'Hizmet için sabırsızlanıyoruz'

AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Mücahit Yanılmaz’ın Elazığ'ı 2023'e hazırlayacak "Marka Şehir Elazığ İçin Çözüm Planları toplantısının üçüncü sunumu Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

SİYASET 22.03.2014, 19:41 22.03.2014, 19:41
4682
'Hizmet için sabırsızlanıyoruz'

 AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Mücahit Yanılmaz’ın Elazığ'ı 2023'e hazırlayacak "Marka Şehir Elazığ İçin Çözüm Planları” toplantısının üçüncü sunumu Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Oldukça yoğun bir katılımın olduğu Çözüm Planı toplantısına AK Parti İl Başkanı Ejder Açıkkapı, Milletvekilleri; Zülfü Demirbağ, Av. Şuay Alpay, AK Parti Eski İl Başkanı Mahir Sönmez, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, yazılı, görsel medya mensupları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Elazığ'ın beş yıllık çözüm planını sunum eşliğinde açıklayan AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Mücahit Yanılmaz, 7 başlık halinde Çözüm Planlarını basın mensupları ve Elazığ kamuoyuyla paylaştı.

AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Mücahit Yanılmaz, Marka Şehir Elazığ için Çözüm Planlarının 3. sunumunda şunları ifade etti: “Bugün iki konu başlığı altında 7 Çözüm Planını paylaşacağım. Konu başlıklarımız, BİRİNCİ BÖLÜM Kültür-Sanat, Spor, Turizm. Bu başlık altında,

1 - Kültür-Sanat Çözüm Planlarımız,

Harput Kültür Fuarı, Manevi Büyükler Haftası, Kürsübaşı Mekânı, Sanat Sokağı,

2 – Spor Çözüm Planlarımız,

Elazığ Belediyesi Spor Koordinasyon Merkezi, Harput Vadi Park Spor Köyü, Mahalle ve Semt Sahaları, Elazığ Belediyesi Spor Kulübü, Su Sporları Organizasyonu

3 – Turizm Çözüm Planlarımız,

Kale Restorasyonu, Çınar Ağacı, Hazarbaba Turizm Merkezi Desteklenmesi, İnanç Turizmi Haritası”

Diğer başlıkta ise Sosyal ve Eğitim Çözüm Planlarını şöyle açıkladı.

4 – EBSEM (Elazığ Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezi)

5 – Benim Belediyem

6 – Organik Elazığ

7 – Genç Elazığ

Maddi kalkınma planı çerçevesinde yapılacak hizmetlerin, ortaya çıkarılacak eserlerin, amacına uygun kullanımı ve kıymetinin bilinmesi ancak ahlaki değerlerinin bilincinde olan toplum ile mümkündür. Bu çerçevede hazırladığımız manevi kalkınma planında Aziz şehrimizin öz değerlerini ön plana çıkarmak, ecdadımızın örnek ahlakı ve yaşantısını tekrar göz önüne çıkarmak olacaktır.

Elazığ kültürü demek sadece sekiz köşe şapka takarak halay çekmek, çiftetelli oynamak demek değildir. Bunlarla birlikte Elazığ kültürü demek, Sara Hatun Camiindeki Zekât Penceresi demek, babacanlık demek, alçak gönüllülük demek, ahlaki ve İslami değerlerini ön planda tutan gençlik demektir. Elazığ kültürü demek, düşenin elinden tutmak, yapılanı takdir etmek, güzellikleri kendisi yapmış gibi sevinmek, kendisi için değil etrafındakiler için güzellikleri istemek demektir.

1 - KÜLTÜR SANAT ÇÖZÜM PLANLARIMIZ

1  - 1 – HARPUT KÜLTÜR FUARI:

İşte bu kültürü, gerçek Elazığ kültürünü tekrar ön plana çıkarmak için en önemli çözüm planımız HARPUT KÜLTÜR FUARI olacaktır.

Harput Kültür Fuarı, yıl içerisinde belirlenecek 10 günlük takvim içerisinde organize edilecektir. Fuar yerelden ziyade bölgesel katılımı ile farklı boyuta taşınacaktır. Harput Kültür Fuarı markalaştırılarak bünyesinde yıl içerisinde çeşitli etkinlikler düzenleyecek ayrıca süreli yayınları da olacaktır. Yine yıl içerisinde belirli zaman dilimlerinde önemli gün ve haftalar, Harput Kültür Fuarı çatısı altında etkinliklerle kutlanacaktır.

