SİSTEM YENİDEN DÜZENLENMELİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Divan Üyesi ve AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

SİYASET 24.08.2016, 17:42 24.08.2016, 17:42
6164
SİSTEM YENİDEN DÜZENLENMELİ
HABER: SEVDA DEMİR
Türkiye Büyük Millet Meclisi Divan Üyesi ve AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Serdar, gazetemize yaptığı ziyarette, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ve sonrasında dik duruş sergileyen, demokrasiden ve milli iradeden yana yayınlar yapan Elazığ basınına teşekkür etti.
 
Türkiye’nin yakın süreçte ciddi bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldığını anımsatan Ömer Serdar, “Türkiye yakın süreçte ciddi bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı ve bunun sonuçlarını temizlemeye çalışıyor. Özellikle bu darbenin daha önce birçok okuma biçimini yapmıştık. Bakıldığında sadece içerideki dengelerle izah edilebilecek bir yangın olmadığını, Türk ordusu içerisine konuşlanmış bir cuntanın birtakım küresel iş birliklerinin de olduğunu ve küresel bir aklın bunlara müdahil olduğunu söylemiştik. Türkiye milletinin bütünleşmesiyle özellikle seçmiş olduğu yöneticilerinin de bu konuda bütün siyaset unsurlarını takip ediyorum. Dayanışmasıyla, Sivil toplum kuruluşlarıyla, medyasıyla bunun bir vatan meselesi, bunun milletin bütünlüğünün bekasının meselesi olduğunu çok net olarak gördük. Milletimiz de irfanıyla bu tespitten hareketle bu kalkışmayı önledi. Tabi biz bunun sonuçlarını ortadan kaldırmak için devlet olarak birtakım soruşturma mekanizmalarını devreye sokmuş durumundayız. Olağan üstü hal ilan ederken de söylediğimiz şey; Türkiye’nin bu süreçleri normal bir şekilde atlatmasının mümkün olmadığını, olağanüstü birtakım uygulamalarla devlete olağanüstü hal ilan ederek birtakım kanun hükmünde kararnamelerle hızla hareket edip burada kanserleşmiş hücreleri devletten temizlemek için harekete geçtik. Yönetim olarak biz bunu yaparken MHP ve CHP’nin bu anlamda çok ciddi bir desteği var. Bu bütünleşme önemliydi. Ülke açısından önemliydi. Bundan sonra atacağımız adımlar açısından da önemli. Bu noktada zaten mini bir anayasa değişikliği gündemde. Bu konuda heyetler görüşmelerini yapıyor. İnşallah yeni yasama yılına böyle bir anayasa değişikliği ile girmiş olacağız.” dedi.
 
TÜRKİYE, SİSTEMİNİ YENİDEN REORGANİZE ETMEK DURUMUNDA
Bu süreçten sonra Türkiye’nin, sistemini yeniden düzenlemek durumunda olduğunu vurgulayan Ömer Serdar, şöyle konuştu: “Bu inşayı gerçekleştirirken içinde adaletin merkezi alan, hakkaniyeti merkeze alan bir yapı oluşturarak yürümek durumundayız. Çünkü bu darbe girişiminin bize öğrettiği şeyler vardı. Sonuçta biz de eksik bıraktıklarımızla, hatalı olduğumuz noktalarla yüzleşmek durumundayız. 35-40 yıllık geçmişi olan bir hareketin devlete özellikle temel karakteri sızma ve perdeleme olan bir hareketin devlete bu şekilde yerleşmiş olmasının fotoğrafını da kendi önümüze koymalıyız: Olması gereken budur. Buradan hareketle toplumun bütün kesimlerini, geçmişte de Türkiye siyasetinde yönetme iradesini elinde bulundurmuş bütün partileri, artık yeni bir okuma yapıp, bir dayanışma içerisinde yeni bir Türkiye’nin inşasını gerçekleştirmek durumundayız. Bu konuda birtakım mutabakatların açtığı kulvarda yürürken yeni bir projenin, aslında tahmin ettiğimiz, bildik bir projenin süreçlerinin hızlandırılmasıyla karşı karşıyayız. Geçtiğimiz günlerde Elazığ’da bombalı saldırı eylemleri yoğunlaşarak devam ediyor. Antep’te, öncesinde Diyarbakır’da ve Van’da gerçekleştirilen ve şehit haberleriyle sarsılıyoruz. Ancak bu eylemlere baktığımızda gerek DEAŞ, gerek PKK, gerek FETÖ’nun aynı kaynaktan beslendiklerini, aynı kaynağa hizmet ettiklerini görürsünüz. Sonuçta bu terör örgütlerinin hepsinin hedef aldığı nokta Türkiye’nin birliği, bütünlüğü. Bu noktada bir kaosa sürükleyip orta doğunun bazı ülkelerinde yapılmak istenen iç çatışmaların buralara taşımak gibi bir hedefi olduğunu düşünüyoruz.”
 
