Böyle tatmin olan şizofrenler var!

Teknik Direktör Bayram Bektaş, Temsilcimiz’le alakalı “Paralel yapı manşetiyle yapılan asılsız habere oldukça sert şekilde tepki gösterdi

SPOR 28.10.2015, 18:05 28.10.2015, 18:05
2104
Böyle tatmin olan şizofrenler var!

PTT 1. Lig’in 10. Haftasında yarın evinde Samsunspor’la karşılaşacak Temsilcimiz Vartaş Elazığspor’da Teknik Direktör Bayram Bektaş, kulüp tesislerinde bir basın toplantısı düzenleyerek gidişat hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Samsunspor hakkındaki analizlerinden ligin ilk yarısı için koydukları hedefe kadar birçok konuda önemli açıklamalar yapan Teknik Direktör Bektaş, geçtiğimiz gün bir yerel gazetede yayımlanan ve kendi hakkında da oldukça çirkin ithamların yer aldığı sözde “Paralel yapı” haberine sert tepki gösterdi. Bektaş, söz konusu uydurma haberle ilgili olarak “Komik komik şeyler yazıp da bizi güldürüyorlar, devam etsinler! Öyle tatmin olan insanlar var biliyorsunuz değil mi? Şizofren insanlar var!” şeklinde bir yorum yaptı.

İşte Bektaş’ın açıklamaları:

*Samsunspor’u burada devireceğiz

“Samsunspor maçı için hazırlıklarımız başladı. Çok önemli bir maça çıkacağız. Geçen hafta istemediğimiz bir mağlubiyet aldık. Ne hikmetse bir türlü İzmir Atatürk Stadyumu’nda istediğimiz futbolu oturtamıyoruz. Pas trafiğini de yapamayınca oynamak istediğimiz oyun ortaya çıkmadı. Bunun telafisi şart. Bu ligin belki de takım olarak oynayabilme anlamında en iyi ekibine karşı oynayacağız, çok iyi açılıp kapanabiliyorlar. Ancak kendi evimizde, taraftarımızın önünde kesinlikle galip gelmemiz lazım. Umarım tekrar galibiyet serisine başlarız bu maçla. Haftalar çabuk geçiyor. Bu maçlar, önemli maçlar, 6 puanlık maçlar. Moral-motivasyon anlamında gayet iyiyiz. Oyuncularım da Karşıyaka mağlubiyetini unuttu. Artık tamamen Samsunspor’a kilitlendik. İnşallah hava da güzel olursa ve dolayısıyla sahanın zemini de bozulmazsa istediğimiz futbolu oynayarak Samsunspor’u burada devireceğiz.”

*Samsunspor’un hızlı oyuncuları var

“Bir takımın 2-3 haftalık maçlarını izlediğiniz zaman herkes herkesi tanıyabiliyor, analiz ediyor zaten. Nasıl biz analiz için scout ekibimizi gönderip rakiplerimizi izletiyorsak onlar da öyle yapıyordur. Kaldı ki bizim maçlarımızı televizyon da veriyor, herkes de izliyor. Samsunspor gerçekten takım olarak iyi kapanan bir ekip ve hücum anlamında da çok etkili oyuncuları var önde, hızlı oyuncuları var. Biz de ona karşılık çalışmalarımızı yapıyoruz. Biz de rakibi inceledik. İyi oynayan kazansın yani. Futbol bu, 3 neticeli bir oyun. Ancak biz her maçımızda alıştığımız, çalıştığımız şeyleri sahaya yansıttığımız zaman hem çok güzel bir futbol çıkıyor hem çok iyi netice çıkıyor hem de izleyenler keyif alıyor. Bunları uyguladığımız zaman da Allah’ın izniyle galibiyet gelecektir.”

 “Samsunspor’un çok gol atan bir ekip olduğunu biliyoruz. Tabii ki önlemimizi alacağız, almaya çalışacağız elimizdeki oyuncu portföyüne göre. Çok gol atıyorlar çünkü çok hızlı ileri çıkabiliyorlar. Çok etkili kanat oyuncuları var. Forvet oyuncuları da çok hızlı olduğu için arkada büyük boşluk buluyorlar. Biz de tabii bunların önlemini almaya çalışacağız. Buna karşılık biz kendi yapmamız gereken şeyleri de uygularsak avantajlı duruma geçeriz.”

