TÜRKİYE KAZANACAK

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Afrin operasyonu gerek yurtiçi gerekse yurtdışı birçok odağı rahatsız etti. Ne yaparlarsa yapsınlar biz kararlılıkla ve inançla tüm oyunları bozacağız. Göreceksiniz uzun vadede kazanan Türkiye olacaktır. dedi.

SİYASET 21.02.2018, 17:39 21.02.2018, 17:39
3275
TÜRKİYE KAZANACAK
AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulundu.
Milletvekili Metin Bulut, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlıca amacının, Afrin’i terör örgütleri PYD/PKK-YPG ve DEAŞ’tan tamamen temizlemek olduğunu söyledi.
Zeytin Dalı Harekâtı ile birlikte, Afrin’in gerçek anlamda özgürleşeceğini ve Fırat Kalkanı bölgelerinde olduğu gibi demokratik bir barış ortamının tesis edileceğini belirten Bulut, “Afrin operasyonu gerek yurtiçi gerekse yurtdışı birçok odağı rahatsız etti. Bunun neticesinde ilgili odakların yönlendirmesinde bulunan birçok medya organının operasyonu manipüle etmeye çalıştığı gözlemlenmektedir. Ne yaparlarsa yapsınlar biz kararlılıkla ve inançla tüm oyunları bozacağız. Göreceksiniz uzun vadede kazanan Türkiye olacaktır.” dedi.
 
ABD, HİÇBİR SÖZÜNÜ TUTMADI
Zeytin Dalı Harekâtı öncesinde Afrin’in tamamının, ABD destekli terör örgütü PKK/PYD kontrolünde olduğunu anımsatan Bulut, “İlçede ayrıca Rus askeri birlikleri de yer alıyordu. Türkiye’nin güvenlik kaygılarına karşı daha anlayışlı bir tutum izleyen Rusya, harekatın başlamasının hemen öncesinde Afrin’den çekildi. ABD ise fiilen Afrin’de askeri birlik bulundurmasa da Türkiye’nin uzun zamandır ve en yetkili ağızlardan yaptığı uyarıları hiçbir şekilde ciddiye almadı ve terör örgütünü desteklemeyi sürdürdü. Suriye politikasının merkezine terör örgütü PKK/PYD’yi koyan ABD, 2014’ten beri Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen örgüte 5 bin tır askeri yardım yaptı. Son olarak ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 25 Kasım 2017’de PKK/PYD’ye artık silah vermeyeceklerini söylemişti. Ancak ABD; bu sözlerin hiçbirini tutmadı, PYD/PKK’ya anti-tank füzeleri ve zırhlı araçlar dahil ağır silahlar vermeye devam etti.” ifadelerine yer verdi.
 
BİN 800 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
Gelinen noktada Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusunun Zeytin Dalı Herakatı başlattığını ifade eden Bulut, “20 Ocak’tan beri, PYD/PKK işgalindeki Afrin’de, 1 belde merkezi, 50 köy, 3 köy altı yerleşim, 18 stratejik dağ ve tepe toplam 72 noktayı terörden temizledi. 32 askerimiz şehit oldu, 143 askerimiz yaralandı. Harekatta bugüne kadar 1.800 terörist etkisiz hale getirildi. Bu sayılar hızla değişiyor. Türkiye’nin kesin kararlılığı devam ediyor. Sivil kaybı yaşanmaması için yüksek hassasiyet gösterilen harekât, Afrin tamamen terörden temizlenene kadar devam edecek.”
 

Afrin’in konumu ve demografik yapısının terör örgütü PYD/PKK ve taşeronluğunu yaptığı güçler için önemi ne? Neden bu bölgeyi seçtiler?

Yüz ölçümü 4 bin km2 ve toplam nüfusu 500 bin olan Afrin’de yüzde 10 oranında Türkmen, yüzde 40 Kürt ve yüzde 50 Arap yaşamaktadır. İç savaşın başlamasının ardından 2012’de Suriye rejimi Afrin’den çekildi ve bölgenin kontrolünü terör örgütü PYD/PKK’ya bıraktı. Terör örgütü, 2014’te bölgede sözde özerklik ilan etti. Bu tarihten sonra Afrin, terör örgütü PYD/PKK'nın en fazla yuvalandığı yerlerden biri haline geldi. Son yıllarda örgüte en geniş katılım buradan gerçekleşti. PYD/PKK’nın Afrin ve çevresinde terör üsleri, eğitim kampları, kenevir tarlaları ve uyuşturucu laboratuvarları bulunuyor. Örgüt, Afrin’i Türkiye’ye sızma girişimleri, uyuşturucu ve silah ticareti ile terör saldırısı hazırlıkları için kullanıyor.

Afrin’de hangi aktörler var? Tam olarak neler oluyor?

Zeytin Dalı Harekâtı öncesinde Afrin’in tamamı, ABD destekli terör örgütü PKK/PYD kontrolündeydi. İlçede ayrıca Rus askeri birlikleri de yer alıyordu. Türkiye’nin güvenlik kaygılarına karşı daha anlayışlı bir tutum izleyen Rusya, harekatın başlamasının hemen öncesinde Afrin’den çekildi. ABD ise fiilen Afrin’de askeri birlik bulundurmasa da Türkiye’nin uzun zamandır ve en yetkili ağızlardan yaptığı uyarıları hiçbir şekilde ciddiye almadı ve terör örgütünü desteklemeyi sürdürdü. Zeytin Dalı Harekatı’nın yürütüldüğü Afrin sınırları içinde şu anda TSK, TSK destekli ÖSO ve terör örgütü PYD/PKK bulunuyor.

ABD’nin Terör Örgütü PYD/PKK’ya desteği ne boyutta?

Suriye politikasının merkezine terör örgütü PKK/PYD’yi koyan ABD, 2014’ten beri Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen örgüte 5 bin tır askeri yardım yaptı. ABD, Türkiye’nin itirazlarını, “PKK/PYD’ye verdiği silahları sonradan toplayacağı”, “desteğin Rakka operasyonu ve DEAŞ’ın yenilmesi ile sonlanacağı” iddialarıyla geçiştirdi. Son olarak ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 25 Kasım 2017’de PKK/PYD’ye artık silah vermeyeceklerini söylemişti. Ancak ABD; bu sözlerin hiçbirini tutmadı, PYD/PKK’ya anti-tank füzeleri ve zırhlı araçlar dahil ağır silahlar vermeye devam etti.

Zeytin Dalı Harekatı’nın hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

TSK ve TSK destekli ÖSO, 20 Ocak 2018’de Zeytin Dalı Harekatı’nı başlattı. Harekatın başlıca amacı, Afrin’i terör örgütleri PYD/PKK-YPG ile DEAŞ’tan tamamen temizlemek. Zeytin Dalı Harekâtı ile birlikte, Afrin gerçek anlamda özgürleşecek ve Fırat Kalkanı bölgelerinde olduğu gibi demokratik bir barış ortamı tesis edilecek. Suriye’nin bölünmesinin ve istikrarsızlığın artmasının önüne geçilecek. Özellikle Kilis ve Hatay, terör örgütü PYD/ PKK’nın saldırı menzilinden çıkacak. Örgütün, bölgenin demografik yapısını değiştirmeye yönelik girişimleri engellenecek. Teröristlerin Amanos Dağları’na sızma girişimleri sona erecek. Örgütün ABD destekli “Akdeniz’e ulaşan terör koridoru” planı çökecek. Fırat Kalkanı ve İdlib gerginliği azaltma bölgelerine yönelik tehdit sona erecek. Çevre bölgelere ve Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Kürt, Türkmen ve Araplar evlerine geri dönecek. Harekât sonrasında, yine Fırat Kalkanı bölgelerinde olduğu gibi halkın temel gereksinimleri karşılanacak; okul, hastane, elektrik şebekesi, kanalizasyon, çocuk parkları gibi altyapılar inşa edilecek.

Zeytin Dalı Harekatı’nda son durum nedir?