Bu kapsamda,

1 – 2 MANEVİ BÜYÜKLER HAFTASI,

Yeni bir organizasyon olarak ilimizde ‘Manevi Büyükler Haftası’  düzenleyeceğiz.

Elazığ ili tarihinde yaşamış olan önemli şahsiyetler, Elazığ ilinin manevi iklimine önemli katkılarda bulunmuş ve ilimizde güzel ahlakı, kardeşliği, paylaşmayı, yardımseverliği aşılamış büyükleri bu haftalarda anacağız. Son zamanlarda yetişen gençler ve çocuklarımız bu şahsiyetleri maalesef unutmaya başlamış ve birçoğu da tanımamaktadır. Bu organizasyon ile eğitimin, ilmin, tasavvufun beşiği olan ilimizde bulunan önemli zatları, gençlerimize ve çocuklarımıza tanıtıp, onların güzel ahlakını anlatıp hayatlarında uygulamalarını sağlamış olacağız.

Bu günler düzenlenirken her hafta, bir manevi büyüğümüzün haftası olacak şekilde organize edilecek ve o hafta boyunca televizyonlarda, billboardlarda,  radyolarda, el ilanları ve tanıtım filmleri ile verilecek konferanslar ile anlatılacak, ilimizde yaşayan insanların bu bilgilerden istifade edilmesi sağlanacaktır. İlimizde bulunan bu zatların büyük çoğunluğunun kabri, Harput’ta bulunmaktadır.

Yapılacak etkinlikler ile Harput’un önemi daha da fazla artacak ve inanç turizmi açısından da fayda sağlayacaktır.

1 – 3 HARPUT KÜRSÜBAŞI MEKANI

Harput’a kazandıracağımız Harput Vadi Park içerisinde, yine Harput Kültür Fuarı çatısı altında, Harput Kürsübaşı Mekanı’ yapılacaktır.

Eski Harput evlerinde kış mevsiminde kullanılan adeta soba görevi yapan özel olarak düzenlenmiş kürsü etrafında öğrenmek, eğlenmek ve en önemlisi edebi sohbetlerin yapıldığı Kürsübaşı geleneğimizi, kuracağımız yeni Kürsübaşı mekânı ile yaşatmaya devam edeceğiz.

Harput Vadisi içerisinde oluşturulacak Kürsübaşı ile bu faaliyet Harput da yürütülecek ve mekân Harput kültürüne uygun olarak dizayn edilecektir. Çalışanlar yöresel kıyafetlerle hizmet verecek o kültürel havayı yaşatmaya vesile olacaktır.

 

1 – 4 SANAT SOKAĞI,

Harput Kültür Fuarı çatısı altında uygulanacak, sanatsal çalışmalara destek ve özel ziyaret edilmesi gereken yerler arasına girecek düzenlememiz ise ‘Sanat Sokağı’ olacaktır.

Elazığ’ımıza gelen misafirlerin mutlaka görmesi gerekliliğini hissettirecek tarzda, 3 boyutlu resimlerin zemine işlendiği bir sanat sokağını hazırlayacağız. Bu sokak ayrıca Harput kültürünü yansıtacak şekilde dizayn edilecek ve turistik ziyaret merkezi haline gelecektir.

2 – SPOR ÇÖZÜM PLANLARIMIZ,

2 – 1 ELAZIĞ BELEDİYESİ SPOR KOORDİNASYON MERKEZİ

Sporun içinden gelen, sorunlarına ve çözümlerine vakıf olan, bu alanda ziyadesiyle emeği olan bir sporcu olarak, elbette ilimizde spor alanında da geniş yelpazede hizmetlerimiz olacaktır.

Bu hizmetlerimizin çatı kuruluşu ise ‘Elazığ Belediyesi Spor Koordinasyon Merkezi’ olacaktır.

Bu merkez ile ilimizdeki bütün spor alanındaki faaliyetlere destek vereceğiz. Şehrimize,  spor köyü kazandıracağız. Bu kompleks, Harput Vadi Park içinde olacak.

