banner74

Elazığspor'a 6 Milyon ek borç!

Başkan Akın ŞATIROĞLU, şikâyetler neticesinde İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan denetlemenin sonucunu açıkladı

SPOR 01.10.2010, 15:46 01.10.2010, 15:46
2175
Elazığspor'a 6 Milyon ek borç!
Başkan Akın ŞATIROĞLU, 3 Yıl önce yapılan şikâyetler dolayısıyla geçmiş 5 yıla ait hesapların incelenmesi sonucunda; Elazığspor’un mevcut borcuna ek olarak 6 Milyon TL vergi ve sigorta borcu bulunduğunun ortaya çıktığını açıkladı…

Kesilen faturalarda usulsüzlük yapılmasından kaynaklanan borcun yarısından fazlasının faiz olduğunu belirten ŞATIROĞLU, vali ve defterdar ile görüştüklerini, belli bir ödeme kolaylığı ile tüm Elazığ’ın bunun çaresini bulmak zorunda olduğunu söyledi…

Elazığspor Başkanı Akın ŞATIROĞLU, bir basın toplantısı düzenleyerek; 3 yıl önce yapılan şikâyetler neticesinde İçişleri Bakanlığı tarafından Bordo-Beyazlı Kulüp‘te başlatılan çalışmanın tamamlandığını ve Elazığspor’un geçmiş 5 yıla ait hesaplarının incelenmesi sonucunda; Elazığspor’un mevcut borcuna ek olarak 6 Milyon TL vergi ve sigorta borcu bulunduğunun ortaya çıktığını açıkladı…

Yarısından fazlası faiz!
Saat 13:00’te Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısına Başkan Akın ŞATIROĞLU’nun yanı sıra Elazığsporlu Yöneticiler, ayrıca Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve TSYD İl Temsilcisi Eşref TURAN katıldılar…
İçişleri Bakanlığı Denetmenleri tarafından yapılan incelemeler sonunda geçmiş dönemlerde kesilen faturalarda usulsüzlük yapılması nedeniyle böyle bir borcun ortaya çıktığını ifade eden ŞATIROĞLU, borcun yarısından fazlasının faiz olduğunu belirtti.
Başkan ŞATIROĞLU açıklamasında şu ifâdelere yer verdi;

Gerçeği yansıtmayan faturalar!
“Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimiz ilk günden itibaren şeffaflık ve açıklık prensibini her zaman uygulayacağımızı söyledik. Bugün de bu çerçevede sıkıntılı bir durumu sizlerle ve kamuoyuyla paylaşmak üzere buradayız. Sürekli gündemde olan bir konu vardı. Elazığspor’un hesaplarının incelenmesi konusu, bu konu yapılan denetleme sonucunda sonuçlandı ve raporları elimize geldi. Ben bu konuda bilgi vermek istiyorum. Biliyorsunuz yaklaşık 3 yıl önceki şikâyetler üzerine Elazığspor’un bütün hesapları İçişleri Bakanlığı’nca yapıldı, incelendi. Bugün itibariyle sonuçlandı. Geçmiş 5 yıl için yapılan incelemeler sonucunda özellikle gerçeği yansıtmayan faturalardan kaynaklanan, üzülerek söylüyorum yaklaşık 6 Milyon ek bir borçla Elazığspor bugün karşı karşıya kaldı.”

Borcun büyük bir kısmı faiz!..
“Bu rapor tarafımıza tebliğ edilir edilmez, kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda biz sayın valimiz, sayın defterdarımızla bir görüşme yaptık ve bir uzlaşma için gün ve saat aldık. Bu toplantıdan sonra Sayın defterdarımızla biraraya gelip bu borçların yapılandırılması ile ilgili bir uzlaşma yoluna gideceğiz. Şu anda teferruatlı bilgi vermek istiyorum. Tam bir netleşsin, neyin ne olduğu ortaya çıksın, ondan sonra tabiî ki hem sitemizden hem de sizler vasıtasıyla biz bu borcun detayını, nelerden kaynaklandığını açıklayacağız. Bu borcun büyük bir kısmı ne yazık ki 6 MilyonTL’lik borcun büyük bir kısmı faizlerden oluşuyor. Ortalama 3 Milyon dolayında borç, bir o kadar da faizi var ki gecikme faizleri hariç.”

Çaresini hep beraber bulmaya çalışacağız…
“Yaşadığımız o sıkıntılardan sonra, Elazığspor Camiası’nın belki kendi içindeki tartışmalarından, çekişmelerinden dolayı herhangi bir kimse zarar görmedi. Neticede herkesin gözbebeği dediğimiz Elazığspor Kulübü böyle bir cezaya çarptırılmış oldu. Buna sebep olan yine bizleriz, Elazığlılarız. Şimdi oturacağız, hep birlikte bunun çaresini bulmaya çalışacağız. Bunu eğer Elazığ bu hale getirdiyse, yine Elazığ bunun çaresini bulmak durumunda diye düşünüyorum. İnşallah bu rakamda bir uzlaşma olur ve belli bir seviyelere düşerse ve bir ödeme kolaylığı da önümüze koyulursa, tabiî ki bu da şu andaki görevde olan yönetim kurulunun görevlerinden biri olacaktır.”

Gereksiz şikâyetler!
“Ama tabiî ki Elazığspor’un şartlarını herkes biliyor. Ne şartlarda bu mücadeleyi yaptığımızı herkes biliyor. Övünerek söylüyoruz, 18 maçtır yenilmeyen bir Elazığspor ama, bunun tabii ki bir külfeti var. Ve bu külfetlerin üzerine gelen bir dosya ve külfet var. Biraz önceki sözlerimde; “sorumlusu Elazığ’dır” derken, içimizde bu işe hizmet eden insanlar, gereksiz şikâyetler üzerine bugün bu duruma gelmiştir. Tabi ki biz kanunlar çerçevesinde Elazığspor’un biliyorsunuz Elazığspor Kulübü Dernekler Kanunu’na göre yönetilen bir kurum biz de hiç kimsenin, Ahmet’in, Mehmet’in hakkı değildir. Bütün Elazığ’ın hakkıdır. Kanunların bize müsaade ettiği, kulübümüzün şu andaki yönetimine müsade ettiği bütün haklarımızı, yani kulübün haklarını sonuna kadara koruyacağız. Davalar gerekiyorsa davalar açılacak, ne gerekiyorsa yapmak zorundayız. Yapmak zorunda olduğumuz herşeyi yapacağız.”
 
Yönetimimizle ilgili herhangi birşey yok…
“3 yıl önce yapılan şikâyetten dolayı son 5 yılın defterleri incelendi. Şu anda görevde olan yönetim dönemi ile ilgili herhangi birşey yok. Fakat, denetmenin o zaman hepimiz oradaydık. Bizim dönemimizle ilgili hiçbir sıkıntı olmadığını ve bu şekilde devam etmemizi bize önerdiler. 2005-2009 Yılları arasında tutulan hesaplar incelendi. Sıkıntının büyüğü kullanılan faturalardan kaynaklandı. Elazığspor’un şu anki borcuna ek olarak çıkan bir borç, sadece vergi borcu ve faizleri. Bunlar verdiğimiz bilançomuzda görünmüyordu. Bilançomuz tekrar değişecek, borç rakamı yükselecek. Bizim bilançomuzda vergi ve sigorta borcu 896 Milyar borcumuz vardı. Yani, ortalama 7 Milyonu buluyor borç tutarı. Biz isim vermek istemiyoruz. Kamuoyu ilk şikâyetin nerden nasıl başladığını herkes iyi biliyor. İşte şikâyetlerden kaynaklanan, İçişleri Bakanlığı’ndan gelen denetmenlerin göreve çağrılmasıyla gelip yaptıkları inceleme. Kimse değil, Elazığspor büyük bir yara almıştır.”

Hedeften uzaklaşacağız gibi bir durum yok!
“Bu borç bizi hedeften uzaklaştırır mı, yani bir uzlaşma süreci var ama, rakam büyük bir rakam. Biz kendi içimizde de konuştuk hedeften uzaklaşma gibi bir durum söz konusu olamaz. Çünkü oluşturulmuş bir takım var. Verilmiş sözler ve sözleşmeler var. Biz o görevlerimizi yerine getirebildiğimiz sürece Elazığspor’un hedefinden kopması mümkün değil. Yani bu yük tabii. Takdir edersiniz ki şu anda 1 TL geliri olmayan bir Elazığspor için çok çok büyük bir rakam. Çok büyük bir sıkıntı doğurdu bizim için. Ama, biz bunu hep söyledik. Yani bunu enkaz edebiyatı yapmıyoruz ama, bu bir gerçek. Ama kamuoyunun neyin neden kaynakladığını ve Elazığspor’un şu andaki durumunun ne olduğunu bilmesi lazım. Çok diye görülen borcunun 6–7 Milyon civarında görülen borcunun bir misli daha artması demektir, bir kalemde. Faturalarda yapılan usulsüzlüklerden dolayı borcun büyük kısmı bu.”