TSK ve TSK destekli ÖSO, harekatın başladığı 20 Ocak’tan beri, PYD/PKK işgalindeki Afrin’de, 1 belde merkezi, 50 köy, 3 köy altı yerleşim, 18 stratejik dağ ve tepe toplam 72 noktayı terörden temizledi. 32 askerimiz şehit oldu, 143 askerimiz yaralandı. Harekatta bugüne kadar 1.800 terörist etkisiz hale getirildi. Bu sayılar hızla değişiyor. Daha önce de olduğu gibi Zeytin Dalı Harekâtı sırasında da terör örgütü, sivilleri kendine kalkan yapıyor ve zorla silah altına aldığı çocukları dahi cepheye sürüyor. PYD/PKK, Afrin’deki hapishanelerde bulunan terör örgütü DEAŞ militanlarını, Türkiye’ye karşı savaşmaları kaydıyla serbest bırakmıştı. Örgüt, işgal altında tuttuğu diğer yerlerdeki militanlarını Afrin’e kaydırıyor. Bu doğrultuda Münbiç’teki teröristler de Türkiye karşı savaşmak için Afrin’e geçiyor. Terör örgütünü destekleyen ABD, bu duruma da seyirci kalıyor. Tüm bunlara karşın Türkiye’nin kesin kararlılığı devam ediyor. Sivil kaybı yaşanmaması için yüksek hassasiyet gösterilen harekât, Afrin tamamen terörden temizlenene kadar devam edecek.

Afrin operasyonu konusunda yapılan medya manipülasyonları nelerdir?

Afrin operasyonu gerek yurtiçi gerekse yurtdışı birçok odağı rahatsız etti. Bunun neticesinde ilgili odakların yönlendirmesinde bulunan birçok medya organının operasyonu manipüle etmeye çalıştığı gözlemlenmektedir.

Yurt içinde yayın yapan bazı çevreler, çeşitli medya kuruluşları ve sosyal medya aktörleri operasyonu genel olarak Kürtlerin küstürüleceği tezi ile manipüle etmeye çalışmaktalardır. Bir diğer algı operasyonu yöntemi ise sivillere zarar verilmemesi için titizlikle hareket edildiğinin görmezden gelinerek çok yavaş ilerlendiği ve askerlerin hayatının tehlikeye atıldığı yönündedir.

Yurt dışında yayın yapan medya kuruluşlarının manipülatif girişimleri ise daha fazla çeşitlilik içermektedir. Yurt dışı kaynaklı algı operasyonlarında daha çok TSK’nın taarruzlarında sivillerin öldüğü ve yaralandığı konuları işlenmektedir. Öyle ki, bu iddiayı desteklemek için uluslararası camiada oldukça saygın kabul edilen kuruluşlar sahte görsellere dahi başvurabilmektedirler. Bunun en bilinen örneği UNICEF MENA tarafından Doğu Guta’da çekilmiş bir fotoğrafın Afrin’de çekilmiş gibi yansıtılması olayıdır.

Uluslararası medyanın bir diğer manipülatif girişimi ise Afrin operasyonu yüzünden DEAŞ’a karşı yürütülen operasyonların olumsuz etkilendiğine yöneliktir. Bu girişim özellikle yurt dışı siyasetçiler ve devlet görevlilerinin açıklamaları ile beslenmekte ve Türkiye’nin DEAŞ’a fırsat verdiği algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Uluslararası medya doğrudan Türkiye’ye saldırmakla birlikte bazen ise PKK/PYD terör örgütü üyelerini iyi gösterecek algı operasyonları da yürütmektedir. Bunu Afrin’deki teröristleri “özgürlük savaşçısı” gibi göstererek uygulamakta, böylece uluslararası kamuoyu tarafından terör örgütüne sempati toplamaya çalışılmaktadır.

Özellikle PKK/PYD kaynakları tarafından sosyal medya üzerinden binlerce manipülatif sahte fotoğraf ve video yayına sürülmekte ve dünya kamuoyu etkilenmeye çalışılmaktadır. PKK/PYD ayrıca çeşitli sahte veya içeriği anlaşılmayan (net olmayan) video ve fotoğraf ile Afrin Operasyonu’nun Türkiye açısından iyi gitmediği yalanı ile Türkiye halkının operasyona yönelik inancını kırmaya çalışmaktadır. 

Ne yaparlarsa yapsınlar biz kararlılıkla ve inançla tüm oyunları bozacağız göreceksiniz uzun vadede kazanan Türkiye olacaktır. 

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 16 Nisan 2021
İmsak 04:11
Güneş 05:39
Öğle 12:28
İkindi 16:10
Akşam 19:07
Yatsı 20:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Ümraniye 30 44
9. Tuzlaspor 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@