2 – 2 HARPUT VADİ PARK SPOR KOMPLEKSİ

Harput vadisi spor kompleksi (spor köyü)

Harput eteklerinde kurulacak olan Harput vadi park çözüm planı kapsamı içerisinde bulunan alanda, halı saha, koşu ve yürüyüş parkuru, tenis kortu, streetball, voleybol, çocuk oyun alanları kurulacaktır. 

Harput vadi park içerisinde oluşturulacak olan spor köyü de, bu kapsamda organize edilecek, ilimiz sporseverlerinin ve sporcularının hizmetinde olacaktır.

2 – 3 MAHALLE VE SEMT SAHALARI

Spor tesislerinin varlığı spor yapmayı teşvik eden en büyük etkendir. Halkımızın hizmetine sunulacak olan semt sahaları ile vatandaşlarımız spor tesislerine zaman kaybetmeden ulaşacaktır.

Bu amaçla mahalle aralarında bulunan boş arsalar mini futbol alanları, basketbol ve voleybol sahaları gençlerimizin hizmetine sunulacaktır.

2 – 4 ELAZIĞ BELEDİYESİ SPOR OKULU

    Elazığ Belediyesinde birçok branşta spor kulüpleri oluşturulacaktır. Bu kulüplerde malzemecisinde hocasına, sporcusuna varana kadar her birimdeki elemanı Elazığlı olacaktır. Bu sayede Elazığlı sporseverlerin önleri açılacak ve kendilerini gösterebilecekleri ortamlar oluşmuş olacaktır. Aynı zamanda Elazığ spora da Elazığlı oyuncular da yetiştirmiş olacak.

 

 

    2 – 5 SU SPORLARI ORGANİZASYONU

Dört bir tarafı su sporlarına müsait bir kent olarak Elazığ’a su sporları organizasyonlarını getirmek için altyapı çalışmaları yapılacaktır. Bu alanda federasyonlar ile ortak hareket ederek, faaliyetlerin ilimizde yapılmasını sağlayacağız.

                  3 – TURİZM ÇÖZÜM PLANLARIMIZ

Bizler bütün çalışmalarımızı ve Çözüm Planlarımızı birbirine entegre olarak geliştirmekteyiz. Siz istediğiniz kadar güzellikleri ortaya çıkarın, istediğiniz kadar güzel eserlere imza atın, tanıtımını yapmazsanız gerçek manada toplumun istifade etmesini sağlayamazsınız.

3 – 1 HAPRUT KALESİ RESTORASYONU,

Harput Kültür Festivali kapsamında yapılacak organizasyonlar, kentsel dönüşüm uygulamaları yanında elbetteHarput Kalesi (süt) Restorasyonu’ yapılarak turistik ziyarete uyguna hale getirilmesi sağlanacaktır. Harput Kalesi, Geçmişine layık şekilde restorasyonu yapılacak ve eski ihtişamına kavuşacaktır.

3 – 2 ÇINAR AĞACI

Tarihten bizlere miras olarak kalan Sugözü Mahallemizdeki ‘Çınar Ağacını’ koruma altına alarak çevresini düzenleyeceğiz. Burayı sürekli ziyaret edilmesi gereken yer olarak tanıtıp layık olduğu değeri ve ilgiyi görmesini sağlayacağız.

3 – 3 HAZARBABA TURİZM MERKEZİ DESTEKLENMESİ

Kış turizmi kapsamında yeterli kullanımı sağlamak amacı ile Hazarbaba kayak merkezinde gerekli düzenlemeler yapılarak sadece kış turizmi değil, yaz ve bahar aylarında tracking (doğa yürüyüşleri) için uygun parkurlar oluşturulacaktır. Ayrıca bu bölgede kamp alanları da oluşturulacaktır.

3 – 4 İNANÇ TURİZMİ HARİTASI

Bütün bu çalışmalarla eş zamanlı olarak Harput’un İnanç Turizmi Haritasına’ dâhil edilmesini sağlayacağız. Zira aziz şehrimizde örnek yaşantıları ile, hayatımıza ışık tutacak manevi büyüklerimiz, Haydar Baba, Fatih Ahmet Baba, Tayyar Baba, Anguzu Baba, Arap Baba, Mansur Baba, Hacı Hulusi Efendi, İmam Efendi ve Halit Hocayı gelecek nesillere tanıtacağız.

İlimize gelen misafirlerimizin bu kültür ile tanışmasını ve gittikleri yerlerde ilimizin,  kültürümüzün tanıtımlarını yapmalarını sağlamış olacağız. 

 Bütün bu eserleri yapacağız elbette. Ancak vazgeçilmez değerlerimizden biri eğitimdir. Eğitimden vazgeçmemiz düşünülemez. Bu açıdan eğitim konusunda da planlarımız en az diğer planlarımız kadar kapsamlı olacaktır.

                 İKİNCİ BÖLÜM  – SOSYAL VE EĞİTİM ÇÖZÜM PLANLARIMIZ

       4 – EBSEM (Elazığ Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezi)

EBSEM ile eğitim ve uygulamayı bütünleyerek vatandaşlarımıza yeni bilgi ve beceriler kazandıracak, eğitim programları ve sosyal etkinlikler düzenleyerek ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin gelişmesini sağlayacağız.

Yine EBSEM sayesinde ulusal ve uluslararası alanlarda eğitim programlarını planlayacak, kurs, seminer, sempozyum, konferans ve teknoloji sergilemeleri düzenleyecek ve bunların koordinasyonunu sağlayacağız. 

EBSEM 10 alt birimden oluşacaktır.

 

1. ANNE ÜNİVERSİTESİ

2. PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BİRİMİ

3. EĞİTİM EVLERİ

4. DEĞERLER EĞİTİMİ BİRİMİ

5. UZAKTAN EĞİTİM BİRİMİ

6. BİLGİSAYAR MAHALLEMDE

7. EVLİLİK OKULU

8. HAVACILIK EĞİTİM MERKEZİ

9. MODEL UÇAK UĞRAŞ EVİ

10. DEPREM SİMÜLATÖRÜ VE EĞİTİM MERKEZİ ‘dir.

 

1. ANNE ÜNİVERSİTESİ

İlki 2013 yılında Gazi Üniversitesi ve Ankara BB işbirliği ile kurulan Anne Üniversitesi başarılı faaliyetleri ile Türkiye’ye örnek olmuştur. Bizde Elazığ’da Fırat Üniversitesiyle gerekli protokolü yaparak Anne Üniversitesini Elazığ' a kuracağız.

Annelerin bilgilerini zamanın şartlarına göre güncelleyerek gelişimlerini sağlamak, çocuklarını ahlaklı, bilgili ve becerikli yetiştirmek tüm annelerin sorumluluğu ve hakkıdır.

Annelerin sadece bir çocuk yetiştirmedikleri, bir milletin geleceğini güvence altına alan bir öğretmen modelinde olması gerekliliğine inanmaktayız.

Annelerimizin, akademik personelden güncel eğitimler alarak kurs sonunda daha bilgili ve bilinçli olmalarını sağlayacağız.

Anne Üniversitesi uygulama programı sonunda annelere sertifika vereceğiz.

2. PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BİRİMİ

Belediye bünyesinde Psikolojik Danışman ve Rehberlik birimi kurulacaktır. Bu birim ile birlikte yaşlı, genç, çocuk, evli, bekâr tüm vatandaşlarımıza psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti verilecektir.

Bunlar;

Evlilik ve Aile Danışmanlığı, Yaşlı nüfusa yönelik PDR, Yaşam Boyu Kariyer Danışmanlığı, Akademik Danışmanlık, Gençler arasındaki sorun alanlarına yönelik danışmanlık,Özel eğitim alanında PDR, Mesleki Rehberlik, Kişisel gelişime yönelik danışmanlık gibi konularda rehberlik hizmetlerini vereceğiz.

3. EĞİTİM EVLERİ

Kurulacak eğitim evlerinde istihdam edilecek ilgili personel eşliğinde, Etüt faaliyetleri, Sosyal aktiviteler, Dini dersler verilecektir.

4. DEĞERLER EĞİTİMİ BİRİMİ

Evrensel ve yerel değerlere sahip bireyler yetiştirmek bu birimin asıl amacıdır. Bu amaç doğrultusunda değerler eğitimi birimimiz çocukların ve gençlerin sevgi, saygı, ahlak, yardımseverlik, hoşgörü, iyi niyet, mutluluk, dostluk vb. değerleri kazanmasına yönelik öğretim programları ve materyalleri hazırlayarak toplumun yeniden inşasında önemli bir rol üstlenecektir.

5. UZAKTAN EĞİTİM BİRİMİ

Çağın ihtiyacı ve şartlarına uygun olarak eğitim faaliyetlerinin uzaktan eğitim yoluyla düzenleyeceğiz.

Bu sayede ihtiyaca dayalı,  ulusal ve uluslararası belge, sertifika, program, ders vb. faaliyetleri daha hızlı ve ekonomik şekilde yürüteceğiz.

Bu eğitimler internet ortamında kişilerin kendi bulundukları yerden alacakları eğitim dersleri şeklinde olacaktır. İlgili eğitim saatleri ve linkleri ilan edilerek katılımlar sağlanacak hatta eğitim sırasında online olarak sorular sorulabilecektir.

6. BİLGİSAYAR MAHALLEMDE

Bilgisayar laboratuarına dönüştürülen araçlar mahalle mahalle gezerek, alanında uzman kişiler tarafından 16 yaş üstü kadınlara, gençlere ücretsiz bilgisayar eğitimi verecektir. Bu amaçla alanında uzman bilgisayar öğreticisi bayanlar istihdam edilecektir.

Ev hanımlarının, teknolojiden faydalanmalarını sağlayacağız. Ayrıca belediyemize ait tüm parklarda ücretsiz internet kullanımını sağlayacak çalışmalar yapılacaktır.

 

7.EVLİLİK OKULU

Belediyemize evlilik için müracaat eden gençlerimize akademik personel tarafından gerekli eğitimler verilerek kurulacak yuvanın sağlıklı ve sağlam temellere oturmasını sağlayacağız. Bu konuda belediyemize müracaat eden gençlerimizin ihtiyaçlarını karşılayarak hayata güvenle bakmalarına katkı sağlayacağız.

8. HAVACILIK EĞİTİM MERKEZİ

İlimizde Elazığ Belediyesi ve THK Elazığ Şubesi işbirliği ile Havacılık Eğitim Merkezini kuracağız. Belirli yaş gruplarına yönelik eğitim programları ile sportif havacılık konusunda eğitim ve programlar uygulayarak, hem gençlerimizin kötü alışkanlıklardan kurtulmalarını hem de havacılık alanında istihdama yön vermeyi hedeflemekteyiz.

İlimizde THK Genel Müdürlüğü tarafından uygunluk fizibilitesi yapılmış, onay almış alanlarda Yamaç paraşütü eğitimi verilecek ve turizm alanında farklı bir kitlenin ilimize ilgi duymasını sağlayacağız. Yamaç paraşütü eğitim merkezi Erzincan’dan sonra bölgemizde ikinci eğitim merkezi olarak faaliyet gösterecektir.

9. MODEL UÇAK HOBİ EVİ

Havacılık Eğitim Merkezi ile birlikte Model Uçak Hobi Evini kuracağız. Bu merkezde R/C model uçak pisti yaparak, bu modeldeki uçak eğitimini vereceğiz. Yapılacak pist sayesinde bölgesel ve ulusal yarışlar düzenleyerek havacılık hobisi olan insanların dikkatini ilimize çekmiş olacağız.

10. DEPREM SİMÜLATÖRÜ VE EĞİTİM MERKEZİ

İlimizin birinci derecede deprem kuşağında olduğunu bilerek olası afetlere karşı hazırlıklı olmak için gerekli eğitimler bu birim sayesinde verilecektir.

Hazırlanacak simülatörde, ilgili kurum müdürlükleri ile işbirliği içerisinde, öğrencilere simülatörde deprem anında yapılması gerekenler öğretilerek, afetlere karşı hazırlıklı olmalarını sağlayacağız.

 

5 – BENİM BELEDİYEM

Aziz şehrimin insanlarının, duygusal olarak en zayıf, desteğe ihtiyacı olduğu anlarda, her konuda yanlarında Elazığ Belediyesinin gücünü hissetmesini sağlayacağız. Bunun için sosyal çözümlerimizle halkımıza güven ve huzuru tesis edeceğiz.

Çözüm planımız ‘BENİM BELEDİYEM’ merkezi olacaktır.

Benim Belediyem Merkezi, aziz hemşehrilerime kimse yoksa belediyem var güvenini sağlayacak hizmetler yapacaktır. Bunlar,

5–1 ŞEFKAT EVLERİ

İlimizin bölgede sağlık üssü olacağını şimdiden görmekteyiz. Hastanelerimizdeki hastaların yakınları için kurulacak bu evlerde, misafirlerimizin uygun ortamlarda konaklamalarını sağlayacağız.

5–2 YAŞLI HİZMET MERKEZİ

Bu merkezimizde kayıt sistemine dahil olan yaşlı büyüklerimiz takip altına alınacak. Belirli zaman aralıklarında yaşlılarımızın evleri kontrol edilerek ihtiyaçları karşılanacak, elektrik tamirinden, ütü, çamaşır, yemek ihtiyacından tutunda, sağlık kontrollerine kadar bütün hizmetlerini, merkez bünyesindeki eğitimli personel ile karşılayacağız.

5–3 REHABİLİTASYON MERKEZİ (Madde Bağımlısı ve Sokakta Yaşayan Çocuklar için Rehabilitasyon Merkezi)

Bu merkezimizde koruma ve rehabilitasyona ihtiyacı olan gençlerimizi koruma altına alacağız. Topluma kazandırmak için bu gençlerimize, spor, el becerisi kursları vb. imkânlar sağlayacağız.

5 – 4 SOSYAL KART

Belirlenen ihtiyaç sahiplerini rencide etmemek için düşünülmüş bir sistem olarak manyetik kart uygulaması yapacağız. Bu kartlara gıda, temizlik ve kırtasiye alışverişlerini yapabilmeleri için kredi yüklenecek ve kart sahibinin dilediği yerden alışverişini yapabilmesini sağlayacağız.

       5 – 5 CENAZE HİZMETLERİ

Vatandaşların cenaze hizmetlerinden ücretsiz yararlanmalarını sağlayacak ‘Alo Cenaze Hattı’ uygulamasıyla bir telefonla bütün işlemler gerçekleştirilecek.

Vatandaşımız cenaze bildirimini yaptığı andan itibaren, görevlimiz cenazeyi alacak, yıkama işlemi yapılacak, ardından gereken bütün hazırlıklar giderilerek, defin işlemlerine kadar bütün sorumluluk belediye görevlileri tarafından gerçekleştirilecek.

Alo Cenaze Hattı uygulaması sayesinde vatandaşımıza her türlü kolaylık sunulmuş olacak. Alo Cenaze hattı uygulaması ile vatandaşlarımızdan ücret talep edilmeyecek.

       5 – 6 ENGELSİZ MERKEZ

Bu merkezlerde engelli vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek hizmetler sunacağız. Görme engellilerimiz için okuma yazma kursları, bedensel engellilerimiz için fizik tedavi hizmetleri, el becerisi kursları ve daha birçok hizmeti bu merkez tarafından sağlayacağız.

Bu merkezde, engelli kardeşlerimiz tarafından yapılan ürünlerin satılması için engelsiz çarşı kuracağız. Bu çarşıda sadece engelli kardeşlerimizi istihdam edecek ve ticaret yapmalarına imkân oluşturacağız.

       6 – ORGANİK ELAZIĞ

       6 –1 BENİM AĞACIM VAR

Doğal yaşamla yeniden buluşma diye nitelendirebileceğimiz bu çözüm planı sayesinde organik değerler ile buluşmayı sağlayacağız. İlk olarak uygulayacağımız plan Benim Ağacım Var kampanyası olacaktır. Bu kampanya kapsamında yeni doğan çocuklar adına, evlenen çiftler adına ağaç dikilecektir. Bu Ağaçlara dikenlerin adları verilerek yaşatılmasını sağlayacağız. Dolayısı ile çevre bilincini sahiplenme ile birleştirerek yeşil Elazığ oluşturma hedefimize herkesin katkısını sağlamış olacağız.

