İnsana huzur veren bir Elazığ kurmak istiyoruz

MHP Elazığ Belediye Başkan Adayı Enver Erdem seçim çalışmaları kapsamında Elazığ’da sivil toplum örgütlerine gezi ve ziyaretlerini sürdürüyor.

İnsana huzur veren bir Elazığ kurmak istiyoruz
MHP Elazığ Belediye Başkan Adayı Enver Erdem seçim çalışmaları kapsamında Elazığ’da sivil toplum örgütlerine gezi ve ziyaretlerini sürdürüyor. Erdem bu kapsamda Elazığ Mimarlar Odasını ziyaret etti. Erdem ziyarette yaptığı açıklamada “Çağdaş ve estetik, insana huzur veren, depreme dayanıklı, ulaşım ve trafik açısından rahat bir kent ve Elazığ kurmak konusunda biz üzerimize düşeni yapmak karar ve azmindeyiz” dedi.

Elazığ Mermerciler Odasını ziyaret eden MHP Elazığ Belediye Başkan Adayı Enver Erdem, odaya gelişte yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Ziyaretle alakalı bir değerlendirme yapan Mimarlar Odası Başkanı Mithat Coşkun Enver Erdem’in ziyaretinden memnun olduklarını belirterek hazırladıkları dosyayı takdim etti.

MHP Elazığ Belediye Başkan Adayı Enver Erdem ise açıklamasında şunları söyledi. “Bugün bir şehrin gelişmesinde ve kentsel kimliğini kazanmasında önemli bir meslek grubunu teşkil eden mimarlarımızı ziyaret ediyoruz. Mimarlar Odası Elazığ Temsilciliği 1999 yılında kurulmuştur. 2008’de şube statüsüne kavuşmuştur. Bugün itibariyle üye sayısı 70’e ulaşmak üzeredir. Bu Elazığ için önemli bir kazanımdır.

Biz mimarlar odasını sadece tabela üzerinde kurulu bir kuruluş olmadığının farkındayız. Mesela biz mimarlar odasını Elazığ’la alakalı, Elazığ’ın gelişmesi ile alakalı her hareketin içerisinde gördük. Mimarlar Odasının Harput’taki tarihi dokunun korunması ve kurtarılması, Harput’la ilgili restorasyon ve restitüsyon işleri, koruma amaçlı imar planının hazırlanması ve gündeme getirilmesi gibi önemli çalışmaların içerisinde olduğunu biliyoruz.
Elazığ’ın mimari ve kentleşme açısından önemli sorunları olduğunun farkındayız.
Kamuoyuna açıkladığımız birçok projemizin önemli bir kısmı zaten mimari ve mimarlarla alakalıdır. Bu projelerimizde sadece Elazığ’ın bazı ihtiyaçlarını karşılama düşüncemizle beraber Elazığ’ın kent dokusuna bazı yenilikler ve mimari açısından farklı bir yaklaşımda getirmek istedik. Hem Belediye Kültür Merkezi hem de Engelliler Spor ve Kültür Merkezi projelerimiz bu amaçla tasarlanmış hem çağdaş çizgiler hem de Türk İslam motifleriyle bezenmiş birer yapı örnekleri olacaktır."

“KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ”
“Yine kamuoyuna deklere ettiğimiz ada bazlı kentsel dönüşüm ve yenileme projemizde tamamen mimari bir değişimi içeren bir projedir. Eğer Allah nasip ederde uygulamaya geçirebilirsek bu dönüşüm Elazığ’ın da değişimi demek olacaktır. Kent bilgi sitemi projemizle de nasip olursa ilimizin sayısal verilerini imar ve haritalar üzerine işleyerek elektronik ortamda çağın gereklerine uygun bir hale getirerek mimar ve mühendislerimiz başta olmak üzere bütün halkımıza çağdaş ve kolay bir hizmet sunacağız.”

“ELAZIĞ’I MÜŞTEREK KARARLA YÖNETECEĞİZ”
“Biz hep şunu vurguladık, kenti ortak akıl ve müşterek kararla yöneteceğiz. İşte geçmişte bu şehri idare edenler ortak akılla idare etmiş olsalardı, bugünkü hiçbir estetik değeri olmayan, insana yaşamaktan daha çok sıkıntı veren, ulaşımı ve trafiği keşmekeşe dönmüş, otopark diye bir kavramın gelişmediği, yeşil adına bir şeyin planlanmadığı bu beton yığını dar sokaklardan oluşan kentsel doku ortaya çıkmazdı.”

“ÇAĞDAŞ NORMLARDA BİR İMAR UYGULAMASINA GEÇİLMELİ”
“Bugünden sonra artık yapılacak şey, başta mimarlar odası olmak üzere alandaki bütün sivil toplum örgütlerini de işin içerisine dahil ederek, yeni yerleşim alanlarında imar ve iskan konusunda yasa ve yönetmelikleri harfiyen uygulamak, imar denilince rant kavramını akla gelmekten kurtarmak, bilimsel ve çağdaş normlarda bir imar uygulamasına geçmek, hem tarihimizin ve kültürümüzün izlerini yansıtan hem de teknolojinin bütün nimetlerinden istifade edilerek hazırlanmış, çağdaş ve estetik, insana huzur veren, depreme dayanıklı, ulaşım ve trafik açısından rahat bir kent ve Elazığ kurmak konusunda biz üzerimize düşeni yapmak karar ve azmindeyiz”
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2009, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER