Keskin, hükümeti ve belediyeyi sert dille eleştirdi

Saadet Partisi Elazığ il başkanı İlyas Keskin, AK Parti hükümeti ve Elazığ Belediyesini eleştirdi.

SİYASET 03.10.2009, 16:51 03.10.2009, 16:51
1255
Keskin, hükümeti ve belediyeyi sert dille eleştirdi
Saadet Partisi il başkanı İlyas Keskin, AK Parti hükümeti ve Elazığ Belediyesini eleştirdi. Keskin, açıklamasında şunları söyledi: “Saadet Partisinin il başkanı olarak ilimizde yapmış olduğumuz köy, mahalle, belde ve ilçe çalışmalarında yapmış olduğumuz tespitler maalesef menfilik arz etmektedir.

Şöyle ki; 690 köy ve mahallesi, 15 beldesi, ve merkez ilçe dâhil 11 ilçesi bulunan ilimiz nüfusunun % 23’ü işsizdir. Bu önemli bir durumdur. Hükümetin şeker pancarına, tütüne, fındığa vs. koyduğu kotalar maalesef pancar ekmekle geçimini sürdüren köylümüzü açlıkla karşı karşıya bırakmıştır. Geçmişte verimli hizmet alanı olan bakır maden işletmemiz 5 bin kişiyi istihdam ederken 80-100 kişinin çalıştığı özel bir şirkete peşkeş çekilmiştir.
 
Gene ilimizde kamu yararına istihdam ve üretime katkısı olan Et Balık Kurumu, Yem Sanayi, Süt Sanayi, Azot Sanayi, Keban ilçemizde bulunan gümüş yatakları gibi birçok işletme kapatılmış veya özel şirketlere peşkeş çekilmiş olup ilimizde var olan katma değer yok edilmiştir. Elazığ dağ, doğa, inanç turizmi merkezi olabilecekken maalesef bu alanlarda da bir adım atılmış değildir.
 
İlimizin üç tarafı su ile kaplı olduğu halde su ürünleri alanında birkaç özel müteşebbis dışında herhangi bir yatırım yapılmamaktadır. Elazığ mahalli idarelerde de gelişmesini tamamlayamamış bir ildir. İlimizde halen kanserojen ihtiva eden ASPES borularla halkımız içme suyunu kollanmaktadır. Alt yatırımı fazlası ile eksiktir. İmar yapısı köy görüntüsü vermektedir.
100 trilyonun üzerinde borçlu olan ve her meclis toplantısında bir arsayı veya var olan mal varlığını satmakla meşgul bir belediye yönetimi ile ilimiz yönetilmektedir. İlimizde bir tek şeker fabrikası kaldı. Onunda satılacağı söz konusudur. KÖYDES adı altında BELDES adı altında yapılan yollar bir bir bozulmakta yapılan su şebekelerinin suları akmamaktadır. Yapılan işler mütahitleri sevindirmekten başka bir işe yaramamıştır. Zira yeni okuldan mezun olmuş bir kaymakama siz yol ve su ihaleleri ve kontrollügü ve ihale yetkisi verirseniz netice bu olur. Vasıflı, teknik elemanların kontrolünde olmayan uygulamalar menfi netice vermiştir. Saadet partisi olarak biz beş yıl iktidarda olmuş olsaydık ülkemizin bütün köy yolları asfaltlanmış olurdu. Her hangi bir köye imam kadrosu verilmiş o köy boşalmış harabe olmuş, maalesef hala o köyde imam kadrosu var. Aynı kadroyu bir başka köye verme imkânı diyanet başkanlığında olunca ilin müftüsü olumsuz bir tablo ile karşı karşıya bırakılmıştır.Saadet partisi olarak bu ve benzeri birçok eksiklikler saya biliriz.