ELAZIĞ BU KONUDA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen hain terör saldırısına ilişkin düşüncelerini de paylaşan Serdar, şöyle devam etti: “Özellikle Elazığ’daki terör eylemini okurken de buna dikkat etmek lazım. Elazığ demografisi itibariyle Türkü, Kürdü, Zazası, Alevisi, Sünnisi bir arada yaşayan, barış içerisinde yaşayan, bugüne kadar da teröre geçit vermemiş, deyim yerinde ise huzur adası olmuş bir ilimiz. Bu noktada buranın doğusunda yaşanan hadiselerin hiçbiri bu bölgede karşılık bulmuyordu. İlk defa bunun gerçekleşmiş olmasını da biz anlamlı buluyoruz. Bu noktada Elazığ’da başlatılmak istenen, sosyoloji hesaba katan bir iç karışıklık olduğunu düşünüyorum. Ama Elazığ bu konuda üzerine düşeni yaptı. Gerek olaya müdahale ediş biçimi gerekse olay sonrası serinkanlı tutumu gerekse birlik ve beraberliğini mitingle ortaya koymuş olması, artık teröre alması gereken cevabı vermiştir.”
 
ELBİRLİĞİ İLE MÜCADELE EDECEĞİZ
Türkiye’nin el birliği ile terörle mücadele ettiğini belirten Serdar, “Şunu hiçbir zaman unutmamak lazım; Türkiye gibi bir coğrafyada eğer bir takım iddialar ortaya koyuyorsan ve bu bölgede yapılacak birtakım planlamalara müdahil olmak istiyorsan bu tip sorunlarla karşı karşıyasındır. Milletimiz de bunu böyle okuyor. Bizim de okuma biçimimiz bu şekilde. Elbirliği ile bunun mücadelesini vermiş olacağız. Bu konuda gerek basının, gerek sivil toplum kuruluşlarının, gerekse siyasi partilerimizin bizimle birlikte hareket etmiş olması, medyanın da bunu hiçbir manipülasyona meydan vermeden, gerek yerel gerek ulusal medyanın bu tavrı da bu süreçlere olumlu katkıda bulunacaktır. Dolayısıyla biz bunu aşacağız inşallah. Canımız yansa da Türk milleti esaret kabul etmemiş bir ülke. Türk milleti sınırlarını kanla çizmiş bir millet. Dolayısıyla bu coğrafyada yapılacak operasyonlara canı pahasına, kanı pahasına karşı duracaktır. Bu dünyada da böyle görüldü, böyle bilindi.” ifadelerini kullandı.
 