       6 – 2 SOKAK HAYVANLARI DOĞAL YAŞAM ALANI

Yeşil ve organik değerlere kavuşmuş bir Elazığ’da sokak hayvanlarımız için doğal ortam oluşturmak elbette bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaca cevap vermek üzere sokak hayvanlarımız için Doğal Yaşam Alanı oluşturacağız. Bu alanlarda sokak hayvanları kontrol altına alınacak, aynı zamanda kümes kafes gibi özgürlüklerini kısıtlayacak uygulamalar olmadan, serbest ve özgür yaşam biçimlerini koruyacak alanlar kuracağız. Bu alanlarda kısırlaştırılan ve kontrol altında tutulan hayvanlar özgürce doğal yaşamlarını sürdüreceklerdir.

     

 6 – 3 ORGANİK OKUL

Göz bebeğimiz, hayattaki en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımız için bir diğer uygulamamız Organik Okulolacaktır.

 

Çocuklar âleminde, hadi oyun oynayalım ifadesi geçtiğinde maalesef çocuklar sanal oyunları daha iyi biliyor, kullanıyorlar. CD-DVD veya internete dayalı oynanan sanal oyunlar çocukları esir almış durumda.

Çocuklar, sanal oyunlar ile hem maddi hem de manevi birçok sıkıntı ve kayıp yaşadığı da var olan bir gerçektir. Şöyle ki; sanal oyunlar ile çocuklarımız sadece monitör, klavye ve koltukta oturma davranışlarını dakikalarca hatta saatlerce yürütmekte ve bu durum çocukta hem zaman, hem de fizyolojik performans açısından birçok kayıplar yaşatmakta ve çocuğun anti-sosyal bir yapıda yetişmesine sebep olmaktadır.  

Televizyon, bilgisayar, internet, akıllı telefonlar vb. araç-gereçler çocuklarımızı esir almış durumdadır. Neslimiz konuşmayan, koşmayan, hareket etmeyen sanki bir robot gibi yaşam sürmeye doğru gitmektedir. Bilim insanları bu tehlikeyi görmekte ve gelecekte doğal eğitim ortamları ve aktivitelerine büyük önem vermektedir.

Elazığ Belediyesi olarak 5-15 yaş aralığındaki geleceğimiz olan çocuklarımızı organik bir yaşam ortamında eğitmek istiyoruz. Ve buna dayalı olarak Türkiye'nin ilk Organik Okulu'nu Elazığ' da kuracağız.

Organik okul, Milli Eğitim müfredatını tamamlayıcı nitelikte olacaktır. Yani Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, İngilizce, Müzik, Beden Eğitimi, Resim ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi dersleri mevcut olacaktır.

Okulumuzun en önemli farkı ve özelliği, yılın mayıs-ekim ayları arasında açık olarak bir yaz okulu şeklinde hazırlanmış olmasıdır. Burada çocuklarımız Kur’an-ı Kerim derslerini de yine ağaçlar altında nezih ve havadar bir ortamda göreceklerdir. Dolayısıyla bu okul ile çocuklarımız hem fenni hem de dini ilimleri bir arada görecektir.

Okul bünyesinde, Hayvanat bahçesi, Sebze bostanları, Meyve ağaçları, Suda Yaşam Merkezi gibi bölümler olacaktır. Bu birimlerde, yeri geldiğinde çocuk; koyundan, keçiden, inekten süt sağacak, yeri geldiğinde tavuk çiftliğinde yumurta toplayacak. Arı kovanından bal alacak,  Bu etkinliklerde hayat bilgisi, matematik, fen bilimleri gibi dersleri, konulara yönelik, yaparak-yaşayarak öğrenme aktiviteleri yürütmüş olacaklar.

Çocuk kendi ektiği salatalık, biber, domates, maydanoz ve diğer sebzeleri toplayacak, bunları yıkayacak, arkadaşlarıyla birlikte öğle yemeği yapacak.

Ağaçtan evler ve okuma mekânları yapacağız. Ağaçlar arasında, yaprak gölgelerinde Türkçe okuma, yazma, anlama faaliyetleri veya isteğe göre Kur’an-ı Kerim öğretme etkinlikleri yapacağız. Çocuk undan ekmek yapmayı öğrenecek. Çocuk kendi ekmeğini kendisi yapacak, yiyecek, akşam annesine ve babasına ekmek götürecek. Güneş saatiyle saati, orman ortamında yönleri bulmayı vb. hayat bilgisi ders etkinliklerini uygulamalı öğrenecek.