KOZUVA sulama projesi hakkında birçok defalar basın açıklaması yaptık, yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştık, maalesef bugüne kadar müspet bir netice alamadık. 22 yıllık bir proje 150 bin dönümlük arazi sulanacak bir proje. Bugüne kadar yapılan kanallar su akıtılmadığı için tahrip olup kullanılmaz bir durumda bırakılmıştır. Bir iki pompa istasyonu yapılmakla bir yere varılamadı. Adı geçen pompalarda milli görüşçü refah-yol döneminde yapılmıştır. Tabi REFAH-YOL 11 aylık bir ömürle beşli çete, mafya ve rantiyecilerle dağıldı yıkıldı. REFAH-YOL hükümetinden sonra her yıl birkaç kuruş ödenek ayrılıp rölantide yerinde saymaktadır. Biz bunları sürekli gündeme getirip ilgililerin dikkatini çekmekteyiz. Hükümet edenler başta olmak üzere ilimizin beş milletvekili bu KOZUOVA sulama trajedisini bilmektedirler. Başta genel başkan yardımcısı Necati çetinkaya olmak üzere konuya eğilip ilimizin bu nadide bölgesini susuzluktan kurtarıp bu olumsuzluğu gidermelidirler diye bekliyoruz.

Eyüp bağları sulama birliği denilen birlik AKP döneminde kurulmuş ve başına getirilen başkan AKP’nin il yönetim kurulu üyesi idi. 62 kişinin istihdam edildiği bu birlik geçmişte yokken sulama DSİ tarafından yaptırılırdı. Sifon dedikleri metre küp su miktarı ve elektrik bedeli köylü tarafından ödendikçe 36 köyü kapsayan ULUOVA arazisi sulanırdı. AKP ve hükümetin getirdiği sulama birliği uygulaması ile birlik köylüden aldığı elektrik ve su bedelini kendi personeline bile maaş olarak ödememiş olup köylünün alın teri peşkeş çekilmiştir. Toplanan paralar TEDAŞA elektik borcuda ödenmeyince kimin eli kimin cebinde belli olmaksızın 23 trilyon borç gerekçe gösterilerek ULUOVA köylüsü susuzlukla karşı karşıya bırakılmıştır. Rantiyecilere yolsuzluklara bu güzelim ülkenin kaynakları peşkeş çekilirken başbakan ve bakanların çocukları bile milyon dolarlık işl adamı olurken, 36 köyü ve köylümüzü borçlarını ödesinler deyip açlıkla karşı karşıya bırakıp mağdur etmişlerdir. Bütün bu olumsuzlukların sebebi AKP ve ilimizin milletvekilleridir.
İlimiz 2009 yılı itibarı ile devlet bütçesinden komşu illere göre en az pay alan ildir. İlimizde var olan Fırat üniversitesi aynı şekilde bölgemizde var olan üniversitelere göre en az pay alan üniversitedir. Elazığ doğu anadolunun merkezi konumundadır güvenlik alanında bir huzur adasıdır. Keban barajı elektrik üretir geliri ilimize bir tek kuruş girdi sağlamaz ilimizin birçok zengini Elazığ’ı terk etmiş, ülkemizin başka illerinde yatırımlarını sürdürmektedir. 3. Organize sanayimiz hayata geçmek üzere. Küçük ölçekli müteşebbisler ve ticaret sanayi odası marifeti ile küçük boyda işletmeler ilimizde mevcuttur. Bakır ilimizde potansiyel sayılacak durumda olup, krom, mermer, demir, gümüş rezervleri olmakla beraber istenilen seviyede işletilemeyip bir kısmına hiç el atılmamaktadır. Tabi arsa, vergi, sigorta ve maliyet girdileri yüksek olunca müteşebbisler yatırım yapmaktan kaçınmaktadırlar. Onun içinde Çin malları ilimiz ve ülkemizi görünen kaosla mağdur etmektedir. Oda yetmiyormuş gibi Çinli bizden kazandıkları ile doğu Türkistan da mazlum dindaşlarımızı ezip geçmektedir. Buda işin başka tarafı. Biz umudumuzu sürdürmekteyiz. İlimizdeki havaalanının uluslar arası havalimanına dönüştürülmesi ilimize katkı yapacak bir alt yapıdır diye düşünüyoruz. Üniversite, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası, Vilayet ve müteşebbis birlikteliği ile çok şey yapıla bilir. Elazığ daha iyilerine layıktır.

