıdır. İdam Avrupa Birliği uyum yasalarına aykırı bir cezadır. Ama; sonuç itibariyle bu tür insanlara verilebilecek en ağır cezaların verilmesi, teşhir edilmesi toplumdan dışlanması gerekiyor. Bu çok önemli bir konu olduğu için benim kendi düşüncem önemli değil parti politikaları önemlidir.  Bu konuyla ilgili bizde bir komisyon kurulu ve bu komisyon çalışmalarını da yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ‘idam yasası önüme gelirse imzalarım’ sözünün hatırlatılması üzerine EROL “ Sayın cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanı, partisi onu meclise getirmeden zaten kendi önüne bir şey gelmeyecek. Onun samimiyetindeki kararlılığı göstermesi için önce kendi partisinin bu kanun teklifini vermesi lazım.  Benim önüme gelirse diye bir şey yok ki! Sen AKP’nin aynı zamanda genel başkanısın. Meclis grubu bunu meclise verir,  kanunlaştırır, onay için sana gelir. Dolayısıyla sayın cumhurbaşkanı bu konuda samimi değil” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 3 hafta Önce

Sayın vekil sana sorulan soru; idam konusunun meclis gündemine gelmesi durumunda fikrinizin ne olacağı. Soruyu savuşturmaya çalışmadan bu konudaki kararınızın evet veya hayır mı olacağı şeklindeki cevabınız olması gerekirken konuyu evirip çevirmeyin. Tabii ki partinin grup kararı olabilir o başka bir konu. Millet hala merak ediyor seçildiğiniz günün akşamı chp genel merkezinin önünde eylem yapacağım demiştiniz.Bu eylemi ne zaman yapacaksınız, konusu neydi veya vazgeçtiyseniz sizi bu kararınızdan kim vazgeçirdi. Yukarıdaki habere göre size sorulan bir soruya samimiyet üzerinden cevap vermeye çalışmışsınız da aklıma geldi

SIRADAKİ HABER