*Tom’dan bu hafta faydalanamayacağız

“Karşıyaka maçında Tom kendisi işaret etti bana ‘Çıkmak istiyorum’ diye. Ben onu oyunda tuttum çünkü Cleyton gibi o da her an bir hareketle maçın sonucunu değiştirebilecek ve takıma her an galibiyet getirebilecek bir oyuncu ama kafasında sakatlık psikolojisi vardı doğal olarak. Tom zaten çok çalışkan, her antrenmanda %100’üyle çalışan bir futbolcumuz. İlk yarı hiçbir şey yokken ikinci yarıda herhalde bir batma hissetti ama bu, eski sakatlığıyla alakalı değil. Daha üst bölgede, kalçanın bacakla bağlantısının olduğu yerdeki gerginlikten dolayı korktu herhalde ve bu yüzden durdu. Dün MR çektirdik ve hiçbir şeyi yok, sadece bir gerginlik var ve psikolojik olarak bunu atlatması lazım. Tom zaten sprinter bir oyuncu yani Tom’un yavaşı yok. Tom topu alınca antrenmanda bile hiç durmaz. Velhasıl Tom’un durumu böyle ama sanıyorum bu hafta faydalanamayacağız kendisinden. Yine aynı durumu yaşamak istemiyorum çünkü benim oyun planlarımı da etkiliyor değişiklikler açısından.”

*Herkes mutlu. Mutlu olmayan gidebilir!

“Kulübemizin yeterli olmadığı görüşüne katılmıyorum. Yedek bir oyuncu; ilk dakika da sakatlık yaşanıp oyuna girebilir ve kulübede otururken 90 dakika oynayabilir, son dakika da girebilir, 15 dakika kala da. Ancak profesyonel bir oyuncu, zihninde kendini konsantre edebilmeli. Belki bizim futbolcularımız motivasyon anlamında kırılıyorlar ‘Niye bu kadar az oynuyorum’ diye ama sırası gelince herkes oynayacak. Kimsenin kapris yapma lüksü yok. Hepimiz şartlara uymaya, elimizden geleni yapmaya ve kimsenin hakkını yememeye çalışıyoruz. Burada belki pozisyon anlamında kendine göre oynamayı hak ettiğini düşünen oyuncularımız da var. Ancak biz futbolcuyu oyuna sokarken rakibe karşı türlü analizler yaparak değerlendirmemizi yapıyoruz. O açıdan şunu söyleyebilirim; belki Karşıyaka mağlubiyetinden dolayı yüzler düştü ama burada herkes mutlu, kulübedekiler de. Mutlu olmayan, gitmek isteyen varsa da zaten kapı açık! Kimseyi zorla tutmuyoruz.”

*İyi takımlara karşı fazla pozisyon vermiyoruz

“Karşıyaka maçında –skora takılmadan söylüyorum- belki Traore 5. dakikada golü atsa çok farklı olacaktı her şey çünkü o dakikadan sonra rakip mecburen açılacaktı, biz de istediğimiz gibi topu çevirecektik ama olmayınca olmuyor. Hücum oyuncuları savunmaya yardım etmeyen bir takım Karşıyaka ama siz bundan faydalanamayınca onlar yakaladıkları pozisyonları değerlendiriyorlar. Ancak Karşıyaka maçında olduğu gibi ligin en iyi atağa çıkan takımlarına karşı oynadığımız maçlarda fazla pozisyon vermememiz bizim adımıza sevindirici. Bize karşı çıkıp da kaleciyle karşı karşıya kalan takım yok. Ya ortayla geliyorlar ya da kendi hatalarımızdan gol yiyoruz. Bunları düzeltmemiz lazım, bunun için de çalışıyoruz.”