Elazığ eğitime önem veren bir ildir. Bölgemize baktığımızda eğitim ve öğrenimde ileri olan iller arasındayız. Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de hala okul, derslik ve öğretmen açığı devam etmektedir. Özellikle okulların temizliği alanında rezalet yaşanmaktadır. Kocaman 25 derslikli bir okulda bir tane hizmetli ile okulun tümünün temizlik ve bakımı yaptırılmakta ve çalışan hizmetlide asgari ücret seviyesin de maaş almaktadır. O hizmetlinin vereceği hizmeti varın siz takdir edin. 100-150 bin öğretmen açığı olan ülke ayrıca sözleşmeli dedikleri sistem eğitim ve öğretim alanında geride olduğumuzu göstermektedir. Sözleşmeli öğretmen sistemi ile hiçbir sosyal güvencesi olamayan açlık sınırı seviyesinde maaş alan sözleşmeli öğretmenler nasıl çalışıp verimli olacak varın siz düşünün. Bunun yanında subay, hakim, bürokratların eşleri merkezde görev almayınca isyanları oynuyorlar. Buda eğitim ve öğretimi engelleyen bir durumdur.

İlimizde gençlere yönelik Amatör spor kulüpleri fotbul alanında yeteri derecede var. Semt sahaları yapıla gelmekte, lakin gençlik ve spor denilince yalnız fotbul olarak bakmamak gerek. Gençliğin ahlak ve maneviyatı, yüzme, okuma atletizm, folklor, boks, karate, judo ve daha sayamadığımız bir çok alanda gençliği eğitecek imkanları sunmak gerek. Tabi bir yandan hükümet edenler, diğer yandan ilgili ve görevli bürokratlar bu durumu değerlendirip gençlerimizi yarınlara taşıyacak alt yapıyı oluşturmalıdırlar. Örneğin ilimizde yıllarıdır inşaatı sürdürülen 1000 kişilik kapalı spor salonu ve olimpik yüzme havuzunun hala bitirilemeyişi gençlerimize verdiğimiz değerin göstergesidir. Ayrıca 12 yaşına girmeden kur’an kursuna gidemeyen çocuklarımızın çektiği de cabası. Maalesef açılan internet ve kafelerde gençliğimizi çet yapmaktan öteye götüremiyor. Bu menfilikleri ortadan kaldıracak önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu konuda ve özellikle uyuşturucu konusunda ilimiz emniyet müdürlüğümüzün yaptığı çalışmaları takdirle karşılıyoruz.

Bizim olsun dediğimiz çok proje var. Hayvancılık alanında küçükbaş, büyük baş ve besicilik derhal teşvik ve kredi verilerek yeniden hayata geçirilmeli. İlimiz besicilikte önde gelen iller arasında idi. Mermer ilimizin en çok verimli madenlerindendir. Mermerle ilgili her çeşit imalatı yapacak, üretecek işletmeler hayata geçirilmelidir. Maden ilçemizdeki bakır işletmelerinin verimli hale getirilip üretime geçirilmesi maden ilçemiz başta olmak üzere ilimize istihdam katma değer anlamında büyük bir katkı sağlayacağını biliyoruz. Su ürünleri alanında ilimizde yapılacak yatırımlar hayata geçirilirse özellikle balıkçılık alanında yapılacak çalışmalar ses getirecek projelerdir kanaatindeyiz. İlimiz dağ, doğa ve inanç turizm alanlarında alt yapısı oluşturulup desteklendiğinde üretim ve katma değer olarak büyük bir katkı sağlayacaktır. Özellikle meyve ve sebzesi ile geniş ve zengin bir imkana sahip olan ilimizde hala bir salça veya meyve suyu işletmesi yoktur. Bu anlamda derhal ilimizde meyve suyu veya salça fabrikası gereklidir ve şarttır. Bu ve benzeri birçok projenin hayata geçirile bileceğini düşünüyoruz ve biliyoruz. Biz Milli Görüşçü Saadet Partisi olarak bunları yaparız. Zira geçmişte ağır sanayi hamlesi ile ülkemizde birçok yatırımlar gerçekleştirmiş bir görüşün mensuplarıyız.