SURİYE’YE OPERASYON
Türkiye'nin Suriye'deki terör örgütü IŞİD'e yönelik başlattığı operasyon hakkında da bilgiler veren Serdar, “Daha önce diplomatik ayakları kurulmuş, birtakım görüşmeler yapılmış Cerablus’a Türk tanklarının girişi söz konusu. Fırat Kalkanı operasyonunun temel amacı sınır güvenliğini sağlamak ve bize tehdit oluşturacak terör unsurlarının Türkiye sınırlarından uzaklaştırmak. Bu konuda Fırat’ın batısını da kendimize kırmızıçizgi olarak kabul etmiş durumdayız. Suriye’nin toprak bütünlüğü, Türkiye’nin bir anlamda sınır güvenliği bu operasyonun temel amacıdır.
Türkiye bu coğrafyada kadim geleneği olan bir ülkedir. Bu kadim geleneğin gereği olarak da olaylara müdahil olması gereken bir noktada. Bizim özellikle Sayın Başbakanımızın kongre sonrası söylediği bir şey önemliydi; Biz düşmanlarımızı azaltıp, dostlarımızı artırmak gibi bir çizgide yürümek durumundayız. Kendi sınırdaş olduğumuz strateji olarak görüşmemiz gereken ülkelerle kendi ülkemizin menfaatleri gereği görüşmeler yapılacaktır. Bu anlamda Rusya ile yapılan görüşmeler önemliydi. Hatta İran’la yapılan görüşmeler önemliydi. Çünkü Suriye’de birtakım operasyonlar yapılırken, bu operasyonun aktörleri ortadayken siz bunlarla kendinizi ilgilendiren meseleyi görüşmememiz söz konusu olmazdır. Bu Türkiye’nin pakt değiştirdiği anlamında değildir. Türkiye NATO Paktı içerisinde yerli ciddiyetiyle muhafaza edecektir. Çünkü burada şunu gördük ki Suriye ile sınırdaş olmamız hasebiyle bizim çok fazla olumsuz etkilenmemiz noktasında Avrupa ve Amerikayı bu çerçevede yanımızda göremedik. 3 milyonun üzerinde göçmen alırken bunu kendi öz kaynaklarımızla bunu finanse ederken, ekmeğimizi bunlarla paylaşırken, gözmen hukuku gereği Avrupa’nın ödemesi gereken bedeller ödenmedi. Türkiye burada yalnız bırakıldı. Dolayısıyla bu tip diplomatik girişimler yaparken sizin ülkeniz üzerinde de birileri operasyon yapmak isteyebilir. Bu da kimin üzerinden olur. Bu da uzun süredir bu bölgede vekâleten yürütülüyor. Bunlarda terör örgütleri PKK, DAEŞ, PYD, FETÖ’südür. Bu konuda Türkiye’nin kararlılığı, gelmiş olduğu gelenek, müktesebat hiçbir zaman için Türkiye’nin mahkum bir siyaset izlemesini gerektirmeyecek.”şeklinde konuştu.  
 
HİZMETLERİMİZ DEVAM EDİYOR
Hükümetin bir yandan terörle mücadele ettiğini, bir yandan da hizmetlerine devam ettiğini belirten Ömer Serdar, “Cuma günü üçüncü köprümüzü açacağız Allah nasip ederse. Şu görüldü ki hükümet olarak 14 yıllık uygulama içerisinde birtakım dengeleri tahkim etmişiz. Özellikle ekonomi alanında çok önemli sarsıntılar yaşamadık. Tabi bu konuda milletin katkısını göz ardı edemeyiz. Özellikle darbe girişimi sonrası bankalara para yatırma, döviz tribülanslarını önleme gibi bir irfanla hareket etti bu millet. Bunlar önemliydi. Sonrasında da ekonomik dengelerin çok sarsılmadığını görüyoruz. Türkiye hala ekonomik yatırım imkanını elinde bulunduran ve bu konuda güvenli bir liman olan bir ülke. Terörün hedefi arasında da bu var. Biz terörle mücadele ederken, ulusal güvenliğimizi korurken, tabi hizmeti de bir taraftan yürütmek durumdayız. Kamu yatırımlarını yapmak zorunda. Aynı şekilde biz Elazığ’da da bunların taklipçisi olmak durumundayız. Biliyorsunuz 2016 yatırım programını burada paylaşacağız. Bu noktada içme suyu ile ilgili sorunlar çözüldü. Çevre yolu programa alındı. Stad ile ilgili birtakım çalışmalar yapıldı. Bunları önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı konuşabiliriz. Hayat devam ediyor. Sonuçta bizim hükümet olarak sorumluluklarımız var. Sorumluluğumuzun gereğini de yerine getirmek durumundayız.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@