Mali bilançoyu isteyen herkes görebilir…
“Tüzüğümüze göre; “6 ayda bir mali bilânço istenebilir” diye bir madde var. Biz şu anda dahi buradan arkadaşlarımız gittiğinde, şu gün itibariyle Elazığspor’un bilânçosunu Elazığspor Kulübü’nden alabilirler. Her zaman söylüyoruz. Şeffaf bir şekilde kim ne zaman isterse, gittiği zaman görebilir. Şu an rakam verme gibi şansımız yok. Bugün borç ile ilgili bir görüşmemiz olacak. Belki bir ertelenme durumu olabilir, bir süre isteğimiz olabilir. Yapabileceğimiz itirazları yapabilmek için, savunmamızı yapabilmek için bu süreç ne kadar sürer belli değil.”

Biz, şahısları suçlamıyoruz!..
“Biz kimseyi suçlamıyoruz. Herhangi bir dönemde veya şunun bunun döneminde yapılmış diye bir şey söylemiyoruz. Son 5 yılın incelenmesi bu, ama işin en önemli noktası bizlerin birbirimizi şikâyet ederek Elazığspor’un böyle bir borcun altına girmiş olması, üzücü nokta bu. Biz kendi elimizle Elazığspor’umuzu bu hale getirmiş olduk. Biz, şahısları suçlamak adına bu toplantıyı yapmadık ama, Elazığspor’un bugün böyle büyük bir sorunu vardır. Bu ağlamak sızlamak ta değil. Amacımız sizlerle paylaşıp, biz kanunun çerçevesinde bu rakamı düşürme adına uzlaşma adına elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Kanunlar çerçevesinde herşeyi yapacağız…
“Sayın valimiz ve defterdarımız da bu konuda çok hassaslar. Kanunlar çerçevesinde yapılabilecek herşey Elazığspor için yapılacak. Hedef konusunda bir kopma olmayacak, biz elimizden gelen herşeyi yapacağız. Ama bizim plânlamamızın dışında, artı erken ödeme gibi bir şey ödeme çıkarsa, biz bu konuda sizlerin de aracılığıyla kamuoyundan destek isteyeceğiz. Düşünün önünüzde 1 TL’lik bir bütçe var. Hazırlamışsınız kendinizi, ama bir anda 7 TL oluyor. Resmi 1 TL gelirimiz yok. İşte bu bütçenin dışına çıktığımızda da tabiî ki Elazığlılar’ın, hepimizin sahip çıkması lazım.”

ETSO ve reklâm geliri!..
“Kimseden karşılıksız bir şey istemedik. Biz Ticaret Odası Başkanımızla da görüşeceğiz. Ticaret Odası’yla ticaret yapacağız. Orada kayıtlı üyelerden reklâm alacağız. Stadyum gibi bir gelirimiz var. Buraya verilecek reklâmlarla hem insanların içi rahat olur. Hem Elazığspor’a iyi bir gelir olur. Biz stadı reklâmlarla donatabilirsek, Elazığspor için büyük bir gelir olur. Biz bunu farklı yerlerde kullanacaktık ama, artık 1 yerine 2 reklâm lazım. Bunu bu şekilde düşünmek lazım. Ama, sezon başı oluşturduğumuz çok güzel bir kadro var. Allah’tan o zaman böyle bir engel çıkmadı ve hedefe oynayan bir Elazığspor tabiî ki sahada olacak. “

ÜNLEM!
Başkan ŞATIROĞLU 6 Milyon ek borcun şikâyetten kaynaklandığını söylemiş?..
Şikâyet edenleri eleştiren başkan, usulsüz fatura kesenlere sitem bile etmemiş!

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 9 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 9 11
12. Gaziantep FK 9 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Erzurumspor 9 18
4. Eyüpspor 9 17
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 9 9
15. Manisa FK 9 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Brentford 8 12
10. Wolverhampton 8 12
11. Leicester City 8 11
12. Aston Villa 8 10
13. Arsenal 7 10
14. Crystal Palace 7 7
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Sevilla 8 17
4. Atletico Madrid 8 17
5. Osasuna 9 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Villarreal 8 11
12. Mallorca 9 11
13. Espanyol 8 9
14. Elche 9 9
15. Cádiz 8 7
16. Celta de Vigo 9 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@