Örneğin; İlimizde Et Balık, süt sanayi, yem sanayi, azot sanayi doğu ve güney doğuda şeker fabrikaları çimento fabrikaları gibi yatırımlarımız gerçekleştirildi ve ülke genelinde işsizliği önleyen, katma değer sağlayan yatırımları gerçekleştirmiş ve hayata geçirmiş bir misyonun temsilcileriyiz. Bugünde iktidara geldiğimizde adı geçen yatırımları becerecek ehliyet ve liyakata sahibiz kendimize güveniyoruz.

Harput geçmiş tarihi ile Artuklularin, Urartuların Selçuklu ve Osmanlıların yaşadığı tarihi, doğası, kalesi, geçmişte üniversitelerin evliya ve ulemasının var olduğu zenginliklerle doludur. Harputta yıkılmış evlerin meskenlerin restorasyonu tarihi ve mimari dokusuna uygun olarak yenilenmek istenmektedir. Maalesef bir evin dışında yenilenmiş bir icraat olmadı refah yol döneminde devlet bakanı AHMET CEMİL TUNÇ Tarafından Ağa Camii, Sarahatun Camii ve Arap Baba Türbesi birkaç türbenin restorasyonu yapıldı. Ağa camii yerle bir olmuşken yeniden inşa edildi. Meşhur Harput kalesini gölgeler mahiyette yakın tarihte Harput evi diye bir konut vilayet tarafından inşa edildi. İki yıldır Kültür Bakanlığının Harput kalesinde kazı çalışmaları devam etmektedir. Meryem ana kilisesi diye bilinen kilise ibadete açıldı. Bütün bunların dışında misyoner faaliyetleri çerçevesinde dış güçlerin özellikle Ermenilerin Harput ta bir çalışma içerisinde olduklarını duyuyoruz. Biz ilimize ülkemize sahibiz. Birileri peşkeş çekmek istese de duyarlı ve inançlı Elazığlılar kem gözlere, müşriklere fırsat vermeyeceklerdir. Saadet partisi olarak menfilikleri bertaraf edecek gücümüzde kabiliyetimizde damarlarımızdaki kanda mevcuttur. Jandarma gibi yapılacakların takipçisiyiz.

Elazığ spor ekonomik ve siyasi rant olarak kullanılıp ha bire yönetim değişikliği yapmaktadır. Kalıcı geliri, altyapısı oluşturulmadıkça da Elazığ spor olumsuzlukları yaşamaya devam eder. Yakın tarihte yeni bir yönetim oluştu. Başarılı olmaları en büyük dileğimizdir. Zira Elazığ sporun başarısı Elazığ a ve Elazığlıya çok şey kazandırır diye düşünüyoruz.

Sizlere duyarlılığınızdan dolayı başarılar dileriz bütün okurlarınıza sağlık ve mutluluk dilerken saygılar sunarız."
Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 09 Mart 2021
İmsak 05:17
Güneş 06:38
Öğle 12:39
İkindi 15:54
Akşam 18:30
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 28 58
3. Fenerbahçe 28 58
4. Trabzonspor 28 51
5. Alanyaspor 28 46
6. Hatayspor 28 46
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 28 39
10. Antalyaspor 28 36
11. Sivasspor 27 34
12. Konyaspor 27 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 28 30
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 28 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 25 44
7. Tuzlaspor 25 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Adanaspor 25 27
14. Menemenspor 25 27
15. Balıkesirspor 25 26
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 28 65
2. M. United 28 54
3. Leicester City 28 53
4. Chelsea 28 50
5. Everton 27 46
6. Tottenham 27 45
7. West Ham 26 45
8. Liverpool 28 43
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 28 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 28 26
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 25 59
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 26 54
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 26 45
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Athletic Bilbao 25 33
9. Celta de Vigo 26 33
10. Granada 26 33
11. Levante 26 32
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 26 20
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@