Organik okul bünyesinde oluşturacağımız organik oyun sahaları ile geleneksel çocuk oyunları söylediğimiz; yakan top, saklambaç, çelik-çomak, mendil kapmaca, sek sek, birdirbir, 3 taş, 5 taş, çivi, ip oyunları vb. oyunları öğrenecek. Ayrıca Elazığ ilimizde unutulmaya yüz tutmuş şehrimize özgü çocuk oyunlarını da bu mekanda çocuklarımıza oynatacağız.

7 – GENÇ ELAZIĞ

Gelecek ile ilgili planlar yaparken, unutulmaması gereken en önemli konunun, ‘sosyal huzur’ ve geleceğimizi emanet edeceğimiz ‘ahlaklı gençlik’ olduğunun bilincindeyiz. Bundan dolayı sosyal çözümler ve gençlik hizmetlerimiz bizlerin ibadet aşkıyla uygulayacağımız planlar olacaktır.

Çözüm Planlarımıza bütün olarak bakıldığında göze çarpan özelliği, Aziz şehrimizin topyekûn kalkınması için hizmet etmek olduğu görülmektedir.

Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimiz ve çocuklarımız için GENÇ ELAZIĞ Çözüm Planımız göz ağrısı uygulamalarımızdan biri olacaktır.

7 – 1 ÇOCUK MECLİSİ

Bu kapsamda, Elazığ Belediyesi bünyesinde Çocuk Meclisi kuracağız. Okullardan ve mahallelerden, bu meclise seçilecek çocuklarımız, belediye hizmetlerine kendi fikirlerini ve önerilerini hazırlayacaktır.

7 – 2 ÇOCUK KULÜPLERİ

Kuracağımız Çocuk Kulüplerinde okul çağı öğrencilerimiz arasından, ilgi alanlarına göre kulüplere katılımlarını teşvik ederek, sosyal eğitimlerine imkân sağlayacağız.

7 – 3 GENÇLİK MERKEZLERİ

Bu alandaki diğer uygulamamız Gençlik Merkezimiz olacaktır. Gençlik derneklerimiz ile koordineli olarak gençlik merkezlerimizde ihtiyaç duyulan konularda birimler oluşturacağız. Bu birimlerde ilgili eğitimler ve sosyal destekler ile gençlerimizin yetişmesine imkânlar sağlayacağız.

 

7 – 4 GENÇLİK MECLİSİ

Ayrıca kuracağımız Gençlik Meclisi sayesinde, gençlerimizin fikri ve önerileri ışığında belediye hizmetlerine katılımlarını sağlayacağız. Doğayla iç içe, yeşil Elazığ için organik kültürü yeniden canlandıracağız.

Elazığ için varız, hizmet için varız, huzurlu bir şehir için varız ve bütün gücümüzü aziz şehrimize hizmet için harcayacağız. 30 Mart seçimlerinin ülkemize, şehrimize hayırlar getirmesi temennisi ile hepinizi Allah’a emanet ediyorum.        Marka Şehir Elazığ İçin Çözüm Planlarının 3. sunumu sonrasında 'Genç Dostu Başkan' sözleşmesi imza törenine geçildi.

AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Mücahit Yanılmaz ile Ulusal Gençlik Parlamentosu Elazığ Temsilcisi Gülsüm Uzun 'Genç Dostu Başkan' sözleşmesini imzaladı. AK Parti Adayı Yanılmaz, gençlere yönelik her türlü çalışmayı kapsayacak projelere destek sözü verdi. Daha sonra gençlerle birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

Yorumlar (0)
-8°
açık
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:03
Güneş 07:29
Öğle 12:40
İkindi 15:18
Akşam 17:41
Yatsı 19:01
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Trabzonspor 20 33
6. Alanyaspor 19 31
7. Hatayspor 19 31
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Bursaspor 18 30
7. Tuzlaspor 17 30
8. Ankara Keçiörengücü 17 28
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Sevilla 19 36
4. Barcelona 18 34
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 19 28
8. Real Betis 20 27
9. Cádiz 20 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 20 13
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@