*Rakibe göre daha atak oynayabiliyoruz

“İç sahada daha atak oynamamızda tabii ki taraftar etkisi var, olmaz mı? Her takımın içeride taraftar etkisi var. Ancak dış saha konusundaki sıkıntımızda da İzmir Atatürk Stadı’nı baz almayalım. Orası çok büyük bir stat, ebat olarak da çok büyük ve dolayısıyla çok kopuk oluyorsun. Benim söylediklerimi, bağırdığım zaman bile futbolcu duymuyor. Zeminden dolayı da bir türlü istediğimiz baskıyı, dinamikliği kuramıyoruz o statta nedense. Ancak genelde Denizli’de de atak oynadık, Malatya’da da. Yani deplasmanda atak oynuyoruz ama biraz rakiple de alakalı bir durum bu. Rakip üstünüze geldiği, bastırdığı zaman çok da atak oynayamıyorsunuz. Bu durumda biraz daha geride karşılamak ya da orta sahayı kalabalık tutmak durumunda kalıyorsunuz. Bu sefer sizin oyun anlayışınız çabuk atakla kontra atağa dönüşebiliyor. Dolayısıyla atak oynama durumu tamamen rakibin oyun anlayışına göre şekilleniyor. Bazen rakipler hiç beklemediğiniz bir sistem ya da dizilişle çıkabiliyor. Bu defa sizi ya zorluyor ya da ekmeğinize yağ sürüyor. O yüzden rakibe göre değişen bir durum.”

*Lamjed’i bu hafta değerlendireceğiz

“Lamjed’le de konuştum, Binya da belki oynamayı hak ederken kesildiği için onunla da konuştum. Benim kimseye karşı bir art niyetim yok. Lamjed’le de konuştum, onun da gönlünü aldım –ki çok anlayışlı bir çocuk-. ‘Hocam ben biliyorum ki yabancı kontenjanına takılıyorum, ben çalışıyorum ve zamanım gelince oynayacağımı biliyorum.’ Ben de kendisine teşekkür ettim, söyleyecek başka bir şey bırakmadı bana. Profesyonelce düşünüyor kendisi. Bu anlamda Adana Demir maçında da Silvere’ı kazanalım dedik çünkü o da bizim bir oyuncumuz. Genç de bir futbolcu. Ancak bu hafta biraz pasif kaldı yani kayboldu defansın arasında –ki onun fizik gücüne ihtiyacımız vardı Karşıyaka maçında-. Ancak bu maçta öyle olmayacak. Bu maçtaki oyun anlayışımız öyle olmayacağı için Lamjed’i büyük olasılıkla değerlendireceğiz.”

*Şizofren insanlar var!

“Herkesi, galibiyet için belirlediğimiz stratejilere uygun şekilde oynatmaya çalışıyoruz. Bunu da kimsenin hakkını yemeden yapmaya çalışıyoruz. Futbolcuların da buna inancı sonsuz. O yüzden bunu da belirtmek istedim. Dışarıdan öyle komik komik şeyler yazıp da bizi güldürüyorlar, devam etsinler yazmaya! Dünün çocuğu değiliz. Dün okuduk, 10 kişi çok güldük burada. Kaale almıyorum da şimdi diyecekler ki ‘Cevap veriyor o tip insanlara’. Komik yani, yazsınlar. Öyle tatmin olan insanlar var biliyorsunuz değil mi? Şizofren insanlar var!”

*Gelin adam gibi sorun!

“Ne verirsen insanlar artık ona alışır. Bizim takım bir çıkış yaptı –ki biz sonuna kadar inançlıyız, kimsenin bir tereddüdü olmasın- kimse bizi kale almazken oynadığımız futbol ortada. Beni üzen tek şey biraz inişli çıkışlı bir grafik sergilememiz. Biraz oyun seviyesi olarak stabil kalmamız gerekiyordu. İnşallah düzelir, sakatlıklardan dolayı biraz böyle oldu. Ancak iyi bir durumda olduğumuzu biz de biliyoruz ama ona dayanarak da burnumuzun havaya kalkmaması lazım. Ayağımızın yere basması gerekiyor. Biz yaptığımız işin ve nerede olduğumuzun farkındayız. Önümüzdeki maçların da ne kadar zor olduğunun farkındayız. Bu hafta inşallah bir galibiyet bizi orada tutma adına ışık verecek. Yani baktığımız zaman kötü bir yerde değiliz ama insanları anlayamıyorum. Bunu burada aslında hiç konuşmam çünkü o tür insanları hiç kaale almam. Bana mantıklı bir şeyle gelirse kim olursa olsun herkesle muhatap olurum, ben de bir insanım. Neyi öğrenmek istiyorsan gel karşıma sor, ben de söyleyeyim ve adam gibi de cevap veririm merak etme! Ama burada birilerinin menfaati için, birilerini korumak adına ya da birileri sana söyleyip yazdırdığı haberler… Ben her şeyi biliyorum, çok iyi biliyorum. Her şey benim kulağıma geliyor zaten. Beni de seven, ‘Hocam şuna dikkat et’ vs diyen insanlar da var. Ben bunlara rağmen hiçbir zaman kin de tutmam, o insanın cahilliğine veririm onu kazanmak adına. Yine benim oyuncumdur ya da benim personelimdir, hiç takılmam. Ama buradan gereken yerlere söyleyeceğim; komik komik şeyler yazıp vaktinizi boşa harcamayın. Bakın burada ne güzel basın mensupları var, siz de onlar gibi olun!”

*Hedef ilk 2’den kopmamak

“Bizim hedefimiz, sezon başlarken başkanımla yaptığımız planlamada ilk 6’ydı, şimdi de ilk yarı bittiği zaman ilk 6’da olmak. Tabii ki gönül ilk 2’yi ister, ilk 2’de kalabilirsek ne mutlu bize. Ancak ilk 2’den kopmadan ilk 6 içinde bitirirsek ilk yarıyı, 2. yarıda zaten gerekeni yaparız. Takımlar zaten birbirine yakın seviyelerde. Dolayısıyla her hafta lideri değişebilen bir lig oynuyoruz. Her maçın neticesinde lider değişebiliyor. Ben puan olarak takılmam hiçbir zaman. Belki kimse kazanamayacak ve devreye 25 puanla gireceğiz, belki herkes kazanacak 33 puanla gireceğiz bilemezsin. Sezon başında da ‘Şu takımdan 3 puan, bu takımdan 1 puan’ diye plan yapmam çünkü 3 puan yazdıklarından eli boş dönebilirsin. Dolayısıyla yolun sonuna bakacaksın.”

*Taraftar stadı doldursun

“Taraftar bizi üzüyor. Biz 10 bin kişi bekliyoruz, 3 bin kişi geliyor. Ben Adana Demirspor maçında daha kalabalık bekliyordum, yine de sağ olsunlar her zaman gelen kişiler geldi. Ama  biraz daha doldurmamız lazım. Ben imreniyorum açıkçası diğer takımlara. Samsunspor’a bakıyorsunuz her hafta tribünler full, Adana Demirspor’un deplasman tribünleri bile 2 bin- 3 bin kişilik oluyor. Yani inanmışlık var onlarda. Bize de inansın taraftarımız. Taraftarımız tribünü biraz daha doldurursa rakibin arkasındaki o baskıyı iyice hissettirebiliriz. İnanın bana bu çok önemli. Yıllarca top oynadık; vücudun en zayıf düştüğü anda bile taraftarın coşkusuyla baskı kuruyorsunuz. O yüzden taraftarımızı Samsunspor maçında tribünlere bekliyoruz, stadı doldurmalarını rica ediyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
26°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 03:34
Güneş 05:11
Öğle 12:25
İkindi 16:15
Akşam 19:28
Yatsı 20:58
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 35 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 35 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Leeds United 35 50
10. Arsenal 34 49
11. Aston Villa 33 48
12. Wolverhampton 34 42
13. Newcastle 35 39
14. Crystal Palace 33 38
15. Brighton 34 37
16. Southampton 33 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 34 26
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@